WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Чортків - дорогами тисячоліть (пошукова робота) - Реферат

Чортків - дорогами тисячоліть (пошукова робота) - Реферат

Звиняча через річку Перейму в напрямі до Буданова. Там стояв величезний камінь. За переказами, на ньому за наказом поміщика панські слуги катували батогами селян. Від слідів крові в результаті цієї розправи, це місце дістало назву "Червоні ворота". Про це дізнався я, читаючи спогади уродженця цього села, а тепер жителя США професора пана Дмитра Штогрина.
ЗГОРЬОВАНА, АЛЕ НЕ СКОРЕНА
Наприкінці панування старої Польщі на Галичині, коли її селянство опинилося в катастрофічному становищі, новий володар -австрійський цісар Иосиф II зробив деяке полегшення, зокрема видав "патент для підданих", в якому нарешті врегулював відносини між селянами і поміщиками, давав право одружуватися без спеціальної панської згоди, дозволяв переселятися, вчитися ремеслу. Принагідне зазначимо, що сталося це в роки, коли цариця Катерина II завелакріпосне право на Лівобережній Україні, впровадила великоруське холопство.
У ті важкі часи, за висловом історика М. Костомарова, "лежить в могилі Україна, але ще не вмерла". Згорьована, але не скорена, вона повільно почала пробуджуватися, ставати на ноги. Іскрою Божою для цього національного пробудження в XIX столітті стали патріотичні твори нової української літератури, заснування двох партій національно-демократичного напрямку в Львові та Харкові, які вперше сміливо виступили на арену громадського життя із вимогою незалежності України. Провісником волі проголосило себе Кирило-Мефодіївське братство на чолі з видатними патріотами Т.Шевченком, М. Костомаровим, М. Гулаком, П. Кулішем, В. Білозерським.
Треба було ще півстоліття, щоб врешті розбудити приспаний народ до активного громадського життя, щоб селянство відчуло свою силу і значущість, виробило вдосталь дешевих продуктів, а ремісничі цехи -всіляких виробів, що дало можливість розгорнути торгівлю, влаштувати великі ярмарки. Саме тоді споруджується залізнична лінія Чортків-Станіслав, а в 1896 році в Долішній Вигнанці відкрито залізничний вокзал.
Після програної війни з Прусією ВІ866 р. і перетворення Австрії на Австро-Угорську монархію польська шляхта захопила владу в Галичині, і це посіяло серед українців зневіру в можливість мати рівні права з поляками. На Поділлі вже небагато лишилося землевласників з давніх українських родів, їм на зміну прийшли нові, що за Австрії домагалися титулів графів та баронів. Таким чином, мов гриби після дощу, з'явилися на наших землях численні "аристократичні" роди, такі як Левицькі, Баворовські, Пінінські, Черняковські, Волянські, Городиські, Коритовські і багато інших. Заради збагачення, вони жорстоко визискували місцеве населення. Наприкінці XIX ст. в місті діяла одна чотирикласна школа, друга знаходилася в Долішній Вигнанці. І це на кілька тисяч людей, які тут проживали. Складна ситуація склалася і з медичним обслуговуванням населення, бо в цій сфері працювало лише чотири лікарі, міщан обслуговувала невеличка аптека. Із злиденним життям трудового люду і їхньою боротьбою добре був обізнаний видатний австрійський письменник-демократ Карл-Еміль Францоз (1881-1919), дитинство якого минуло в Чорткові. Про це можна довідатися з його книжки "Боротьба за право".
Коли в 1867 р. Чортків став повітовим центром, в ньому з'явилися різні установи, пошта, телеграф. В місті нараховувалося 850 будинків, а населення зросло до 4 тисяч осіб. Пожвавився розвиток промисловості, запрацювала цегельня, фабрики сільськогосподарських знарядь, рому і лікерів, а також олійня, водяний млину
ЗАБУТИ НЕ МАЄМО ПРАВА
ДІЯЛЬНІСТЬ УГС НА ЧОРТКІВЩИШ
Українська Гельсінська спілка започаткувала свою діяльність на тлі кількох політичних подій, які відбувалися на Чортківщині у 80-і роки ще до утворення спілки і дещо активізували як громадсько-політичну думку, так і діяльність репресивних органів. У 1984 році на Чортківщину після 11 років таборів і заслання повернувся Володимир Мармус, останній із 7-й ув'язнених учасників Росохацької патріотичної організації.
У 1987-1988 роках Чортківщиною котиться перша хвиля за відбудову і відкриття сплюндрованих комуністами храмів, ініціатором цього став Володимир Мармус. Наприкінці 1988-го -початку 1989 р. посилюється робота за утворення Тернопільської філії УГС. В районі ведуться пошуки кандидатів у члени організації. Згодом ними стають Роман Шкробут з Шульганівки та Ярослав Вовк зі Старої Ягільниці. Вони відразу ж включаються в роботу організації, зокрема збирають підписи за закриття Чорнобильської АЕС. У цій справі добру підтримку УГСівцям подали студенти Чортківського медучилища. Під відозвою підписалася вся студентська група разом зі своїм викладачем Романом Басарабою.
28 січня 1990 року в Чорткові відбулися установчі збори районної філії УГС, на яких головою Чортківської філії обрано В. Мармуса.
ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ТОВАРИСТВА "МЕМОРІАЛ"
У своїй діяльності УГС проводила заходи на реабілітацію жертв політичних репресій сталінсько-берієвського режиму. Тому її курс був направлений на створення товариства "Меморіал", яке щойно утворилося в Москві, а пізніше - Києві. На установчій конференції 4-5 березня 1989 року був В. Мармус.
Думалося, якщо в УГС люди ще бояться вступати, то в "Меморіал" як товариство не політичне, а історико-просвітницьке люди підуть, адже майже у кожного хтось був репресований. Але це також розуміли і кадебісти, тому і вирішили перехопити ініціативу. 26 квітня 1989 року в приміщенні станції юних техніків за вказівкою згори було зібрано певну аудиторію.
Та це не зупинило членів УГС від своїх планів створити незалежний "Меморіал". 19 серпня в тодішньому комсомольському парку зібралося трохи більше 20 осіб і у присутності гостей з Тернополя - Л. Горохівського. Л.Черкулія, М.Осадци, Б.Ткачика приступили до проведення установчих зборів товариства "Меморіал" Збори обрали координаційну раду, в яку увійшли: 1.Кравчук - голова, А.Шкабар, Б.Саган, Я.Сов'як, " В.Мармус, Р.Шкробут Є.Пиняк. М.Дзюба.
Діяльність "Меморіалу" з ініціативи УГС часто виходила за межі їїошукової роботи. 24 вересня 1989 року координаційна рада поширила відозву з вимогою прийняти альтернативний закон про вибори і направила'його Президії Верховної Ради УРСР. 12 листопада б/ля відновленої могили жертвам Чортківської тюрми та могили воїнів УГА відбулася панахида і мітинг. Це була перша і найбільша демонстрація в Чорткові, яка сколихнула не тільки наше місто.
ПОЧАТОК ДІЯЛЬНОСТІ В РАЙОНІ НАРОДНОГО РУХУ УКРАЇНИ ЗА ПЕРЕБУДОВУ
Незважаючи на те, що в педучилищі вже деякий час існувало
товариство української мови, а лікарі районної лікарні
висловлювалися на своїх зборах за підтримку НРУ, справа далі не
просувалася. І знову була потрібна ініціатива УГС. На квартирі
вчительки Марії Кузик лікар Дарія Максимів та Володимир Мармус
складають список

 
 

Цікаве

Загрузка...