WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Місто Рогатин - Реферат

Місто Рогатин - Реферат

нелегальних груп разом із гімназистами брали участь робітники Рогатина.
Вихованці гімназії урочисто відзначили сторіччя з дня народження великого українського поета-революціонера Т. Г Шевченка. В березні 1914 р в учбовому закладі відбувся концерт, під час якого виконувалися пісні на слова Кобзаря.
В гімназії навчалися відомі діячі КПЗУ- В. Сірко, К. Максимович. Любов до свого народу виховували у гімназистів викладачі - письменники Денис Лукіянович та Антон Крушельницький, Історик Іван Крип'якевич. Малювання викладав у гімназії художник Юліан Панькевич.
До речі Ю. Панькевич був також видатним мистецтвознавцем, одним з організаторів "Товариства для розвою руської штуки", створеного у Львові. Він спілкувався з І. франком, створив глибоко психологічний портрет великого Каменяра, Ілюстрував його твори. Прекрасні живописні полотна, зокрема портрети Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка, створені в Рогатині в 20-х роках, не принесли визнання автору Нищ картини Ю. Панькевича зберігаються в музеях України.
На центральній магістралі, вулиці Галицькій, розміщена більшість промислових підприємств Рогатина.
Серед них нижній склад Рогатинського лісопункту. Сюди щорічно поступає на переробку близько 50 тисяч кубометрів деревини. Крім будівельного лісу, з нижнього складу в різні кінці Української, Молдавської, Литовської держав. Інші союзні республіки відправляються чорнові меблеві заготовки, дошки, інші вироби.
Лісівники дбають про комплексне використання деревини. Всі відходи переробки лісу подрібнюються на технологічну тріску, яка іде для потреб народного господарства. В 12-й п'ятирічці виробництво розширюється На нижньому складі споруджується сушильний І паркетний цехи, нові побутові приміщення.
В Рогатині охороняють зелені багатства краю. Ботанічним заповідником оголошена так звана Чортова гора, розміщена за 3 км від Рогатина. Це пам'ятка республіканського значення, де збереглося більше 20 рідкісних рослин, таких як сон великий, черевички зозулині, ковила каменелюбна та інші, занесені до Червоної книги України.
Більшість підприємств Рогатина тісно пов'язані з сільсько-господарським виробництвом. Одним з них с комбінат хлібопродуктів, розміщений по вулиці Галицькій. На комбінат поступає добірне зерно, вирощене в колгоспах і радгоспах району, 150 тонн сортового борошна щоденно виробляє підприємство.
Комбінат після реконструкції став механізованим сучасним підприємством. По далеких і близьких адресах відправляється звідси борошно, щоб незабаром перетворитися в запашні паляниці. Гордістю комбінату є його славні трудівники: Є. П. Лялька, В Ю. Мельник, Я М. Гарасим, які стали визнаними майстрами борошномельної справи.
АРХІТЕКТУРНІ ПАМ'ЯТКИ РОГАТИНА.
Вулицею Коцюбинського пройдемо до річки Гнила Липа. Зразу за містком, у затишному куточку, знаходиться музей дерев'яної архітектури і живопису XVI-XVІІІ ст., розташований в колишній Святодухівській церкві. Це архітектурна пам'ятка XVI ст. Вона являє собою тридільний храм, складений з товстих дубових брусів. Центральний зруб перекритий наметовим дахом з трьома заломами і закінчується ліхтариком. Бічні пірамідальні бані дуже схожі на оборонні вежі. В дворі знаходиться триярусна дзвіниця, вкрита як і церква, дерев'яним ґонтом.
В церкві зберігся іконостас, створений на кошти Рогатинського братства в 1650 р. Це - перлина українського мистецтва XVІІ ст.
Живопис іконостасу відзначається художньою довершеністю, в ньому втілені високі ідеали гуманізму. Над створенням ікон безіменні митці працювали в період визвольної війни українського народу 1648-1654 р.
В образах святих зображені люди, яким властиві глибокі пристрасті. Сповнена експресії фігура архангела Михаїла символізує оборонця рідної землі. З мечем і щитом в руках, він готовий до бою з ворогом. Реалістичний портрет богоматері. На ньому зображена проста українська жінка з лагідними очима, сповненими материнської любові. Виразні портретні характеристики у пророків та апостолів.
Рельєфна різьба нагаду: ренесансну орнаментику білокам'яної архітектури Львова та інших західноукраїнських міст.
Про високу мистецьку цінність іконостасу свідчить і той факт, що його бічні врата з іконами "Архангел Михаїл" та "Мельхиседек" в 20-х роках XIX ст. експонувалися у Відні на міжнародній художній виставці.
Крім іконостасу, в музеї експонується церковний живопис XVI ст. Представлені також твори декоративної різьби та скульптури, виконані народними майстрами. Експонати музею викликають значний інтерес у відвідувачів.
Працівники музею проводять значну роботу по вивченню і збереженню вітчизняної художньої спадщини.
Пам'ятка архітектури - Святодухівська церква - свідчить не тільки про глибину творчої думки майстрів минулого, але й і про високу культуру наших сучасників, шанобливе ставлення до пам'яток старовини, про прагнення зберегти їх для майбутніх поколінь.
На східному боці площі Леніна височить 30-метрова чотирикутна мурована вежа, яка завершує давню культову споруду. Це костьол святого Миколая, споруджений, за архівними документами, в 1666 р. Проте архітектурні прийоми свідчать про більш раннє походження цієї пам'ятки, якій властиві елементи готики і пізнього ренесансу.
В конструкції костьолу органічно поєднуються принципи оборонної і культової архітектури. Вежа використовувалась не лише як дзвіниця, а й спостережний пункт. Під час облоги Рогатина захисники міста вели вогонь по ворогу з вузьких бійниць костьолу. Костьол, перекритий стрільчатим склепінням вражає своєю величністю. Його будівничі турбувалися, щоб вигляд та оздоблення приголомшували віруючих, в основній своїй масі неграмотних, виховували в них побіжність, сліпу покору.

 
 

Цікаве

Загрузка...