WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Орнамент Буковини. Загальні відомості. Елементи орнаменту буковинського килима - Реферат

Орнамент Буковини. Загальні відомості. Елементи орнаменту буковинського килима - Реферат

довгий ворс, менше скасування, вовну для поробку брали кращої якості, з довгими твердими волокнами. На основу підготовляли міцні, дещо тонші вовняні нитки.
Окрему оригінальну групу утворюють так звані петель часті тканини. В них основа тчеться полотняним переплетенням. Ткалі роблять човником два ходи ниток спіткання і прибивають їх. За третім ходом вводять додаткові, грубші кольорові нитки візерункового спіткання, їх пропускають вільно, не прибивають до основи. Чергування грунтововго і візерунчастого спіткання утворює на гладкому, лицьовому, витканому полотняним переплетенням тлі рельєфний петельчастий орнамент.
Висновки
Українські Карпати являють собою історико-етнографічну зону, в характері матеріально)' та духовної культури якої знайшли вияв особливості соціально-економічного розвитку цього краю і природно-географічні його умови, багатовікова взаємодія форм культури українців та інших народів, віддавна розселених на цій території.
Ткацтво українців Карпат - цілком сформоване, оригінальне явище, яке склалося в процесі тривалого історичного розвитку. Воно відображає рівень добробуту, культурного розвитку, естетичні смаки населення даного регіону, а також спільність таких компонентів, використання як вихідного матеріалу вовняної, льняної і конопляної сировини, ідентичність методів його домашньої обробки, подібність знарядь праці, конструкції ткацьких верстатів, технік ткацтва і професійної технології, однотипність видів тканин для одягу та Інтер'єру, виразність фактур - від гладкої дрібнозернистої до вузлуватої і рельєфної поверхні з довгим ворсом, різноманітність структур - тугих, рівномірних, розріджених, еластичних, з геометричним, рідше стилізованим рослинним характером орнаментальних, переважно ромбовидних мотивів, смугастим розташуванням їх на площині композиції, чітким ритмом і симетричністю, яскравим насиченим колоритом, багатою палітрою натуральних кольорів пряжі.
Аналіз ткацтва українців Карпат дозволив конкретизувати наукові уявленняпро локальну етногрупову своєрідність цього виду народної творчості. Зокрема, вивчення зон поширення локальних рис тканин Українських Карпат дало можливість виділити кілька стійких компонентів для одягу та інтер'єру, які використовуються в таких етнографічних групах українського населення, як гуцули, бойки, лемки та мешканці суміжних рівнинних місцевостей Закарпаття. Поряд із спільними рисами в художньому рішенні тканин в межах кожної групи існують незначні місцеві варіанти, властиві кожному мікрорайону ткацтва. Згідно з існуючими в народному побуті і культурі відмінностями, зокрема осередків ткацтва ґуцульщини та Бойківщини, здійснено їх умовний поділ на центральні, західні і східні частини.
В ткацтві названих груп українців Карпат за рядом ознак виділяються тканини гірських і передгірних сіл. Такий умовний поділ існує у всіх інших видах традиційно-побутової та духовної культури.
Основними з вищезгаданих комплексів тканин є: гуцульський, бойківський і лемківський.
Гуцульський комплекс характеризується перевагою вовняної сировини над льняною Г конопляною, особливо у гірських селах, використанням деяких старовинних знарядь ткацтва, саржевою, килимовою І перебірною техніками ткацтва, виготовленням різноманітних сортів полотна для натільного, верхнього та поясного одягу.
Серед традиційних тканин інтер'ерного призначення переважають рушники, скатертини, наволочки, верети, ліжники, хідники, килими тощо.
Гуцульські скатерті, як І інші полотняні поштучні вироби, за характером художнього рішення споріднені між собою. Для них типовий тридільний уклад основних смуг орнаменту, з провідними ромбовидними, хрестовидними, зірчастими, розетковими мотивами та підпорядкованими їм дрібнішими елементами "крешітокз", "гребінців", "павучків" тощо.
Розвиток гуцульського килимарства почався відносно недавно - в кінці XIX - на початку XX ст. Художні якості гуцульських килимів базуються на принципах орнаментально-композиційного рішення традиційних верет, ліжників та ін. Становлення і розвиток килимарства Гуцульщини проходили під певним впливом килимарських центрів Поділля, Прикарпаття, Буковини. Характерна особливість килимів - поперечне розміщення смуг орнаменту з виділенням трьох, п'яти, семи частин. В центрі кожноі з них - витягнуті фігури ромбів з виступаючими назовні гачкоподібними або зубчастими відростками.
Загалом для гуцульських тканин одягового та інтер'єрного при-значення характерна велика різноманітність структур, фактур, детальна розробка складних візерунків, чіткість композиційних ритмів, симетрія і поліхромність. Колорит базується на насичених, дзвінких, часом навіть контрастних тонах з вишуканими нюансами градацій теплих і холодних барв. При цьому для гірських сіл більш типова монохромність, а для передгірних - поліхромність. Тканинам бойківського комплексу властива перевага льняної і конопляної сировини, в гірських селах поряд з цим більше використовували овечу вовну. Серед тканин для одягу високими техно-логічними якостями характеризуються полотна і сукна.
Вивчення тенденції сучасного стану ткацтва українців Карпат переконливо засвідчує активний його розвиток. Виявляється спадковість і стійкість традицій у кожному з локальних мікрорайонів ткацтва і збагачення їх новими досягненнями. Чітко виявляється тенденція відходу від попередньої замкнутості до активного сприйняття зовнішніх новацій. Помітними є взаємопроникнення і взаємозбагачення досягненнями ткацтва суміжних етнографічних груп (гуцулів, бойків, лемків), а також віддалених зон України і сусідніх груп іноетнічного населення в етноконтактній зоні. Вияви цієї тенденції особливо характерні для центрів ткацтва перехідної гуцульсько-бойківської смуги, а також віддалених від Гудульщини мікрорайонів карпатського ткацтва.
Значний розвиток художні тканини українців Карпат отримали на Гуцульщині, в закарпатській частині Бойківщини та рівнинних місцевостях Закарпаття. Особливо активно розвиваються такі види тканин, як скатерті, рушники, килими, ліжники, верети з різноманітними варіантами побудови геометричних і стилізовано-рослинних та геометричних мотивів.
Сьогодні велика роль належить творчим працівникам підприємств народних художніх промислів, художникам, модельєрам і народним майстрам, їхні виставочні твори і малосерійні вироби сприяють збагаченню асортименту сучасного промислового виробництва, всебічному розвитку цього виду творчості, ознайомленню широкої громадськості з кращими зразками.

 
 

Цікаве

Загрузка...