WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Розвиток Чехії за останні 25 років - Курсова робота

Розвиток Чехії за останні 25 років - Курсова робота

Услід за початковими труднощами, викликаними розділом країни і зміною структури економіки, і подальшим зростанням чеська економіка в 1997-1998 рр. випробувала певну кризу, виходити з якого вона стала тільки з середини 1999 р. Результатом його було зростання іноземної заборгованості і стрибок безробіття. Кризові явища вдалося подолати шляхом нарощування експорту в країни ринкової економіки, перш за все, Євросоюзу (а в його рамках - Германії), залученню зарубіжних інвестицій і зростання внутрішнього споживання. Після вступу в травні 2004 р. до складу ЄС економічне зростання Чехії помітно прискорилося і, не дивлячись на значною мірою популістську економічну політику декількох урядів соціал-демократів, досяг 6-7% в рік. Частка промисловості у ВВП, що досягала до 1990 р. 62%, зменшилася спочатку наполовину, в даний час росте і досягає 38%, що є достатньо рідкісним явищем серед розвинених країн. Чорна металургія і військова промисловість втратили своє значення за рахунок автомобільної і електротехнічної промисловості, завдяки розвитку яких з 2004 р. Чехія має позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу, не дивлячись на швидке зростання цін на енергоносії, що імпортуються (нафта і газ). За розміром зовнішньої торгівлі на душу населення країна є одним з лідерів, випереджаючи такі країни як Японія, Великобританія, Франція або Італія.

Підприємництво в Чеській Республіці регламентується цілим рядом законодавчих та нормативних актів (Збірка законів). Правова база підприємництва в Чеській республіці аналогічна загальносвітовій. Насамперед це стосується реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності, відкриття банківських рахунків, інвестування та захисту інвестицій.

Підприємництво в Чеській Республіці практично не регулюється. Однак програма державної підтримки підприємництва існує. Більше того, створено та активно діють цілий ряд державних, напівдержавних та міждержавних чисто бізнесових структур, завдання яких допомагати чеському приватному підприємництву. Особливо це стосується допомоги та сприяння фірмам, які потенційно можуть покращити експортний потенціал Чеської Республіки. Саме на державному рівні систематично здійснюються заходи на підтримку експортного потенціалу чеського виробника.

Така політика приносить свої результати. Так, лише в в 2000 році зовнішньоекономічний баланс Чеської Республіки збільшився: по імпорту на 30% (або на 1247,2 мільярди чеських крон) та по експорту на 24% (або на 1120,4 мільярди чеських крон). Варто зауважити, що основними торговими партнерами Чеської Республіки є країн-члени Євроунії на торгівлю з якими припадає 60% зовнішнього товарообороту Чехії.

Продуценти приватного бізнесу в Чеській Республіці, з урахуванням вимог і стандартів Євросоюзу, та з огляду на жорстку конкуренцію, постійно працюють над якістю своєї продукції, товарів та послуг, що надають. Так, в 1998 році, біля 41% чеських фірм отримало сертифікат ISO 9000, а до 2000 року кількість таких виросла до 77%.

Для чеського підприємницького ринку характерно не тільки його відкритість, але й організованість. Так, кожен бажаючий може отримати основну інформацію із Торгового Реєстру про юридичну чи фізичну особу, яка займається підприємництвом. З другого боку, практично повсюдно в Чеській Республіці створено та діють цілий ряд об'єднань, асоціацій, союзів, гільдій тощо, як за галузевим (фаховим), так і за територіальними ознаками. Впливовими та дійовими в Чеській Республіці є інформаційно-аналітичні та торгово-промислові палати, і особливо змішані, тобто міждержавні.

Особливу роль та значення в Чеській Республіці відіграють: Торгова палата та її регіональні відділення і Аграрна палата. Так Торгова палата Чехії пропонує місцевим підприємцям не тільки інформацію, що стосується законодавчо-нормативної бази підприємництва в Чеській Республіці, але й корисну інформацію про ринки практично всіх країн світу аж до банку даних пошуку закордонних партнерів, перелік виставок, тендерів тощо.

Важливо і те, що Торгова палата має в своєму складі практично окрему Торгову палату країн СНД. Практично всю інформацію вищевказаних структур можна знайти англійською, німецькою, французською та навіть японською мовами.

Податкова політика Чеської Республіки та режим оподаткування підприємництва максимально відкрита і постійно пристосовуються до норм та стандартів Евросоюзу. Податкова інформація в Чеській Республіці є доволі прозорою. Другими словами, практичну інформацію про податкову політику Чехії, може отримати кожен бажаючий. Крім того існує цілий ряд інститутів (в т.ч. і державних), які крім надання поточної, податкової інформації пропонують консультаційні та інші служби (в основному поради). Одним із важливих - є Палата податкових радників Чеської Республіки. І хоч податки в Чеській Республіці є дещо вищими ніж в Україні, ясність та інформованість про розмір, строки і порядок їх оплати є кращою.

Чеською Республікою створено прийнятні умови для інвесторів та підприємців- іноземців. Насамперед ця необхідність продиктована часом, з другого боку - вимоги Євросоюзу. При цьому вимоги Євросоюзу до чеського бізнесу носять скоріше навчально-методичний та прикладний характер. В Чеській Республіці створено мережу Європейських інформаційних центрів та діють цілий ряд структур (в т.ч. підприємницьких) з питань європейської інтеграції (див Міжнародні та місцеві інституції...). Мова йде про Євроскоп, Євросервіс, Європейсько-Чеський форум та цілий ряд інших.

Згідно Конституції, Чехія є парламентською демократією. Адміністративне ділення Чехії містить в собі 13 країв (kraje, ед.ч. - kraj) і столицю.

Президент побічно обирається кожні п'ять років парламентом. Президентові надані особливі повноваження: пропонувати суддів Конституційного Суду, розпускати парламент за певних умов, накладати вето на закони. Він також призначає прем'єр-міністра, який встановлює напрям внутрішньої і зовнішньої політики, а також інших членів урядового кабінету за уявленням прем'єр-міністра. Чеський парламент двопалатний, складається з палати депутатів і сенату. 200 делегатів палати обираються на 4-річний термін, на базі пропорційного представництва. 81 член сенату служить протягом 6-річного терміну, з переобранням третини складу кожні два роки на основі мажоритарних виборів, які проводяться в два тури.

Палата депутатів - головний законодавчий орган держави, вона може поставити питання про довіру уряду (на вимогу не меншого 50 парламентаріїв). Проект закону, прийнятий палатою депутатів, може не схвалити сенат (верхня палата парламенту). На відміну від сенату, палата депутатів може бути розбещена президентом ще до закінчення виборчого терміну і можуть бути оголошені дострокові вибори.

Найвищий апеляційний орган - верховний суд. Конституційний суд, якому підзвітні конституційні питання, призначається президентом, і його члени служать протягом 10 років.

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1. Бизнес-партнер: Чехия = Business partner: Czech Republic: Международный каталог делового сотрудничества. - Х. : Восточно- Украинская академия бизнеса, 1999. - 156 с.

3. Вовканич І.І. Чехословаччина в 1945-1948 роках. Нарис історії перехідного періоду / Ужгородський національний ун-т. - Ужгород : Видавництво В.Падяка, 2000. - 350 с.

4. Восточная Европа на историческом переломе. Очерки революционных. преобразований. 1989-1990 гг. М., 1991.

5. История Чехии. М., 1947.

6. Межднародный указатель фирм-импортеров Европы: 1992-93. - Ереван : Кредо, 1992. - (Мир бизнеса). - Загл. серии на корешке. Т. 2 : Австрия, Бельгия, Болгария, Венгрия, Греция, Италия, Испания, Португалия, Румыния, Чехословакия, Швейцария, Франция, Югославия. - 363 с.

7. Миштера Л. Экономическая география Чехословакии. М., 1984.

8. Политический ландшафт стран Восточной Европы середины 1990-х годов. М., 1997.

9. Ревенко В.Л., Черняк В.К., Науменко І.В., Правденко С.М., Барабаш О.Л. Перший шлях: Досвід приватизації в Чехії та уроки для України. - К., 1994. - 312с.

2


 
 

Цікаве

Загрузка...