WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаНародознавство, Народні промисли → Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини (магістерська робота) - Реферат

Микола Іванович Грепиняк – митець та дослідник народного мистецтва Гуцульщини (магістерська робота) - Реферат

Живопис :

"Гуцульський пейзаж" [рис.61]

На передньому плані схил гори, по центру якої смерека, в охристо-зеленій гамі кольорів; збоку невеличка береза. На задньому плані дві гори від темно-сірого до сіро-голубого кольору.

"Весна в Брустурах" [рис.62]

По центру картини розміщені постать жінки в сорочці і запасці серед квітучих яблунь біло-сірого кольору. Передній план у світлій жовто-зеленій гамі з введенням синього відтінку. Огорожа біля дороги коричневого кольору, на задньому плані якої смереки темно-зеленого кольору з холодним відтінком. Гори вдалині – фіолетового, небо – світло-жовтого кольору.

"Церква села Акришори" [рис.63]

По центру картини у верхній частині церква села Акришори, з однією великою банею і двома малими, та вербами. Церква написана в біло-голубій гамі кольорів, на задньому плані гора і дерева. На передньому плані зображено верби в теплій жовто-зеленій гамі. Небо голубе з хмарами оранжевого кольору.

Фотографія :

"Мальовничий куток Лючки" [рис.64]

Зафотографовано русло річки Лючки з розмитими берегами. На лівому березі виступає гірське каміння поміж пожовклих дерев. На задньому плані правого берега кущові дерева, позаду яких затінений ліс.

"Осінь. Весільна пара" [рис.65]

Зафотографовано весільний обряд. На передньому плані молодого з дружбами в національному весільному одязі верхи на конях.

"Осінь багряна у Верхнім Березові" [рис.66]

Зафотографовано пейзаж з багряним убранням дерев. Небо з важкими дощовими хмарами. На передньому плані висохла трава.

"До зимівлі корівок запасає" [рис.67]

Зафотографовано обійстя хати, два великі стоги з сіном, між ними менший стіг. На передньому плані вориння.

"Вид на гору Ігрень " [рис.68]

На передньому плані на схилі гори хата, стоги сіна, внизу туман між горами. На задньому плані сама гора Ігрень.

"П.Ф. Харінчук в оселі" [рис.69]

Зображено П. Ф. Харінчука в національному одязі перед входом до своєї оселі.

"На виставці в Коломийському музеї..." [рис.70]

На виставці в коломийському музеї Гуцульщини та Покуття справа наліво : майстер-мосяжник Харінчук П. Ф. , історик Грабовецький, майстер Потяк Іван з села Голови.

Виконання графічних творів: екслібрисів, філателістичних знаків, графічних карпатських пейзажів, акварелі також вимагає добрі знання та відчуття композиції. Переглянувши графічні твори Миколи Івановича в який раз пересвідчуємося у надзвичайному таланті митця, оскільки кожен із графічних малюнків є особливим, неповторним, чи то виконаної в техніці ліногравюри, чи пером, чи пензлем, які неможливо повторити.

Знання всіх цих вимог у кінцевому результаті проявляється в естетичному сприйнятті твору. Це стосується і різьби , і графіки, і живопису та невеличких дерев'яних скульптурок.

РОЗДІЛ 4

ВИСТАВКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ МИТЦЯ

1956 рік є початком творчої праці та участі у вже перших виставках Миколи Івановича Грепиняка.

 • Це засвідчується тим, що майстер згадує у своїй "Автобіографії ": "Обласна газета "Прикарпатська правда" за поданням Ірини Матясяк вперше "заговорила", що "молодий різьбяр з с. Брустури Микола Грепиняк виготовляє тарілку з інкрустованим вінчиком, в центрі якої буде портрет І. Франка". Мій "Великий Каменяр" експонувався в Коломийському музеї на ювілейній виставці з нагоди 100- річчя від дня народження І. Франка." [3.2]

 • До 40-річчя Великого Жовтня майстер виготовив дві тематичні шкатулки – "Визволителі" та "На полонині", що користувались успіхом на обласній, республіканській та всесоюзній виставках.

 • На виставці приуроченій Першому творчому зльоту молоді Станіславщини 2 грудня 1959 року великий успіх мали твори: шкатулка "Сопілка грає" та добірка графічних малюнків тушшю, на яких були зображені краєвиди Гуцульщини та побут гуцулів.

 • Сумлінно готувався різьбяр до Декади української літератури і мистецтва в Москві (1960). Він виконав ряд високохудожніх творів, серед яких найбільш оригінальною була тематично-декоративна шкатулка "На високій полонині".

 • На ознаменування 100-річчя від дня смерті Кобзаря Микола Грепиняк виконав рахву і тарілку з силуетним зображенням профілю поета, а також орнаментально-тематичну тарілку "Шевченко над Дніпром". Ці твори експонувались на шевченківських творчих вернісажах в Косові, Коломиї та Києві. [3.3]

 • В наступні роки в різьбярському мистецтві були виготовлені твори на шевченківську тематику.

 • 1964 року присвяченій 150-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка на ювілейній виставці були представлені плакетка-панно "Перебендя" та три брошки із профільним силуетом поета.

 • Листопад 1965 року ознаменувався відкриттям першої персональної виставки в Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини. Тут було представлено близько 150 творів. Виставка мала великий успіх – його мистецтво подобалось людям. Коломийська районна 15 грудня 1965 року писала: "Художник поєднує в собі талант живописця та різьбяра. На виставці експонується стенд, де зібрано велику кількість його рисунків. Він закоханий в природу свого рідного села Брустури і з-під його руки виходять радісні картинки-мініатюри, де зображені гірські пейзажі в різних порах року ..." [27.2]

 • В одному із путівників для туристів 1967 року написано що : "Знайомство з селом розпочніть з відвідування музейної кімнати при клубі. Серед багатьох зібраних тут творів вашу увагу зацікавлять вироби Миколи Грепиняка. Декоративно-монументальна шкатулка "Партизанський рейд", та дерев'яні вироби: "Плотогони", "Доярки", "Визволення", "Гуцульський танок" принесли Миколі Грепиняку славу. [40.90]

 • 1972 рік відзначений першою виставкою екслібрисів у Вільнюсі. Слава про нього поширилась за межі Союзу.

 • Також 1972 року у путівнику "Косів-Верховина" сказано що : "У Брустурові живе і працює відомий гуцульський різьбяр, член спілки художників УРСР М. Грепиняк. Його роботи можна побачити у сільській кімнаті-музеї. [31.20]

 • Із колекції екслібрисів розгорнув першу виставку екслібрису в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини.

 • З нагоди 40-річчя Миколи Грепиняка Івано-Франківський обласний краєзнавчий музей організував виставку творів разом з вишивками дружини Марусі. З його творчого доробку була представлена різьба та акварелі. Успіх був величезний. Відвідувачі були у захопленні творами подружжя Грепиняків. Канадська україномовна газета "Життя і слово" від 30 квітня 1973 року під заголовком "Сімейний вернісаж" писала : "...Уже третю книгу відгуків заповнюють хвилюючі рядки доброзичливих записів, зроблених у Івано-Франківському історико-краєзнавчому музеї, де нещодавно розгорнуто першу сімейну виставку творів талановитого подружжя з Брустурів на Косівщині – члена спілки художників УРСР різьбяра, графіка і живописця Миколи Грепиняка та його дружини Марії, що захоплюється вишиванням мережок. У залах представлено понад 100 робіт – різьба по дереву і дерев'яні скульптури, живопис і графіка, народна вишивка". Це написав Георгій Поліщук [33] Проте українська газета "Прикарпатська правда" обійшлася коротенькою інформацією Р. Зорича "Різцем і пензлем", проти обіцяної "великої" статті. [24]

 • З обласного краєзнавчого музею виставку відразу взяли до Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини., де були представлені лише твори майстра і два рушники дружини.

 • Пам'ятною зосталася весна 1983 року. Дирекція Косівського музею народного мистецтва та побуту під керівництвом Лариси Березки організувала в приміщенні Брустурівського сільського будинку культури ювілейний вечір трьох митців-ювілярів – Василя Ігнатюка, Івана Миклащука та Миколи Грепиняка, яким виповнилося по 50 років. Про вагомий внесок брустурівських митців у розвиток народного мистецтва говорив директор Косівського ХВК В. Боринський. Від імені старшого покоління митців своїх колег привітав відомий митець, член СХУ, В. Гуз. [3.5]

 • Відзначення ювілею продовжувалося персональними виставками в Коломийському музеї Гуцульщини та Івано-Франківському художньому музеї. Каталоги обидвох виставок були опубліковані в облполіграфвидаві 1984 року під авторством К. Каркадим та Р. Дреботюка. В яких була надрукована тарілка з портретом І. Франка з написом "Я син народу, що вгору йде".

 • У 1980 роках в м. Сторожинці з колекції книжкових знаків була розгорнута виставка малої графіки..."

 • На честь річниці незалежності України виконав різьблену тематичну тарілку з тризубом. Прийняв участь у двох державних виставках у Києві та місцевих виставках у Косові, організованих регіональним відділенням національної спілки художників України.

 • 1993 року з нагоди 60-ліття в приміщенні Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини відбулася персональна виставка робіт його творчого доробку. Це орнаментальні тарілки, рахви, скриньки, панно "Ісус Христос" (інкрустація в овалі), трійці, свічники, дерев'яна скульптура, малюнок олівцем, акварелі та твори малої графіки – екслібриси, а також мистецтвознавчі та краєзнавчі публікації з періодичних видань. Виставку прикрашали вишивки дружини Марусі. [3.5]

 • 1998 р. в місті Косові відбулася виставка творів художників ювілярів членів Спілки художників України.

 • 2000 року місто Київ пройшла "Державна виставка народних мистецтв України", на якій Микола Іванович представив орнаментальну шкатулку.

 • 2001р. в Брустурах проходила виставка, де була виставлена орнаментальна рахва. [35]

 • 2005 року відбулася виставка "Мереживо гуцульського різьблення" в місті Києві, на якій було представлено 285 творів з 93 осередків різьблення. [43]


 
 

Цікаве

Загрузка...