WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Фізико-географічна характеристика Долинського району - Реферат

Фізико-географічна характеристика Долинського району - Реферат

Сільраді підпорядковане селище Вигодське.
Є школа І - ІІ ст., клуб, дві бібліотеки, амбулаторний пункт, дільнична лікарня, аптека, ветлікарня, п'ять магазинів, відділення зв'язку.
Вишків - знаходиться на річці Мізунці, за 45 км. від районного центру. Населення - 835 чоловік. У сільраді розташовані лісництво й лісопункт вигодського лісокомбінату.
Гошів - розташований в долині біля річки Лужанки і Свічі, 12 км. від міста Долина. Посеред села проходить автомагістраль Львів - Івано-Франківськ.
Гузіїв - розташоване на березі річки Свіча. Віддаль до районного центру - 18 км, до залізничної станції Болехів - 4 км.
На території села існували поселення первісної людини. Тут знайдено крем'яні знаряддя праці епохи бронзи.
Кальна - опоясується передгір'ям зелених Карпат. Знаходиться за 24 км від міста Долина та за 18 км від залізничної станції Болехів.
Княжолука - розташована на правому березі річки Свіча, за 11 км від районного центру. Населення 705 чоловік.
Козаківка - лежить у передгір'ї Карпат. Тут є лісництво Болехівського лісокомбінату.
Кропивник - розташований за 15 км від районного центру.
Лолин - розташований за 19 км від районного центру та залізничної станції Долина. Через село проходить річечка Лолинець. На відстані 4 км від села проходить автомагістраль Долина - Вишків. Тут народилась подруга Івана Франка - Ольга Рошкевич (1858 - 1935 рр.), вона переклала повість Еміля Зойя "Довбня", збирала фольклорні матеріали про весільні обряди, які видав Іван Франко у 1886 р.
Протягом 1874 - 1879 рр. у селі часто перебував Іван Якович Франко, де написав оповідання "Вугляр", "Два приятелі". У 1985 році в селі встановлено пам'ятник великому Каменяреві, а при школі створено літературно-меморіальну музейну кімнату.
Міжгір'я - опоясується річками Свіча і Сукель. Роташоване за 27 км від районного центру. Населення - 1903 чоловіки. У XVII ст. тут був Шляхетний замок.
Надіїв - 9 км від Долини. Перша літописна згадка - 1469 р. На території села встановлено пам'ятник Т.Г.Шевченку. Поблизу Надієва виявлено могильник культури карпатських курганів (III - VI ст. н.е.).
Новичка - розташований на річці Тур'янка, за 2 км від райцентру. Село відоме в документах XVII ст. В селі споруджено пам'ятник - обеліск на честь загиблих на фронтах Великої Вітчизняної війни.
Солуків - лежить на річці Лугаві, 11 км від Долини. Перша історична письмова згадка про село датується XVII ст. Селяни брали участь у відомому антифеодальному повстанні на Долинщині в 1658 р.
Шевченкове - розташований у передгір'ї Карпат на р. Свіча за 14 км від Долини. Поблизу села є мальовниче місце відпочинку - урочище Шандра.
В селі народилась українська поетеса К.К.Попович - Боярська (1863 - 1945 рр.).
У Шевченковому споруджено пам'ятник великому Кобзареві та обеліск жителям села, які полягли на фронтах Великої Вітчизняної війни.
Вікова класифікація та демографічні аспекти
Населення району майже порівну складається з осіб чоловічої та жіночої статі, причому чоловічої статі 47,7%, жіночої - 52,3%. Загалом, як бачимо, жінок більше, ніж чоловіків. У середньому віці розбіжностей майже немає. Найбільші розбіжності у відсотковому відношенні між жінками і чоловіками спостерігаються у віковій групі 70 років і старші, відповідно 67,9% і 32,1%.
Рис.1. Структура населення району за віковими групами
Демографічна вікова оцінка населення району доводить, що більшість населення - переважно молодь. Значна кількість населення (67%) - люди віком до 45-ти. Що більше, майже 40% населення - люди віком до 25 років.
Зайнятість і трудові ресурси
Трудовий потенціал району - 43,2 тис. чол, або 60% від загальної чисельності населення. Всього в працездатному віці в районі нараховується близько 36,1 тис. чол. У виробничій сфері працює більша половина населення, зайнятого у всіх галузях народногосподарського комплексу району (близько 16 тис. чол.), а зокрема у промисловому виробництві - 6,1 тис. чол.
Надлишок трудових ресурсів відзначається в таких галузях матеріального виробництва, як легка та деревообробна промисловості, а також на підприємствах будівельної галузі та транспорту.
Станом на 01.01.2000 р. цей показник по району досить високий і складає 9,2% до працездатного населення.
Надлишок робочої сили в районі при сприятливих економічних умовах та наявній сировинній базі можна використовувати при розвитку нових підприємств.
Табл.4. Розрахунок чисельності зайнятого населення станом на 01.01.2000p.
Всього трудових ресурсів в тому числі: 43210
- Працездатне населення в працездатному віці 36189
- Особи старшого віку і підлітки, зайняті в народному господарстві 3818
Розподіл трудових ресурсів
Зайнято в усіх сферах економічної діяльності в тому числі: 27050
- Робітники і службовці, зайняті на підприємствах, в установах, організаціях та громадських об'єднаннях 12170
- Зайнято на малих та спільних підприємствах 1473
- Зайнято на підприємствах споживчої кооперації 472
- Зайнято в селянських фермерських господарствах 36
- Зайняті в особистому підсобному господарстві 6361
- Зайняті в інших сферах економічної діяльності 6538
Безробітні
Незайняте працездатне населення у працездатному віці 15571
в % до трудових ресурсів 36.0
4. Господарство краю
Наш район - один із основних промислових районів області. Завдяки наявностідуже важливих корисних копалин його народногосподарський комплекс має багатогалузевий характер.
Найдавнішою галуззю промислового виробництва є солеваріння. Промисловою розробкою соляних родовищ району в даний час займається Долинський солеварний комбінат.
Дуже важливе значення для розвитку району мало відкриття покладів нафти і газу. Розпочата в 1948 році експлуатація нафтогазових родовищ триває донині, а об'єм видобутих нафти і газу складає близько 55% від загального обсягу товарної продукції, що виробляється промисловим комплексом району.
Багатий район і на поклади торфу. Розробляється родовище в с. Одиниця, розвідане біля с. Княжолука.
На території району знаходяться поклади гідромінеральних ресурсів, деякі із родовищ використовуються для випуску столової та лікувальних вод.
Також наявні поклади горючих сланців, залізної та мінеральних руд, які в даний час не розробляються.
Для розвитку будівельної галузі є запаси гравію, глини і каменю та значні лісові ресурси.
Лісовий фонд району складає 90901,4 га. Раціональним використанням лісових ресурсів, веденням державного обліку лісів, державного лісового кадастру, організацією проведення рубок головного користування, санітарних рубок займається Вигодське державне лісогосподарське підприємство та Долинське спеціалізоване міжгосподарське підприємство по веденню лісового господарства.
В гірських карпатських лісах багато природних ягідників суниці, малини, ожини, чорниці, брусниці, а також багата фауна (олені, ведмеді, козулі, рисі, куниці тощо).
Природозаповідний фонд Долинщини - 4928,6 га.
Економіка району багатогранна і представлена такими галузями матеріального виробництва: промисловість, будівництво, сільське господарство, транспорт, побутово-торговельне обслуговування.
Нематеріальна сфера - це освіта, здоров'я, соціальні служби, житлово-комунальне

 
 

Цікаве

Загрузка...