WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини (магістерська робота) - Реферат

Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини (магістерська робота) - Реферат

Малював, а в мріях видів себе в художній школі за мольбертом. Однак не судилося здійснитись моїм мріям. У шостому класі його виключили зі школи, бо "Грепиняк, учень радянської школи, малює образи святих". Цього було досить, аби рука інспектора райвно Цепкала викреслила його прізвище. [3.2]

У творах зображалися високі смереки [рис. 61] , квітучі сади [рис. 62], далекі гри. Виконання цих творів допомагало в передачі живописного зображення сюжету за допомогою інкрустації різноманітними породами дерева, перламутром, металом.

Особливо буйно вирувала його "творчість" влітку на лоні природи. [3.2]

Краса навколишньої природи спонукала Миколу Івановича до творчості, зображаючи пейзажі олійною фарбою.

Нерозлучним супутником Миколи Івановича є фотоапарат. Він задався ціллю мати фотографії всіх тих земляків, чиї творчі старання виділялися чи виділяються на фоні загалу. Не раз переконувався, що в музейних працівників та науковців-дослідників не завжди доходять руки до скромних, непомітних на перший погляд трудівників. Не раз і сам гірко докоряв собі за зволікання. Збирався сфотографувати старого, оригінального умільця, його вироби, та почув сумну звістку: помер чоловік... Так люди не вічні. Не вічні й речі, змайстровані їхніми руками. Речі розходяться поміж людей. Часто й слід за ними губиться. Коли б зняти їх на плівку, збереглося б хоч зображення.

Микола Грепиняк розповідав, як цілий день "вимацував" об'єкти для знімків. Обходив багато верхів віддаленого села. [рис.68] Стомився. Але то була оптимістична втома, бо дала задоволення. Щодо фотографування, то різьбяр має свою думку. Вважає : "знімки дехто недооцінює. Для нього карточки – маленький музей. Кожне нове знайомство – це нові його "експонати". [42.126] В даний час Микола Іванович старається не розлучатися з фотоапаратом, адже він може в будь-який момент пригодитися.

РОЗДІЛ 3

ХУДОЖНІЙ АНАЛІЗ ВИРОБІВ МИКОЛИ ГРЕПИНЯКА

Щоб більш детальніше дослідити назви орнаментів і техніки різьблення проведемо короткий аналіз творів різьбяра, графіка і живописця Миколи Івановича Грепиняка. При цьому зможемо виявити найбільш характерну виразність творів через застосовування композицій орнаменту.

Різьба по дереву :

Шкатулка : дерево, різьба, інкрустація бісером, "жировання" металом [рис.6]

Шкатулка прямокутної форми. Кришка по краю орнаментована мотивом "парканець". Утворений прямокутник поділений на два прямокутники між якими квадрат. У квадраті скомпоновано мотив "хреста", що утворений із п'ятьох квадратів з "копаничками". Між раменами хреста "півружі", утвореної із "слізок". Менші прямокутники заповнено білим бісером. Бічні сторони шкатулки прикрашено чергуванням "віконця" з "підківками". Тло – цьокане.

Шкатулка "Сопілкар": дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром, "жировання" металом [рис.7]

Кришка шкатулки прямокутна, орнаментована центральним квадратом і двома прямокутниками. У центральному квадраті утворений менший квадрат по кутах з мотивом "гачки", в якому зображено інтарсією гуцула в народному одязі, який грає на сопілці". Обрамлений навкруги ланцюжком із "листочків" та "колечок". Від бічних сторін квадрата відходять "сонічка" із елементів "трикутник" і "пшеничка". У прямокутниках ланцюжок із "ромбиків" та "колечок". Бокові сторони шкатулки прикрашені чергуванням мотивів "квадратів", "трикутників" та "колечок".

Шкатулка : дерево, інкрустація кольоровим деревом, перламутром [рис.8]

Шкатулка складної конструкції, восьмикутна з переділом на чотири накривки, по центру з ручкою. Кожна із кришок прикрашена мотивом "кучері" і "гачки". В трикутних площинах "гачків", "ружа" із ромбиків. Ззовні "гачків" інкрустовано червоним бісером "хрестики". Ручка шкатулки точена, вверху прикрашена "ружею" із ромбиків, навкруги білий бісер. По боках "кочелка". Бічні сторони шкатулки прикрашені "ружею" із ромбиків і двома трикутниками з "слізками". І з двох сторін трикутників "кочелка". Внизу шкатулки напис : "Марусі з днем народження 14 травня 1992р."

Рахва : дерево, різьба, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром [рис.9]

Центр рахви займає композиція перехрестя утвореного чотирма "ружами" з ромбами і центральної "ружі", навколо квадрат з трикутником.

По діагоналях квадрати з "кучерями". Навкруги кучерів зелений бісер. "Ружі" також навкруги про інкрустовано червоний бісером. По краях кришки рахви трикутники, між ними "півружі". Тло рахви цьокане.

Рахва : дерево, різьба, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром [рис.10]

Основу композиції займає інкрустований квадрат утворений чорною широкою лінією, кути якого закінчуються квадратиками із вставленим перламутром. В центрі велика "ружа" у вигляді квітки. Сторони квадрату прикрашені трикутниками із "слізками". До країв рахви прилягають "півзірочки".

Бра : дерево, різьба, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром, точіння [рис.11]

Форма бра у вигляді факела. Верхня частина про різьблена трикутником з "ільчатим письмом", нагадує форму квітки. Підставка у верхній частині прикрашена "кочелками" та точеними дзвіночками. Середня частина оздоблена "ружами" із ромбиків, між ними квадратики з перламутру та білого бісеру. Закінчення підставки інкрустовано "кочелками" і бісером. Пристінна частина інкрустована "гачками" із перламутру та "кочелками".

Плакетка "Т. Г. Шевченко" : дерево, суха різьба, інтарсія, "жировання" металом [рис.12]

Плакетка восьмикутної форми. По центру зображено інтарсією портрет Т. Г. Шевченка, внизу стрічка з пам'ятною датою "1814-1964". Навколо портрету орнаментальний мотив "слізок". Підставка плакетки точена, декорована смугою трикутних "копаничок" з "січеними зубцями".

Панно "Ісус Христос" : дерево, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром [рис.13]

Панно овальної форми. В центрі зображено Ісуса Христа, виконаного в техніці інтарсії кольоровим шпоном. Навкруги віночок із "кочелок" і білого бісеру. По краю панно чергуванням мотиву "гачки" та "ружі". Трикутні площини гачків заповнені "пшеничками". Навпроти руж інкрустовані кучері. Навкруги "ружі" оточує білий бісер.

Патериця із зображенням Ісуса Христа : дерево, точіння, різьба, інкрустація бісером [рис.14]

Кругла форма патериці, по центру образ, навколо різьблений край, композиція якого складається із чергуванням "кучерів" і "руж" з хрестиком в середині. "Кучері" і "ружі" прикрашені голубим бісером. По краях патериці прорізані трикутники з "кучерями". У верхній частині точений хрест, в нижній точена основа для древка прикрашена "кочелками" та бісером.

Декоративна рамка : дерево, різьба, інкрустація бісером [рис.15]

Рамка прямокутної форми, по кутах рамки вирізьблено "ружі", що утворені елементом "пшеничка". "Ружі" з'єднанні між собою рядом трикутників з "копаничками" в середині. Між трикутничками "кучері". Цьокане тло рамки. "Кучері" інкрустовано білим бісером.

Декоративна рамка : дерево, інкрустація кольоровим деревом, бісером [рис.16]

Рамка прямокутної форми, зовнішні кути рамки заокруглені. По кутах рамки скомпоновано "ружі", утворені чергуванням чорних "трикутників" і білих "пшеничок". Внутрішній край рамки скісний, інкрустований чорною лінією. "Ружі" з'єднанні між собою інкрустованою "кривулькою" двох кольорів – чорного і коричневого. В утворених трикутниках по три голубих бісерини, ззовні між трикутниками "кочелка" з жовтим бісером.

Декоративна рамка : дерево, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром [рис.17]

Рамка прямокутної форми, по кутах рамки утворено хрестик із чотирьох ромбиків і кружечка із перламутру. По центру кожної сторони рамки утворено "зірочку" із чотирьох "слізок" та "пшеничок". Вся інша площина інкрустована "ланцюжком" із ромбиків, у центрі яких "кочелка". Між ромбиками з двох сторін "кучері". Ланцюжок прикрашений білим бісером. По периметру зовнішній і внутрішній край рамки обрамлений інкрустацією лінією світлого дерева.

Декоративна рамка : дерево, інкрустація кольоровим деревом, бісером, перламутром [рис.18]

Прямокутна форма рамки, по кутах рамки "сонечко", що утворено із чергуванням трикутників в яких білий бісер та пшеничок, в центрі "кочелко" із перламутру. Площини між "сонічками" інкрустовані композиційним орнаментом: в центральній частині квадратик, в ньому "хрестик" із перламутру. До квадратика з двох сторін прилягають "кочелка" та трикутники із перламутровою "слізкою". Інкрустований орнамент прикрашено білим, голубим і червоним бісером.


 
 

Цікаве

Загрузка...