WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Писанка - Реферат

Писанка - Реферат

художник пише електричною кисткою. Щодо барвників, то купує їх в українських крамницях Чикаго або Детройту. Перевагу віддає таким кольорам, як жовтий, оранжевий, зелений, ясно-червоний, темно-червоний, бронзовий, сірий і чорний. Майже всі його писанки мають вишневий фон, рідше - чорний. Він добре знає не лише символіку орнаментів, а й символіку фарб. Його писанки більше схожі за колоритом на космацькі. Микола в кожну писанку вкладає часточку свого серця, орнаменти робить дуже дрібненькі, часом мікроскопічні, що характерно для писанок Гуцульщини.
Найбільше в його писанках червоної та жовтої барви. Бо червона барва символізує радість життя, жагучу любов, а частіше всього, як зазначає Одарка Онищук у книзі "Символіка української писанки", для молодих - надію на одруження. А жовтий колір - то сонце і зорі, місяць і урожай, приріст покоління. Він випромінює тепло і радість...
То ж не випадково на Миколиних писанках завжди жовтого кольору пшеничні колоски, зоря, коники та олені, бо все те, що несе тепло, не може бути ні зеленого, ні чорного, ні голубого кольору, хоча деякі писанкарці від незнання справи малюють зелених коників, хоч, звісно, що зелена фарба символізує весну, воскресіння природи, а не сонячні світила.
Чорний колір у писанкарстві є символом бурі, чорного ворона, які завжди приносять нещастя в людські оселі. Саме тому Микола Коваль намагається в своїх писанках давати якомога менше чорної барви, до того ж, за народними переказами, чорні писанки ніколи не можна дарувати дітям.
Писанки Микола Коваль пише здебільшого на гусячих, рідше - на курячих яйцях. Поверхню гусячих яєць він ретельно вигладжує дрібним рапавим папером, щоби вона була гладкою, бо тоді ліпше застосовувати кистку, і віск краще прилягає до поверхні яйця. Але в такому випадку додає до фарб трішки оцту. Поверхню вже готової писанки покриває митець кілька разів поліуретаном, відтак вигладжує дрібним рапавим папером, щоб отримати гарний полиск і домогтися захисту кольорів від сонця.
А тепер детальніше зупинимось на символіці Миколиних писанок. Почнемо від писанки, на якій митець відтворив півня. Півень для нашого народу єулюбленим птахом, він будить село вранці, є символом світла. У християнстві півень є символом світла Христа, світла, яке побороло темряву. Птахи символізують чесноти святих. Півень на писанці Миколи Коваля зображений у великому овалі по обидва боки яйця, поділеному дрібним геометричним орнаментом. Він відтворений більш натуралістично, ніж у відомої писанкарки Оксани Лятуринської, але і більш в українському стилі петриківського розпису. Його пір'я митець відтворив у жовтогарячих космацьких кольорах форми, яка дуже подібна до мотиву космацької вишивки "ключкова". Сам півник ніби виринає з червоного фону, уквітчаного барвінком. Тут багато творчої фантазії молодого писанкаря, а заодно він дуже вдало використовує прадавню українську символіку.
Шедевром його творчості є писанка на гусячому яйці, на якій по обидва боки в овалі зображено великий хрест із пшеничними колосками. Довкола яйця Микола Коваль використав доволі широку смужку геометричного мініатюрного орнаменту, скомпонованого переважно із давнього космацького символу "штерн" (зоря). Цей символ є знаком неба, визначенням порядку небесних світил. Отже, він символ космічний. Зрештою, в цій писанці митець досить успішно поєднав багато українських символів. Хрест в українському писанкарстві поширений ще з язичницьких часів і носив раніше назву "чотириріг", що був символом чотирьох вітрів. Таким чином, хрест був і залишається символом всесвіту. Дуже вдало поєднав художник символ хреста і колосся, що символізує Воскресіння, Містерію Христа й Божого Царства. А для українського народу цей символ так багато важить. Саме чорне тло писанки у даному випадку символізує українські чорноземи, наш працьовитий хліборобський рід. Пшеничний сніп символізує цілий рід. Саме тому на Різдвяні свята він стоїть у хаті українця на покуті під образами. Ця писанка заслуговує найвищої нагороди. Але це не значить, що інші менш вартісні. Хоча б писанка, на якій автор зобразив дерево життя, а під ним - по два олені. Вона на відміну від двох попередніх густо встелена кільчатим письмом. Сам стовбур дерева митець зобразив у формі гострого трикутника, що символізує вогонь. Він - бронзового кольору.
Тут немає жодного зайвого штриха. Та й самі олені є образом шукання Бога і взаємної помочі. Ріг оленя символізує проміння сходу сонця. До 1000-ліття хрещення України-Руси Микола Коваль підготував серію писанок, а серед них і писанка з церквою святого Михайла у Мішав ока на північному заході від Форту Вейну, у які він брав шлюб. Відомо, що церква в християнстві символізує устремління до вічності.
Треба наголосити, що в творчості Миколи Коваля знаходимо і такі символи, як колесо, граблі, сонце, тригер, гілка, триріг, спіраль, дубовий листок, блискавка, риба, свастика, гусячі лапки, баранячі роги, вовчі зуби, український меандр, заячі вушка, соняшник, кучері, трилист, сосонка, драбинка, решето. Вони використані митцем в різних варіантах, але з ретельним дотриманням народних традицій. Окрім того Микола досить вдало вирішує і свої власні композиції. Особливої уваги заслуговує його писанка "Україна", на якій автор зобразив українську красуню у вишиваній сорочці, у віночку з різнокольоровими стрічками, з хлібом-сіллю в руках на вишиваному рушнику. На шиї в дівчини намисто. Це справді високохудожній мистецький твір, хоч і в мініатюрі.
Творчістю Миколи Коваля захоплюються не лише українці, а й чужинці. Особливо поціновує Миколині писанки отець Тучеррі. Він - американець італійського походження. Вивчив українську мову і тепер відправляє нею Службу Божу. Отець Тучеррі настільки полюбив писанки, пізнав через них Україну, що зараз плекає надію на поїздку до Львова, щоб там в соборі святого Юра відправити Службу Божу.
Про творчість Миколи Коваля уже писали українські часописи. Його писанки знаходяться в приватних колекціях США, України, Канади, Бразилії, Австралії. Його запрошували на Перший Міжнародний З'їзд Писанка рів, а в нинішньому році він братиме участь в роботі Другого Міжнародного З'їзду Писанка рів.
Робота, сімейні справи забирають в молодого митця багато часу. А ще він любить рибалку, полювання, подорожує на велосипеді, має велику колекцію мисливських рушниць і, звичайно, гарно фотографує. Та писанкарство не дає йому спокою. Він готує персональну виставку писанок в Україні, віддає улюбленій справі красу свого серця і душі. Маленьким сонячним дивом - українською писанкою пропагує на американському континенті Україну, край своїх батьків і свого роду, куди приїде цього року вперше.

 
 

Цікаве

Загрузка...