WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Бойківський весільний обряд - Реферат

Бойківський весільний обряд - Реферат

Реферат з краєзнавства

Бойківський весільний обряд

План

 1. Вступ.

 2. Благословення батьків.

 3. Молоді запрошують гостей.

 4. Плетіння вінка.

 5. Бояри ідуть по нареченого.

 6. Викуп за коровай.

 7. Церемонія в церкві.

 8. Прихід гостей.

 9. Різноманітні конкурси в перериві.

 10. Зав'язування молодої в хустку.

 11. Молода перетанцьовує з гостями.

 12. Висновок.

З давніх-давен кожний народ має свої звичаї і обряди. Це і відрізняє один народ від іншого. Ці звичаї в основному були сформовані ще дуже давно і з часом змінювалося все: одні держави утворювалися, інші зникали з історичної арени, минало століття за століттям, а основи обрядів залишаються і до сьогодні. Обряди у давні часи відігравали велику роль, вони визначали свідомість населення. Всі країни, які захоплювали нові землі завжди старалися нав'язати там свої звичаї, щоб остаточно підкорити захоплені народи.

На мою думку найбільш цікавим є весільний обряд. Адже весілля – це найвеселіше свято у житті кожного. Це урочистий момент у долі молодят і їхніх сімей. Шлюб – це створення нової сім'ї, що є завжди прекрасно. На території України є дуже багато звичаїв і обрядів, але їх основа одна.

Обряд одруження є дуже старовинним. Українці завжди надавали велике значення цій надзвичайно урочистій події, тому що таких подій у житті є дуже мало, якщо взагалі є. Люди дуже довго готуються до цієї події.. Найбільш характерними для кожного регіону є пісні, які називають весільними піснями. Це один з найбагатших жанрів української літератури, який завжди зацікавлював читача.

Весільні пісні є дуже веселими, адже це найщасливіший день не тільки в житті подружжя, але й в житті їхніх батьків. Я спробую описати один із звичаїв весільного обряду, а саме бойківський весільний обряд, який є дуже цікавим і веселим.

Найперше у п'ятницю зранку приходять старші жінки, молода і дружка одягаються у українські костюми, на голову накладають вінки з барвінку і яскравими квіточками. Перед накладанням вінка на голову молоді, мама і тато розчісують косу молодій, а жінки співають:

1. А де тота щіточка, гребінець,

Що чесали косу русу під вінець.

Ой чесали гребінцем, а потому щітков

Намастили губи медом, а вінець послідков

Тай забули втерти, щоби були солоденькі

До самої смерті.

2. Ой на ставку на ставочку,

Дві качки в рядочку,

Як то файно для матінки,

Як дочка в віночку.

3. Ой на горі на високій,

Фасолька ся лущить,

Яка файна віддається,

А ще краща друщить.

4. Які коні запряжені,

Такими поїду.

Якого си сподобала,

За такого піду.

Потім всі свахи, молода і дружки сідають за стіл. Після гостини молода з дружкою стають перед порогом дому просити благословення батьків. Потім староста весілля звертається до батьків так: Дорогі батьки, Ваша дочка в такий щасливий для неї день, збирається в дорогу запрошувати гостей на весілля і просить у Вас благословення. Батьки і свахи відповідають: Нехай її Бог благословить. Молода і дружка низенько вклоняється батькам, і так три рази просить молода у батьків благословення. Молоді відправляються в дорогу запрошувати гостей на весілля.

Коли молоді приходять до хати гостей запрошують так:

Просить Вас тато і мама,

І ми Вас просимо,

Щоб Ви були ласкаві,

І прийшли до нас на весілля,

Розділити радість молодих.

Молоді запросять гостей і ввечері приходять додому. Того ж дня у п'ятницю ввечері близько десятої години приходять музиканти, які під вікном нареченої грають "на добрий день". Після того молода з батьками йдуть в кімнату, де вже на них чекають старші жінки і вони починають плести вінок нареченій з барвінку під образи. Вінок починає плести хресна мама. Жінки плетуть вінок і латкають:

1.Ой вінку мій зелененький,

Ой вінку мій вінку,

Щоб у тобі походити,

Хоч одну недільку.

2.Як би знала молода,

Як за мужем гірко,

Скинула би той вінок,

Сиділа би тихо.

3.Який муж гарненький,

Скинула би з головоньки,

Вінок зелененький.

4.Ти думала моя мамко,

Що мене сі не збудиш,

Прийде така годинонька,

Що плакати будеш.

У суботу починаєтьсяурочиста частина. Найбільше роботи у цей день у кухарки, яка повинна приготувати столи до приходу гостів. Їй на допомогу приходять родичі і сусіди нареченої. Кухарка розповідає їм як накрити столи для гостей. Староста також допомагає у останніх приготуваннях до весілля, розставляючи напитки на стіл.

В одинадцятій годині приходять музиканти і грають під вікнами нареченої "на добрий день". Згодом приходять молоді хлопці і дівчата, яких називають боярами і сідають за стіл. Після того як вони погостяться, всі разом з музикою ідуть або їдуть по молодого і дружбів. Трьом хлопчикам дають нести коровай. За той час жінки збирають молоду під вельон. Мама і тато розчісують молоді косу, і накладають на голову вельон. В той час жінки латкають:

1.Ой куди ти наречена ходила,

Що так твоя головонька зацвіла.

Я ходила любі свашки в вишневий сад,

Тай на мою головоньку цвіток впав.

2.Ой упала звізда з неба,

Тай розсипалася.

Наречена позбирала,

Закосичилася.

А в той час в молодого бояри від молодої сідають за стіл. Тут починається викуп за коровай. Хлопчики, які принесли коровай намагаються чим довше торгуватися і заробити більше грошей за коровай. Дружби викуповують коровай для молодого. А в той час в окремій кімнаті мати переодягає сина. Вона дарує йому весільну сорочку в яку переодягає сина три рази. Після того як наречений готовий гості встають з-за стола і разом з ним і дружбами йдуть до нареченої. Наречена вже одягнута в весільному вбранні чекає нареченого.

Коли приходить наречений з дружбами, вони стають під ворота молодої, і просять привести наречену. Гостей з боку нареченої пускають на подвір'я, а гостей нареченого не пускають. А старости від молодої і молодого починають весільну жартівливу церемонію. За молоду переодягається хтось з старших жінок, і приводять до молодого, який чекає біля воріт на наречену. Молодому така молода не подобається і він починає вимагати щоб привели його наречену. Після цієї невеличкої жартівливої церемонії приводять наречену. Відкривають ворота і наречений з нареченою вітають одне одного низьким поклоном. На подвір'ї стоїть стіл на якому тарілка для грошей. Тоді свахи латкають молодому, щоб заплатив мамі, за те що вигодувала таку дочку, і молодий ставить у тарілку гроші. Тим часом свахи латкають:

1.Ой ми мали Наталочку,

Ой ми мали , нам подякуй нам

Що ми тобі її дали.

2.Ой то була Наталочка,

Ой то була чічі,

Ой то було що вечора,

До кого побічи.

Тоді на стіл кладуть ще дві тарілки для дружок, і тут вже дружби вступають в торги кидаючи гроші чи подарунки. А тим часом свахи латкають:

1.Скачи дружечко, скачи,

А ти дружбонько мечи.

Будеш дружечку мати,

Як ти хотів дружбити,

Було йти молотити,

Тай грошей заробити.

2. А наш дружбонько як пан,


 
 

Цікаве

Загрузка...