WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Художній розпис тканин - Курсова робота

Художній розпис тканин - Курсова робота

цього трубочку швидко опускають на тканину і почекавши, поки резерв затече у кінчик трубочки, починають наводити контури рисунка.
Залежно від волокнистого складу тканини, її щільності й товщини, трубочки необхідно вести з різною швидкістю. Наприклад, за наведення контуру по щільних і більш товстих бавовняних тканинах (полотно, бязь) трубочку слід вести досить повільно, щоб резерв міг повністю просочити тканину (для таких тканин необхідно наводити контур також із зворотного боку тканини). При наведенні контурів рисунка на капроні й натуральному шовку трубочки слід вести швидше, постійно стежачи за тим, наскільки рівномірно резерв просочує тканину. Якість наведення контуру слід контролювати з зворотного боку, поки не висох резерв. Місця, які погано просочені, або мають пропуски, треба зарезервувати із зворотного боку тканини.
Після нанесення резерву на тканину йому дають висохнути. Тривалість висихання залежить від температури приміщення і становить у середньому 20... 40 хвилин.
У холодному батику зарезервовані контури назавжди залишаються на тканині.
Перед розписом рисунок на тканину наносять олівцем, а потім нанесені контури рисунка обводять скляною трубочкою з резервом. Якщо виріб виконуватиметься у кількох примірниках, доцільно спочатку виготовити шаблон. Для цього з ескізу на кальку знімають контур рисунка, а потім чорною тушшю переводять його на щільний папір. Контурна лінія рисунка повинна мати ширину не менше 1 мм, щоб її було добре видно через тканину. Отриманий шаблон підколюють до тканини.
Розпис фарбами
Починати розпис фарбами можна лише після повного висихання резерву. Розписаний резервом виріб не рекомендується залишати більше як на 24 години, тому що резерв дасть ореол і, фарба не буде підходити до контурів рисунка.
Для нанесення фарб при розписі способом холодний батик застосовують різні пензлі й тампони. Тампони виготовляють із вати й поролону. Вату накручують на дерев'яні стержні різного діаметра.
Тканини з різних волокон неоднаково вбирають фарби, тому останні слід застосовувати різного ступеня насиченості. Фарби на різних тканинах розтікаються неоднаково. Добре розтікаються фарби на бавовняних, віскозних тканинах, натуральному шовку, трохи гірше - на ацетатних і триацетатних тканинах, ще гірше - на капронових. Тому при розписуванні останніх пензлик або тампон з фарбою слід підводити до країв за резервованого рисунка. В процесі розписування тканин, на яких фарби добре розтікаються, під час покриття невеликих площин рисунка тампон або пензлик з фарбою треба ставити у центрі площини й фарба сама рівномірно підтече до країв зарезервованого контуру.
На поверхні тканини фарба швидко висихає, тому її потрібно наносити однаково насиченим тампоном швидко й рівномірно. Інакше під час покриття великих площин утворюються ореоли й затікання, які є браком у роботі.
Розписані фарбами вироби сушать на рамах в горизонтальному положенні, щоб не підтікала фарба. Після повного висихання вироби запарюють, щоб зафіксувати барвник на волокні. Час запарювання визначається видом тканини і класом барвника, яким була розписана тканина.
1. Вступний інструктаж.
- За виготовлення резерву для холодного батику слід строго дотримуватися правил пожежної безпеки. Варити резерв необхідно у добре вентильованому приміщенні на закритому вогні (електроплитка із закритою спіраллю) на водяній бані.
У склянку або металеву банку насипають подрібнений парафін і розплавляють на водяній бані до отримання однорідної маси. Такий резерв готовий до вживання, його слід зберігати у щільно закритому посуді. За зберігання резерву парафін, віск випадають в осад, бензин випаровується. Тому перед вживанням його слід розігріти на водяній бані, якщо надто густий - долити трохи бензину.
2. Практична робота учнів.
а) поточний інструктаж;
б) індивідуальний інструктаж.
(Підходжу до кожного учня і виправляю помилки. Якщо виникає необхідність, роблю додаткове пояснення для всіх учнів).
V. Аналіз та оцінювання робіт.
VI. Підсумок уроку.
- Що входить до складу резервуючи сумішей для холодного батику?
- Які інструменти застосовують для нанесення контурів рисунка резервом?
VII. Домашнє завдання.
(Принести необхідні матеріали та інструменти для розпису фарбами - барвники, пензлі... ).
VIII. Прибирання робочих місць.
Висновки
Розпис тканин важливий вид художнього оформлення. Основне джерело його розпису - художні традиції.
Вивчення сучасних українських художніх тканин з притаманним їм найважливішими тенденціями розвитку та аналізом мистецьких особливостей підтверджує, що цей вид декоративно-прикладного мистецтва відзначається якісно новими досягненнями. вони відчутні в розвитку виробництва, розширенні асортименту, поліпшенні особливостей тканини.
За характером виробленням і досягнення кінцевого результату художня тканина має двояку природу. По-перше, ужиткова річ, необхідна в житті і діяльності кожної людини. По-друге - утилітарна функція тканини ніколи не виступає як самодостатня і тим паче абсолютна, а завжди доповнюється здатністю прикрашати, приносити задоволення, радість, збуджувати і формувати почуття прекрасного, одним словом, доповнюється художньо-естетичною функцією.
Прекрасне закладене в самій сутності тканини: її м'якості, еластичності, здатності набирати будь-яких пластичних форм.
Тканина, як пластичний матеріал є неначе образом і рукотворною алегорією природи в її вічній мінливості і діалектичному взаємозв'язку. І саме тому природа - рослинний світ, є невичерпним джерелом збагачення художньо-естетичної функції тканини, особливо її колористичної виразності. Фактурне ж багатство тканини - це також художня категорія, яка вимагає творчого пошуку, винахідливості і роботи передусім митця, але також роботи, яка опирається на бажання, силу волі і натхнення.
Тканина як художній виріб посідає у діяльності людини проміжне місце між художньою і науковою творчістю, між емоційним сприйняттям і раціональним мисленням.
Багато творчої вигадки виявлено митцями, щодо оновлення асортименту і художньо-колористичного оздоблення тканин.
Оздоблення тканин почалося ще здавна. Розпис по тканині - незвичайно багатий, гіднийподиву, вид декоративної творчості, лише йому притаманні засоби виразності.
Основне кредо розпису - рукотворний, імпровізований характер. Цим ручний розпис відрізняється від машинного-заводського. Такий розпис оформить інтер'єр житла, офісу, учбового закладу, оскільки в ньому стає "тепліше" від ваших рук.
Художній розпис - можливість розписати хустки на шию, косинки, шарфи, портьєри, скатертини, сумки і навіть взуття. Невеликі матеріальні витрати, дуже проста техніка виконання робить його доступним і можливим. В домашніх умовах ручний розпис допоможе аматору надати в інтер'єр, а одяг урізноманітнити і придати йому індивідуальність.
Художній розпис тканини - творіння прекрасного, теплого і затишного.
Адже,
Мистецтво вічне, а краса безмежна!
Список використаної літератури
Додатки

 
 

Цікаве

Загрузка...