WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Моє село - Саджавка - Реферат

Моє село - Саджавка - Реферат

джерелах, що датуються 1400 та 1492 роками.
4. Як ви вважаєте, чи могли жителі Саджавки брати участь у народному повстанні під проводом Мухи?
НА ЗЛАМІ ЕПОХ
На початку 20 століття Саджавка, як і вся Галицька земля, продовжувала перебувати під австрійським пануванням. Життя селян було нелегким. Якщо сто років тому (в кінці 18 ст.) на одну саджавську родину припадало 18 га землі, то в 1900 р. - лише 4 га, з них ріллі - 1га. [14; 30]. Це було зумовлено збільшенням кількості населення в селі впродовж 19 ст. у 4 рази.
Безземелля і малоземелля селян приводили до того, що кожного літа більше половини їх йшли в подільські села на заробітки до поміщиків. Зимою чоловіки працювали в горах на лісорозробках. Частина сімей змушена була емігрувати в пошуках кращої долі за океан.
Із прокладенням через село залізниці "Делятин-Коломия" покращився транспортний зв'язок. Перший паровий локомотив проїхав біля села в 1905 році.
Початок 20 ст. став періодом національного пробудження наших країн. У 1910 р. з ініціативи свідомих мешканців села засновується товариство "Січ", першим головою якого був Іван Данилюк. Члени "Січі" проводили завзяту боротьбу з алкоголізмом. Згодом багато січовиків, а за ними й свідомих селян вступають до товариства "Відродження", яке очолив парох Саджавки о. Сидір Бобикевич. Цікаво, що в церкві почалося заприсягання охоплених алкоголем селян.
З іменем Сидора Бобикевича пов'язане будівництво у Саджавці нової церкви Покрови Пресвятої Богородиці, яка була освячена в 1912 році і зберігається діючою до наших днів.
На початку 20 ст. у Саджавці функціонувала двокласна українська державна школа. Відомо, що в 1900 році в селі було два вчителі, які навчали українською мовою 45 дітей. Довголітнім управителем школи був свідомий громадянин села Іван Зубаль. Він брав активну участь у діяльності Надвірнянського окружного відділу Товариства взаємної допомоги українського учительства, створеного в 1905 р. для захисту прав українських педагогів.
Мирний уклад життя наших краян перервала Перша світова війна, яка спалахнула в серпні 1914 року. В селі проголошено воєнний стан. Понад сотню чоловіків було мобілізовано до австрійського війська, багато з яких загинули. Територія Саджавки стала незабаром ареною завзятих п'ятитижневих боїв російської та австро-угорської армій. Згоріло багато хат та інших господарських споруд. У 1914 і 1916 рр. село було двічі зайняте російськими військами, що спричинило занепад культурно-просвітницького життя.
У 1915 р. біля Саджавки на річці Прут відбувся страшний бій між австрійцями і росіянами. Російські і австрійські вояки за наказом своїх командирів мали йти на штурм зі штиками і багнетами. Однак штурм не відбувся, тому що коли російські солдати зайшли в Прут, то з гори Обоча, вигідної в стратегічному плані, австріяки почали стріляти і скосили кулями і гарматними пострілами росіян. Ріка була загачена трупами вбитих. Їх тіла було пізніше закопано в спільну могилу над рікою і навіть встановлено на ній хрести [12, 102]
На початку 1917 р. в нашому краї остаточно закріпилися австрійські війська, проте період австрійського панування наближався до завершення. У 1918 р. Австро-Угорщина, зазнавши поразки у війні, розпалася.
Мешканці Саджавки радо вітали проголошення 1 листопада 1918 р. у Львові Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). На захист молодої держави стала Українська Галицька Армія (УГА). В її лавах воювали проти польських окупантів і добровольців з нашого села. Понад 20 з них склали свої голови у боях за волю України в 1918-1920 роках, а 12 чоловік повернулися інвалідами. Це про них писав наш земляк, ланчинський поет Юрій Шкрумеляк у творі "Січовий похід".
"Гей, терниста доріженька
В'ється круто під гору, -
Ми життя дамо за матір,
За Вкраїну пресвяту".
Однак у вирі боротьби ЗУНР не втрималася. Із травня по серпень 1919 р. Саджавка, як і все Покуття та Гуцульщина, була окупована румунськими військами. 18 серпня 1919 р. вони залишають наш край і на зміну їм приходять загони польської армії. Над нашою землею нависла загроза польської окупації.
ІСТОРІЯ СЕЛА У СПОГАДАХ ОЧЕВИДЦІВ
Гордість саджавчан
"Сантимент до самого села в його уродженців і мешканців завжди великий. Вже сам вигляд збуджує незатерте враження навіть на тих, хто хоч раз його бачив.
На березі Прута пишається висока, дерев'яна саджавецька церква Покрови Пресвятої Богородиці з дзвіницею старовинної ще будови.
П'ятибанна церква у формі наземного хреста, оточена звідусіль високими липами, була викінчена 1912 року й зберігається до наших днів. Збудували її майстри-гуцули з Яворова Косівського повіту".
(М.Сербенюк "Саджавка на Прутом". - Гуцульщина, 1985, №1).
Господарське життя у Саджавці напередодні Першої світової війни
"За старанням шкільного управителя Івана Зубаля відчиняється при школі позичкова каса Райфайзена, а заразом і молочарня зі ще дуже в тому часі примітивною машиною на "кроснах". Столітрова бочка сметани оберталася на оськах, масло витачувалося на круглий стіл, обведений обручем, на якому від середини ходила на трибках викарбована тачалка, що гартувала й виробляла готове до вжитку масло. Молочарем працював досвідчений у цьому ділі Дмитро Тороус.
У громадськім будинку відкривається крамниця "Єдність" з різними товарами першої потреби - крамар Микола Бідащук. Все це організується на те, щоб поліпшити економічний стан села й рятувати селянство від визиску ворожих нам шинкарів".
(М.Сербенюк "Саджавка на Прутом". - Гуцульщина, 1985, №1).
Вони не повернулися з "Січового походу"
У 1918-1920 роках в боях за волю України загинули добровольці Української Галицької Армії із Саджавки:
Кузьмин Федір, син Ілька
Мочернюк Микола, син Федора
Кузьмин Яків, син Андрія
Христан Ілько, син Якова
Боднар Іван, син Миколи
Зубко Олекса
Півторак Михайло
Христан Григір
Ячній Василь
(За матеріалами шкільного історико-краєзнавчого музею с. Саджавка).
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ КРАЄЗНАВЧОГО ПОШУКУ
1. Що нового з'явилося в господарському житті Саджавки на початку 20 століття?
2. Доведіть, що початок 20 століття став періодом національного пробудження наших краян.
3. Розкажіть про події Першої світової війни на території нашого краю.
4. Який внесок жителів Саджавки у боротьбу ЗУНР за волю України?
5. Складіть хронологічну таблицю "Саджавка на зламі епох".
ПА ПОЛЬСЬКОМУ ПРАВІ
Проте населення нашого краю не хотіло миритися із наступом на його права. Свідченням цього стало велике народне постання під проводом селянина Мухи, яке прокотилося в 1490-1492 рр. Покуттям. Воно почалося в Коломийському повіті, до якого в цей час входила й Саджавка. Загін повсталих нараховував до 10 тисяч чоловік. Однак польський король Казимир ІV Ягеллончик найняв для походу проти повстанців пруські війська. Повстання зазнало поразки, а Муха був схоплений і ув'язнений у тюрмі Кракова, де незабаром помер від катувань. Та це не зломило волелюбного духу наших предків.
ДОКУМЕНТИ РОЗПОВІДАЮТЬ...
Перша писемна згадка про Саджавку
"У Перемишльському граді, 9 березня 1400 року, в день 40 мучеників. Король Владислав ІІ братам Стецькові та Івашкові Неговичам у Коломийському повіті біля річки Прут села Далятин, Ланчин, Саджавка, Анполе, Турка, Хватів ці, Ясінки і Чернево дарує дідичним правом".
Оригінал цього документу, писаний українською мовою, не зберігся. Копія латинською мовою,

 
 

Цікаве

Загрузка...