WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Історичні особливості зародження та розвитку гуцульського різьблення та інкрустації - Курсова робота

Історичні особливості зародження та розвитку гуцульського різьблення та інкрустації - Курсова робота

іншого. При вмілій інтерпретації майстру вдається зберегти традиційну суть самої форми. Так, наприклад, аналізуючи форми робіт М.Мегединюка визначаємо не таку вже й давню появу їх саме в народному мистецтві.
Певну колірну єдність робіт майстра ми можемо спостерігати чи не в кожному осередку Гуцульшини.
Весь декор бісером виконаний на відшліфованому та відполірованому дереві.
Техніка виробів М.Мегединюка така - це вироблений, вигладжений дочиста і виполіруваний предмет ділить Марко шашкірнею або лінійкою на поля; у відповідних місцях тих піль робить сердечником друлівника в дереві ямки величини пацьорки; після того набирає пацьорку загаданої барви на насмолену шпильку і впускає її у ямку, витягнувши шпильку, придавлює залізнимм макогонцем пацьорку, яка лишилась у. ямці, від чого пацьорка ускочить глибоко у ямку, де її держить уже смола.
Роблячи друлівником ямку, мусить Марко пильно дивитись аби не зробив за велику або за глибоку ямку, - аби ямка була проти пацьорки.
При втручуваню пацьорки макогоном лучає ся нераз, що пацьорка пукне, тоді треба її вибрати і нову класти; се все вимагає великої уваги і терпеливості, надто треба пильно бачити, аби не проміняти барву пацьорки, як шваля вічко шитя.
І Марко точить на власноручно зробленій токарні; він мало вирізує, жирує також не багато, за те окрашає цілий предмет впусканєм барвних пацьорок; за мотиви служать йому передовсім взори (узори) вишивань; се підносить незвичайну красу його виробів, які вражають дуже мило; вироби Марка значно дорозші від різьблених, а се тому, що сама техніка впускання пацьорок вимагає значно більше уваги і часу.
Пояснивши коротко значінь домашнього промислу і його роди плекані на Гуцульщині, надто як замилуванє до окрас витворило посеред Гуцулів народних сточників: - думаю, що не буде від речі згадати тут про визначніщих сточників (джерел), що втішаються високим поважнєм не тільки у гуцулів, але й зуміли заінтерисувати своїми виробами "ширший світ знавців. Коли ж їх вироби носять на собі різку і відрубну народну характеристику, мусить і історія культурного розвитку нашого народу поставити їх в ряди тих, що не тільки зберегли нам сліди давньої нашої культури, але своєю артистичною вдачею доказами, що правдивий талант зуміє посеред найбільше неприязних обставин життя, визволити себе з оков, ви образувати ся і навіть заясніти тою силою духа, яка знаменує вибранців.
6. Вивчаючи творчість різьбярів - річківців, можна помітити не лише спільність стильових ознак, що об'єднують їх з майстрами яворівської школи, але й ту специфічну своєрідність, яка властива тільки річківцям. Асортимент виробів тут майже такий, як у яворівських різьбярів. Це переважно речі домашнього вжитку, настінні прикраси.
Спосіб декорування виробів дещо ускладнюється. Удосконалюється і техніка точіння як один із способів художньої обробки дерева. В художньому оздобленні предметів частіше вживається інструкція перламутром, кольоровим металом, бісером, різними породами дерева Пізніше для цієї ж мети" почали застосовувати різнокольоровий каучук і фарбоване дерево.
Часом перенасичення орнаментальним декором призводило до втрати природної фактури деревини. Орнаментальні мотиви, що виконуються інкрустацією, нерідко своїм зовнішнім блиском і мерехтінням відвертають увагу від прекрасно виконаних мотивів чистої різьби. Потягом до надмірно, декоративності тяжіли іноді навіть визначні річківські майстри. Зокрема, це помітно у виробах визначного майстра Марка Мегединюка.
Творча праця М.Мегединюка стала вагомим внеском у скарбницю різьбярського мистецтва на Гуцульщині.
Особливе місце у художній творчості майстра зайняла також техніка викладки бісером та гравіювання і карбування по кольорових металах. У поєднанні різьблених і металевих орнаментальних мотивів майстер добився художньої єдності та цільності, завдяки чому вироби, не втрачаючи свого практичного призначення? водночас стали творами мистецтва. Слід підкреслити, що майстер користувався порівняно
Невеликою кількістю основних декоративних елементів, проте заволодів винятковим вмінням організовувати їх: в завершену орнаментальну композицію, яка творить гармонію пластики геометричного-орнаментального рельєфу.
Життєвий шлях Марка Мегединюка був неймовірно складним і суперечливім, насичений труднощами родинного життя, що виникали у багатодітній сім'ї батька-бідака, заробітчанина. Не змінив життя на краще і шлюб на одиначці, все його життя переслідували різні драматичні колізії, які відібрали у -талановитого-митця багато сил3 енергії і дорогого часу. Під кінець життя, втративши здоров'я і родинний притулок, він прибуває в місто Косів, зупиняється у якогось адвоката який законтрактував його з метою утримати до смерті, а за це М.Мегединюк мав би полишити йому свої мистецькі коштовності. Помер Марко Мегединюк у 1912 році, в Косові, де й похований на Москалівському цвинтарі.
На жаль, із творених шедеврів майстра до нас дійшли лише окремі твори - унікальні мистецькі коштовності. З іменем Марка -Мегеданюка пов'язане заснування v 1905 році на Буковині Вижницької школи різьбярства та металеві орнаментики. Життя Марка Мегединюка сповнене незвичайних пригод. Багато цікавих сторінок прожитих ним років загубилося у пітьмі часу. Видобути їх із загадкових нетрів - завдання дослідників, мистецтвознавців.
М.Мегедииюк увів нову орнаментальну стилістику на Гуцульщині, не дарма його називають батьком бісерної орнаментики.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Будзан А.Фч Різьба по дереву в Західних областях України. -К.: Видавництво Академії Наук Української РСР, -1960. -106с,, 104. Фото.
2. Будзан А.Ф. різьба по дереву.; Роботи різьбярів Юри Василя та Миколи Шкрібляків, Вид-во Академії Наук Української РСР.-К-1960. Іл.
3. Гургула І. Народне мистецтво Західних областей України. -К., мистецтво 1966. - 78 с., іл.
4. Гоберман Д.Н. По Гуцульщине, - Л. Искусство, Ленинградское отделение 1979.
5. Гоберман Д. Гуцульщина - край искусства. - М - Л.: Искусство, 1966. -92 с., ил.
6. Козубовський Д.О. Вижницький Коледж Прикланого мистецтва ім. В.Ю.Шкрібляка. - Ч.: Митець, 1997, -10-86с.
7. Народні художні промисли України:Довідник. - К.; Наукова думка, 1986.-144 с., іл.
8. Українське народне мистецтво; Різьба та художній метал. -К. "Держвидав образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1962.-230 с.5 172 іл.
9. Родина Шкрібляків: Альбом , / Авт. Упоряд. Р.В.Захарчук - Чугай, -К. Мистецтво, 1979.-99 см іл.
10. Соломченко О.Г. Сучасні Художні Промисли Прикарпаття. -К.: Знання 1979.-32с.
11. Соломченко О.Г. Гуцульське мистецтво і його майстри. - К.; 1959.-60 С.
12.Попомменко О.Г Народні таланти Прикарпаття.- К.: Мистецтво, 1969. -158 с., іл.
13. Соломченко О.Г. Мистецький дивосвіт Марка Мегединюка. // Писанка. -1997. -№1. -с.8.
14. Соломченко О.Г Марко Мегединюк. // Гуцульський край. -1997. - № 25., № 26.

 
 

Цікаве

Загрузка...