WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Види народно-ужиткового мистецтва - Реферат

Види народно-ужиткового мистецтва - Реферат

брилі, ходаки.
Іграшки - тарахкальця, кошики, ляльки.
Основні матеріали та обладнання: лоза, приміщення, інструменти.
Для того, щоб лоза була придатна для використання її треба спочатку заготовити.
Лозові прутики, заготовлені в природних умовах, підлягають очистці?? (шкірки) перед плетінням, хоча заготовлюють лозу в літній період, але такий спосіб мало застосовують. Такий прут використовують для виробу невеликих виробів, при висиханні непокорений прут зберігає свій природній колір кори: жовтий, сіруватий, зелений.
Очищати прут від кори можна декількома способами. Головне при очистці - не пошкодити прут.
Прутики, які ще не очищені, збирають у купу. Очищують прути за допомогою щепилок? - металевих і дерев"яних. Металева щепилка зроблена із дроту. Лівою рукою щепилку через шпару протягують прут. Якщо прут тягне навскіс від щепилки, то він може по середині тріснути. Металеву щепилку використовують для очищення від кори товстих прутів.
Якщо прути заготовлюють літом чи весною, то зразу після очистки на місці зрізу їх сушать на сонці.
Довгі прути з малою серцевиною придатні для тонкого плетіння, а м"які з великою серцевиною - дляплетіння дна і стінок.
Прути зрізані восени, більш гнучкі і пластичніші, ніж весняні.
Щоб зняти кору з прутів заготовлених зимою їх оживляють. Розморожують їх поступово.
Практика показала, що саме прути зимової заготівлі найбільш пружні, крім того зберігається їх білий природній колір.
Приміщення для плетіння має бути просторим, добре щоби світло було розсіяним. Переважно плетуть біля вікна.
Стіл і стілець - невід"ємні атрибути для виготовлення якісного плетіння. Розміри столу: 750 мм в довжину, 550 мм в ширину і висоту - 650 мм. Стілець повинен відповідати росту майстра. В будь-якому випадку стіл і крісло мають забезпечувати комфорт під час роботи.
Також стіл можна зробити роз?????? ????? 500х500 мм при висоті 650-750 мм. Кришку столу краще зробити з сухих дощок товщиною до 50 мм, разом із столом рекомендується зробити стілець розмірами: 320х400 мм. Смужки для плетіння можуть бути із шкіри.
Невідповідність розмірів призводить до порушення кровообігу тіла і до появи сутулості.
Різниця між краєм столу і сидінням стільця повинна бути такою, щоби чоловік, не нагинався і не припіднімав плечового пояса.
Для столу, якщо він полірований, використовують накладну кришку товщиною 15 мм. Кришка повинна бути квадратною або круглою - діаметром 300-400 мм, а квадрат - 350-400 мм.
Для правильної організації робочого місця важливо виконувати ряд інших вимог. Наприклад, в кімнаті вологість повітря не перевищує 65% при температурі 18-20 0 С. Велику роль відіграє освітлення. В день світло повинне падати з лівої сторони, а у вечір краще використовувати два світильника з лівої і правої сторони. Зліва на стіл кладуть інструменти, а справа - матеріали.
Робота по плетінню виробів в домашніх умовах вимагає дотримання правил гігієни робочого місця. Після закінчення роботи все повинно розкладатися на місця: матеріал, інструменти. Прибирання робочого місця повинне стати правилом. Все це привчає до акуратності і дисципліни.
В процесі плетіння із різних матеріалів використовують різний інструмент. На перших порах для плетіння лозою досить трьох ножів. Один ніж - для різки прутів під час заготівлі; другий -- ніж-різець; третій - корзинний. Так само повинні бути інші інструменти -- шила : загнуті, тонкі, товсті. Пласкогубці потрібні для протягування прутів. Ізер (вила) служить для уплотнення виробу, іще використовують молоток. При роботі підкладку закладають між стійками і злегка ударяють молотком, тим самим зжимаючи прутки. Для роботи потрібний дрель із нобором сверл, також потрібні будуть столярні інструменти: кусачки, кліщі, пласкогубці, круглогубці; шурупи, цвяхи, знадобляться також шаблони різної форми для виготовлення акуратних виробів. Для виготовлення у формі кулі виготовляють вставки і трубки на стержні: вони годяться для виготовлення виробів будь-якої конфігурації і висоти. Для тендітних робіт з декоративними елементами потрібні клеї, лаки, барвники.
Для хімічного травлення і відбілення використовують ванни металеві, покриті емаллю.
Лозу заготовляють у всі пори року, але саме якісніша лоза, яка зберігає свою пружність і білий колір -- осінньо-зимова. Для того щоб підготувати якісний матеріал свіжозрізані прути потрібно проварити. Вода повинна закипіти і варитися лоза повинна 20?-80 хв. Після кипіння з лози знімають кору спеціальними інструментами.
Для того, щоб лоза набула естетичного вигляду її відбілюють, фарбують.
Вироби з лози будуть красивішими, якщо частину матеріалу піддати обробці. Відбілюють прутики перед фарбуванням. Це розчин відбілювача 15% води і перекису водню. Каталізатором стає нашатирний спирт.
100 г хлору, 1500 г води і 2 г сірчаної кислоти. Після вибілення лозу промивають в чистій воді.
Фарбують лозу холодною кип"яченою водою, додаючи - анілінові, кислотні барвники. Розводячи одну із фарб у воді додають ще оцету.
Перед фарбуванням прути вимивають декілька хвилин в 0,5 % або мідного купуроса.
Виготовлення стрічки з лози
Плетіння кромочної стрічки з підставкою доповнюючих стояків.
Плетіння кромочної косички з прокладкою доповнюючих прутів. Підготовлюють три прути товщини і довжини (250-300 мм) і два прути на прокладки (75-80 мм).
Під основу двух перших справа стояків прокладають прокладки, загинають їх зліва направо і наверх.
Далі беруть першу пару прутів і загинають поверх другої пари всередину між першими зліва стояками. Поверх загнутої першої пари згинають третю стойку направо і наверх, поряд з нею прокладають доповнюють прут .
Другу пару загинають направо і поверх третьої пари пропускають між наступними двома стояками всередину, а зверху неї загинають наверх четверту стойку і першу пару.
Таким чином, всередину загнута друга пара прутів, а поверх виведена третя пара і перша трійка.
Продовжують плетіння, загинають третю пару всередину між п"ятою і шостою стояками поверх першої трійки; а третю пару разом з п"ятою стойкою загинають назовні. Наверх крайньої зліва тройки беруть пару прутиків, перекладають через стінку справа, і між крайніми зліва стійками загинають всередину; крайню зліва пару всередині загинають разом з крайньою зліва стійкою наверх і так далі до замкнутого круга.

 
 

Цікаве

Загрузка...