WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Художній розпис тканин - Курсова робота

Художній розпис тканин - Курсова робота

мають темний фон, який приховує попередню фарбу, що пройшла за межі рисунка. Далі, як у попередніх випадках, виріб проглядають, щоб усі місця були закриті резервом і пропрасовують для знімання резерву.
При розписі способом гарячий батик потрібно пам'ятати, що рисунок резервом слід наносити на повністю висушену тканину. Резерв має бути достатньо гарячим (але не диміти) й повністю просочувати тканину. Чим щільніша і товща тканина, тим гарячішим має бути резерв, і навпаки. Як і в холодному батику, для нанесення резерву можна використовувати шаблони, які можна накладати поверх виробу або підколювати знизу. Під час роботи фарбами тут потрібно дотримуватись тих самих правил, що й при роботі холодним батиком.
Заливаючи поверхню тканини фарбою поверх резерву, необхідно залиту площину відразу витерти ватою, щоб на зарезервованій поверхні не залишились краплі фарби. У противному разі після про прасування виробу (для знімання резерву) всі ці краплі утворять на тканині плями.
Збагатити рисунок на виробах гарячого батику можна, якщо на них виконати так званий ефект кракле. Після закінчення роботи, коли вся поверхня тканини покрита резервом, її знімають з рами і обережно зминають руками у різних напрямах, щоб на резерві утворились дрібні глибокі тріщинки. Після цього тканину знову натягують на раму і широким пензлем або тампоном покривають усю площу фарбою темного кольору й залишають на 15... 20 хвилин. Фарба проникає у тріщини й утворює на тканині тонку темну сітку, через яку просвічує раніше нанесений рисунок. Залишки фарби знімають з виробу ватою так, щоб поверхня його була чистою, фарба має бути лише у тріщинках. Після висихання тканини резерв знімають так само, як у попередніх випадках.
Після знімання резерву вироби гарячого батику, як і холодного, потрібно запарити у виварці або автоклаві. Тривалість запарювання і режим промивання після запарювання залежать від виду тканини і класу барвника, яким був виконаний розпис. Запарювати слід добре висушені вироби.
На практиці часто буває так, що вироби гарячого і холодного батику не запарюють. Це допускається для декоративних виробів типу панно, ширм, завіс. У такому разі можна розписувати усі тканини будь-якими класами барвників, дотримуючись однієї вимоги - фарба має рівномірно покривати тканину. У подальшому такі вироби не можна прати і на них не мають потрапляти краплі води.
Третій спосіб ручного розпису тканин - вільний розпис.
Рисунки на тканину за цим способом наносять вільними мазками і лише заключна обробка рисунка може іноді виконуватись за допомогою резерву. Відомо кілька способів вільного розпису тканин: фарбами із застосуванням сольового розчину; фарбами із загусткою з резерву; друкувальними фарбами; по тканинах, апретованих згустками; олійними фарбами.
Розділ 3
Розділ 4
Конспект уроку з художньої праці
6 клас
Тема. Особливості розпису тканини холодним батиком.
Резервування контурів окремих елементів.
Мета. Навчальна: ознайомити учнів з особливостями розпису холодним батиком, навчити виготовляти резервуючи суміш для холодного батику, закріпити знання з історії виникнення та розвитку мистецтва батику.
Розвиваюча: розвивати процес зорового сприймання, чіткості, уваги, уявлення, пам'яті, логічного мислення, відчуття композиції, підбору і гармонії кольорів, координації рухів у процесі резервування контурів елементів.
Виховна: виховувати в дітей повагу до своєї праці, формувати в учнів художній смак на естетичний підхід до творчої праці, виховувати охайність, терплячість, старанність.
Обладнання: робочий зошит, олівець, гумка, лінійка, рама, тканина, скляні трубочки.
Дидактичне забезпечення уроку: технологічна картка послідовності виконання розпису способом холодний батик, зразки дитячих робіт.
Міжпредметні зв'язки: образотворче мистецтво, історія, математика, хімія.
Тип уроку - комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
- Добрий день, діти!
(Перевіряю наявність учнів у класі, готовність їх до уроку, правильність організації робочих місць).
ІІ. Вступна бесіда.
- Ручний художній розпис тканини, як своєрідний вид оформлення текстильних виробів, має багатовікову історію. Найпоширенішим є спосіб оформлення тканини за допомогою резервуючи сумішей (резервів), відомий під назвою батик. Суть цього способу полягає в тому, що ділянки тканини, які не мають бути зафарбовані, покривають резервом (бджолиний віск, парафін, різні смоли), які просочуючи тканину, захищають її від фарб. Підготовлену таким чином тканину опускають у фарбу і зафарбовують, а потім видаляють з неї резерв. Внаслідок цього на тканині дістаємо білий рисунок на зафарбованому фоні.
Слово "батик" яванського походження і в перекладі означає "малювання гарячим воском". Мистецтво батику розвивали з глибокої давнини багато народів світу - індійці, китайці, єгиптяни, перуанці, але найвищого розвитку і художньої досконалості воно досягло в Індонезії на Яві. Більшість дослідників вважає, що батик зародився у ХІІІ-ХIV столітті, а став найпоширенішим у ХVII столітті, коли був винайдених "чантинг" - оригінальний інструмент для нанесення узорів розтопленим воском.
У нашій країні батик зародився у 30-х роках ХХ століття і отримав розвиток і визнання.
Ручні розписи тканини вміщують так званий холодний батик, гарячий батик і вільний розпис тканини. Кожний з них має свої особливості.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
- Які ви знаєте ручні способи художнього розпису тканини?
- Який спосіб оформлення є найпростішим?
- У чому полягає суть цього способу?
- Як розвивалося мистецтво батику?
- Коли зародився батик у нашій країні?
- Які два види батику відомо?
IV. Пояснення нового матеріалу.
" Перегляд демонстраційного матеріалу.
- Особливістю рисунків холодного батику є їх чітко виражений графічний характер. Рисунки ці наносять на тканину спеціальними резервними сумішами (резервами) у вигляді замкнутих контурів і вже у їх межах фарбами розписують виріб. Резерви для холодного й гарячого батику відрізняються між собою.
За розпису скляною трубочкою до складу резервуючи сумішей для холодного батику входять гумовий клей, бензин, віск, парафін, вазелін і каніфоль. Існує кілька рецептів для холодного батику.
Холодні резерви для батику, г
1 2 3
Гумовийклей 200 200 200
Бензин 250 250 250
Парафін 50 25 50
Віск бджолиний - 25 -
Каніфоль - - 2
500 500 502
Розпис способом холодний батик
За розпису тканини способом холодний батик рисунки можуть бути виконані різноманітні, але обов'язково чіткий поділ кольорових площин. Кожну з таких площин обводять резервом. Для нанесення контурів рисунки резервом застосовують скляні трубочки довжиною 15... 20 см з тонкими загнутими кінчиками. На невеликій відстані від кінчика є потовщення - резервуар для резервуючої суміші. Для набирання резерву кінчик трубочки опускають у резерв і через широкий кінець втягують його у трубочку до заповнення резервуару.
При розписуванні кінчик трубочки з набраним резервом обтирають ватою. Після

 
 

Цікаве

Загрузка...