WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини (магістерська робота) - Реферат

Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини (магістерська робота) - Реферат

Писанка : дерево, суха різьба, точіння . Інв. № 13370 / а-б КМНМГП [рис.40]

Писанка має форму яйця, складається з двох частин, в середині порожня. По центру розміщена смужка "кривульки", в обрамленні смуг з "січних зубців" на цьоканому тлі, "слізок" та багатопелюсткової "квітки". В середині писанки цьоканий авторський підпис : "Грепиняк М. І. 1963"

Топірець: дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром. Інв. № 13380 КМНМГП [рис.41]

Топірець з плоским дерев'яним топорищем і обушком. Топорище з двох сторін прикрашене інкрустованим ромбом з перламутру, в обрамленні стилізованих "вазонків" і "колосків" на трикутній підставці. Весь орнаментальний мотив обрамлений тоненькою смугою темного дерева і "листочком" з "кочільцем". Обушок прикрашений ромбом з "листочками", "кочільцем", інкрустацією деревом, металом та "сонічком " . Під обушком авторський підпис "М. Г. 1959р."

Палиця : дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром. Інв. № 13381 КМНМГП [рис.42]

Палиця жіноча з круглою голівкою, зробленою з іншого темного дерева. Палиця у верхній частині восьмигранна, прикрашена повздовжніми смугами, утворених з різьблених "підковок" та інкрустованих листочків з "кочільцями". Головка прикрашена смужкою "кочілець" та "кривульки". Під головкою авторський цьоканий підпис : "М. Г. 1959р."

Декоративний таріль: дерево, різьба, інкрустація деревом, перламутром, бісером . Інв. № 14916 КМНМГП [рис.43]

По центру тарілки різьблене контурне зображення частини будівлі Коломийського музею та інкрустовано надпис "60-КМНМГ", "колосків", в обрамленні "кучерів" по центру з "гачками" та написом "Процвітай і розвивайся народна скарбнице, творчістю народу величайся, Гуцульщини рідна сестрице". Краї тарілки вузькі, обрамлені смужкою "кучерів". Тло цьокане. На звороті авторський різьблений підпис : "М. І. Грепиняк Брустури 1986р."

Цукорниця : дерево, різьба, інкрустація бісером . Інв. № 15402 КМНМГП [рис.44]

Цукорниця точена, на круглій підставці з низькою ніжкою, циліндричною чашею з накривкою. Кришка прикрашена смугою "гачків" з "копаничками", "слізок", "кривульки". Чаша прикрашена смугою півдуг з червоного бісеру, "гачками" з "копаничками" і "кочільцями". Підставка по колу орнаментована смугою "слізок", "копаничок". Тло цьокане. Знизу авторський підпис : "М. І. Грепиняк с. Брустури 1987".

Рахва : дерево, інкрустація бісером, кольоровим деревом, перламутром . Інв. № 16267 КМНМГП [рис.45]

Рахва восьмигранна з опуклою накривкою, прикрашена інкрустованим деревом, перламутром, бісером – білим, голубим, червоним. По центру восьмигранною "зіркою", з ромбами по вершинах, по центру з перламутровою зіркою, в обрамленні інкрустованим деревом "листочків". Цей мотив обрамлений смугою півкіл з ромбами і "гачками", трьома "листками" і "зірками". Бічні сторони прикрашені ромбиком, по центру вісім "очок", а по двох сторонах з перламутровими ромбиками. Внизу напис : "М. І. Грепиняк 1989".

Проаналізувавши асортимент дерев'яних різьблених, інкрустованих виробів можна зробити висновок, що Микола Іванович найбільше виконував декоративних тарелів, рахв та шкатулок, скриньок. Велика частина виробів прикрашена інкрустацією з різних порід дерева, а також фарбованим деревом, бісером, перламутром. Ми можемо виділити певну групу орнаментів, які використовує різьбяр – це "гачки", "ружі", "сонічка", "кочелка", "слізок", "пшеничок", "парканець", "кривулька", "копаниці" тощо.

Об'єднавши цю невелику групу орнаментів в одну композицію з-під різця майстра виходять розмаїття виробів, що утворені практично з одних і тих же елементів.

Окрім інкрустованих виробів часто зустрічаємо тематичні зображення на декоративних тарелях : "Чабан", "Гуцул-мисливець", "Різьбяр", виконаних у техніці сухої різьби чи невисоким рельєфом.

Виконання тематичних зображень вимагає чіткого спостереження за середовищем, за життям та працею людей різного фаху, знайденої декоративної стилізації побаченого, щоб потім вирізьбити на заготовці виробу, використовуючи різні породи дерева та надаючи цим виробам оригінальної фактури.

Графіка :

"Екслібрис В. Писаренка" [рис.46]

Зображено портрет Т. Г. Шевченка в рамочці, що прикрашена

"віконцями".В лівому куті рамки палітра і два пензлики. Внизу напис "Exlibris В. Писаренка",а також авторський підпис "ГмІ".

"Екслібрис М. Грепиняка" [рис.47]

В центральній частині скомпоновано декоративну тарілку з силуетним зображенням профілю Тараса Шевченка в обрамленні "півкіл". Над тарілкою напис "Exlibris",а під нею "М. Грепиняка".

"Екслібрис Оксани Мінтенко" [рис.48]

В центральній частині зображено молодого хлопця, який несе відра води з криниці. На задньому фоні показано захід сонця над смереками. Зліва від сонця в овалі силует профілю Тараса Шевченка. Вверху напис "Exlibris", внизу в обрамленні "кривульки" напис "Оксани Мінтенко".

Філателістичний знак на конверт

а). "Печеніжин Космач Олекса Довбуш". [рис.49]

По центру скульптура голови з підписом "Олекса Довбуш", по обидва боки дати 1700 і 2000. Вверху напис "Печеніжин Космач". Посередині по колу від скульптури орнамент із "слізок" і "кочел".

б). Печатка погашення.

Зображено топірець, пістоль, порохівниця і напис "300 років від дня народження Олекси Довбуша 21.05.2000.

Печеніжин, відділення зв'язку , Коломийський район, Івано-Франківська обл.."

Філателістичний знак на конверт [рис.50]

а) "Марко Черемшина 1874-1999".

В овалі портрет Марка Черемшини. Від портрета по центру зліва і справа смуга орнаменту і дати "1874-1999".

б) Печатка погашення.

В крузі портрет Марка Черемшини. Навкруги напис "125-річчя від дня народження Марка Черемшини". Внизу відкрита книга і в ній напис "Кобаки – відділення зв'язку, Косовський район, Івано-Франківська обл..".

Ескіз поштової листівки,

Філателістичний знак на конверт

"Загибелі О. Довбуша". [рис.51]

По центру зображення церкви і напис "Космач". Вверху по колу навколо церкви напис "250 років загибелі О. Довбуша". Вверху, у правому і лівому кутах, по "ружі з кучерями", з'єднаних "кривулькою". Внизу під написом "Космач", орнамент "кривулька" і "слізки".

"Церква села Лючки". [рис.52]

На цілий формат зображено хрестоподібну дерев'яну церкву з однією великою банею і двома малими. На передньому плані – вхід із сходами. Центральна баня двохярусна. З лівого боку підпис "М. Грепиняк 2007".

"Церква села Слобода" [рис. 53]

Зображено цегляну церкву з однією великою і трьома меншими банями. Баня над центральним входом трохи більша від двох бокових бань. Куполи цих двох бань триярусні. На задньому плані, по сторонах від церкви, дерева.

"Церква с. Середній Березів" [рис.54]

По центру велика хрестоподібна дерев'яна церква з однією великою банею і двома маленькими. Зображено два входи до церкви: центральний із сходами і боковий. На задньому плані дерева.

"Церква села Брустури" [рис.55]

Центральне місце займає хрестоподібна церква з двома ґанками і великою центральною банею та трьома маленькими. На задньому плані, зліва, велика смерека і огорожа, з правої сторони дерево і кущі на фоні гір.

"Космацька церква св. Параскеви". [рис.56]

На передньому плані каміння і старий цвинтар, на задньому плані хрестоподібна дерев'яна церква під гонтою, з однією великою банею. З двох сторін – дерева . Зображено зимовий пейзаж.

"Хата-пустка Гаврилюкова" [рис.57]

Виконана в теплій жовто-коричневий гамі. Центральне місце займає хата під гонтою з прибудовою, деревом. На передньому плані трава жовто-зеленого яскравого кольору. Дерево, що позаду хати, в оранжевих тонах, світло голубе небо . Тіні виконані в холодній гамі.

"На околиці Косова" [рис.58]

На передньому плані з лівого боку фрагмент стога сіна, жовто-сірого кольору, дерево і подвір'я в коричневих тонах. На задньому плані огорожа і дві хати під гонтою в світло сірій гамі.

"Снідавка зажурилась" [рис.59]

На передньому плані схил гори, з двома стогами сіна, деревами. На задньому плані смерековий ліс і тільки контуром лінією гори. Все небо в снігових хмарах.

Тематична композиція "На полонині Бубійській Брустурська трембіта грає " [рис.60]

На передньому плані трембітар в гуцульському одязі, біля нього пасуться восьмеро овець, далі вориння (гуцульська огорожа). На задньому плані колиба до якої наближається гуцул з відрами, смереки.


 
 

Цікаве

Загрузка...