WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Бойківський весільний обряд - Реферат

Бойківський весільний обряд - Реферат

На нім золотий жупан.

Як посягне у кишеню,

То витягне грошей жменю.

Після цієї весільної церемонії молода з молодим, дружби з дружками, музиканти і гості йдуть до церкви. Дорогою до церкви вони весь час співають весільні пісні, а люди виходять на вилиці, щоб подивитися на молодих. У церкві вони дають клятву вірності одне одному перед Богом. Наречений з нареченою обмінюються кольцами. Відтепер вони завжди повинні ходити в весільних кольцах, що символізують їхню єдність і любов. Тепер вони стають офіційними чоловіком і жінкою. Коли вони виходять з церкви їхню дорогу устеляють солодощами і пелюстками квітів. Після церкви вони їдуть до фотографії, щоб сфотографуватися на згадку про своє весілля.

Всі повертаються до молодої і чекають гостей на весілля. Приходять гості, музиканти зустрічають гостей привітно з музикою, і молоді також. Староста запрошує гостей до весільного столу. Коли вже всі сіли за столи, староста просить гостей помолитися Богу, щоб Бог поблагословив цю молоду пару, на щасливе, довге життя. Перші келихи піднімають за щастя молодих. Тоді поздоровляють молодих, такими привітаннями.

1.Просили нас молоді,

Просили батько й мати,

Тому ми сьогодні,

Зійшлися до вашої хати.

Зійшлися ми так дружно,

У Вас за столами.

Розділити щастя й радість,

Хочем разом з вами.

Тоді звертаються до батьків молодих:

2.А для того щоб невістку,

Або зятя мати,

Треба справити весілля,

І щось треба дати.

3.Колись родичі давали,

Подушку й перину,

Тепер хочуть дуже мало,

Хату і машину.

Тож прийдеться Вам родичі.

Добре подумати,

Хто з Вас купить їм машину,

А хто купить хату.

Потім також звичайно, що вітають нареченого і наречену:

1.А ти молода,

Як будеш мужа свого шанувати,

Він тобі буде,

В всьому помагати:

На базар буде ходити,

І мити посуду,

І дитину серед ночі,

Колисати буде.

2.Молодий нехай шанує,

Молоду дружину,

Вона йому подарує,

Дочку або сина.

3.І ніколи не вступайте,

В сварку й суперечку,

Бо це стає причиною,

Скакати у гречку.

В цей час весілля вже у розпалі: всі веселяться, співають. Через певний час староста оголошує перерив: всі гості встають з-за стола і йдуть танцювати на площадку. Музиканти розважають гостей веселими танцями й конкурсами. Одним з найцікавіших конкурсів є конкурс, коли декілька пар, а одна дівчина не має пари і танцює з віником. Грає музика, всі танцюють, а коли музиканти подадуть знак треба як можна швидше помінятися партнером. Той хто не встиг помінятися партнером стає в коло і танцює з віником. І так декілька раз. Ще одним цікавим конкурсом є конкурс в якому юнаки тримають на руках дівчат, а переможе той хто протримає свою супутницю найдовше. Ці різноманітні конкурси є дуже цікавими і веселими. Всі веселяться і радіють за наречених.

А в той час жінки прибирають на столах і докладають їжу. Після перериву всі гості знову сідають за стіл і веселяться до ранку. Музиканти декілька раз за ніч приходять грати поміж столи. Вони найбільшу увагу звичайно приділяють нареченим. Вони співають веселі пісні про сватів, дружбів, дружок і звичайно про молодих. Гості співають і радіють за наречених. Найближчі люди наречених виголошують тости, бажають молодим щастя і довголіття у шлюбі.

Перед закінченням весілля, коли заспівають "многая літа" молодим, тоді ідуть завязувати молоду у хустку. Гості знову збираються на площадці, де зав'язують молоду у хустину. На крісло кладуть подушку, а на подушку сідає наречений, а наречена сідає йому на коліна. Він знімає з молодої вельон, тоді підходять мама молодої і молодого і заплітають в коси молодій гроші. Мама молодого накладає на голову молоді хустку, яку вона сама купила для нареченої сина. Хустку на голову молодій зав'язує наречений, але молода декілька разів знімає хустку, що характеризує те,що їй важко розпрощатися з дівоцтвом. Але наречений таки зав'язує хустку, і наречена перетворюється з молодої в молодицю.

Наречена зав'язана у хустку, бере вельон у руки і перетанцьовує з гостями. Спочатку вона перетанцьовує з дружками, а потім з усіма молодими хлопцями і дівчатами. Всі бажають затанцювати з нареченою. Музика грає, а гості співають:

1.Молода, молода не жалій вельон,

Бо тобі пасує хустка шаляпова,

Хустка шаляпова на чотири канти,

Щоб ти мала чотири сина,

Та й всі музиканти.

2.Музики, музики

Не ставайте грати,

Бо я починаю,

З молодою гуляти.

3.На печі пироги,

Маслом заріджені,

Ой грайте музики,

Бо ви заплачені.

4.Ми би тебе молодий,

Просили, просили

Щоби наша молода,

Синців не носила.

5.Ходила молода,

Горами й долами,

Знайшла собі молодого,

З кривими ногами.

Останній танець наречена танцює з нареченим. Після танцю вони дякують усім гостям за те, що ті прийшли розділити з ними цю радість і усамітнюються. Гості потроху починають розходитися. На цьому закінчується офіційна частина. Гості ще раз дякують батькам наречених, за те що вони влаштували таке свято і йдуть додому. На цьому весілля закінчується.

На наступний день – неділю, якщо наречений хоче він також відсвяткувати своє одруження у домі своїх батьків. Весілля у нареченого є значно скромнішим і сюди приходять більшість гостей з боку нареченого – переважно це сусіди і старші люди. Гості також веселяться, радіють за наречених і бажають їм довголіття і розуміння у спільному житті.

Отже, я описав весільний обряд свого села, який є одним із великої кількості. В Україні є дуже багато звичаїв (практично у кожному селі є ті певні особливості, які відрізняють обряд від інших), але основа була заложена ще в далекі часи. Можна говорити, що в кожному регіоні є свої звичаї, які були нав'язані державами, до складу яких входили наші землі. Найбільш обряди відрізняються весільними піснями, тому що в кожному регіоні є свої мовні особливості, які також сформувалися внаслідок залежності від інших держав.

Як би там не було, але ніхто не переплутає весільний обряд з іншим обрядом в який регіон він не попав. Весілля у народі сприймають як велику радість і веселощі. Адже двоє людей, які люблять одне одного поєднують свої долі і це прекрасно. Вони розуміють, що моментами їм буде важко, але якщо вони по справжньому люблять одне одного, вони разом переможуть все і всі перепони, що стануть їм на шляху.

Весілля – це те свято, яке запам'ятовується на все життя, і тому всі хочуть, щоб воно пройшло як можна краще. Це й не дивно, адже ти не щодня і навіть не щороку поєднуєш своє життя з найдорожчою тобі людиною.

Одруження є одним з найважливіших рішень у житті кожного і дуже позитивним кроком. Адже утворюється нова сім'я, а сім'я – це основа держави. У сім'ях незабаром народжуються діти, які продовжують рід, а діти стають радістю для своїх батьків і найбільшим їхнім щастям.

3


 
 

Цікаве

Загрузка...