WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Березови (Вижній, Середній, Нижній та Бяня-Березів) в історії Гуцульщини (науковий реферат) - Реферат

Березови (Вижній, Середній, Нижній та Бяня-Березів) в історії Гуцульщини (науковий реферат) - Реферат

боротьби за державність. Розпочинається створення збройних сил України. 14 жовтня на Поліссі формується перший відділ УПА. Цю дату, що співпала зі святом Покрови св. Богородиці, визнано днем утворення УПА, а образ св. Покрови внесено на прапор (штандарт) УПА.
Провід бандерівців вирішив творити власні військові відділи. Для дезорганізації німців вони називалися на УПА, а УНС (Українська Народна Самооборона).
На Станіславщині були створені дві найвідоміші бази УНС: "Гайдамаки" у волинському районі і курінь "Чорні Чорти" у Карпатах між Косачем та Микуличином в урочищі Збюанули під Пожеретулом. Відразу розпочалося створення збройного відділу, до якого щодня проходили добровольці - юнаки з гірських сіл.
За короткий час був сформований загін повстанців у складі близько 20 бойовиків під командою командира "Скуби". Невдовзі партизани відбули у Космач, де приєдналися до відділу "Богуна". Дмитро Гах - "Скуба" народився 1919 р. у Хриплині поблизу Станіславова. Служив у Червоній армії. У 1941 р. потрапив у полон до німців. У концтаборі його впізнав знайомий, і зумів вирвати на волю. Тут Дмитро пройшов вишкіл, отримав чир обер-лейтенанта. У 1942 р. його відпустили додому у відпустку, з якої не повернувся в частину. Восени 1943 став сотенним, а влітку 1944 р. був призначений курінним.
Загинув 27.09.1945 р. на Воскресінецькій горі під час мінометного обстрілу літовища Коломиї. Був похований тимчасово в Криво бродах, а потім перехоронений на цвинтарі у Трачі.
Через кілька днів перша чота "Богуна" передислокувалася з Космача в Збинули і стала ядром куреня "Чорні Чорти". При курені було створено старшинську школу "Грегіт" ім. Євгена Коновальця. Очолив її полковник УГА Гнат Степанович - "Кропива".
Одним з керівників і організаторів табору був районний провідник ОУН Михайло Васкул с. Миколи (Никілин) - "Орел" з Вижнього Березова (1912-1950). У табір відразу пішло не менше 20 березунів. У складі згону "Скуби" з дому відбув Іван Лазарович - "Тур шуг", з Баня-Березова Дмитра Білавич - "Вдовенко", Дмитро Самак - "Цяпка", Степан Васкул - "Марко". З нижнього Березова хлопців повів Дмитро Негри - "Мороз". Продукти до табору доставляли Дмитро Крим'юк с. Івана (Катеринин) та Іван Бережницький з Середнього Березова. Харчі заготвлялиу Василя Малковича (Петрукніка) у Вижньому Березові.
Коли зібралася достатня кількість курсантів, розпочався інтенсивний військовий вишкіл.
Німці, довідавшись про курінь, вирішили його знищити. Але розвідка завчасно виявила наміри окупантів. Обидві групи були розгромлені.
Понад місяць німці не виявляли наміру наступати на табір, де вишкіл проходив згідно планів і графіків. Аж у кінці жовтня 1943 р. вирішили розправлятися з "Банденбуром". Для цього повели наступ з 4-х сторін: від Космача, Жаб'яч, Микуличина, Березовів. Розвідка донесла, що ворог матиме 10-кратну перевагу над повстанцями. Тому на початку листопада табір був розформований і з усім майном заздалегідь відійшов на Волову.
Десь тоді відділ УНС "Мороза" напав на німецьку залогу в Яблунові. Майже без бою повстанці роззброїли 30 німецьких вояків, забрали зброю, амуніцію, обмундирування. Чота "Скуби повернулася з табору на свою попередню базу у Баня-Березів. По 8-10 бойовиків розквартирувалося у крайніх, під лісом, хатах. Дізнавшись про це, німці підпалили кілька будинків і повстанці перебралися у Космацькі ліси.
Саме тоді до "Скуби" зголосився Микола Негри (Низаків) - "Кучерявий" з Вижнього Березова. "Протягмо зими 1943-1944 рр. чота "Скуби" стала добірною боєздатною сотнею. Хлопців у свою "Скуба" вибирав сам з числа молодих, сильних і відважних добровольців. Стрільці проходили вишкіл на присілку Космача Завоєли, де були створений табір на 160-180 людей . Жили в холодних, луб'яних колибах. Дисципліна була дуже сувора. Кожного ранку після рахунки шикувалися і говорил спільну молитву:
"Боже великий, Творче Всевишній, на нашу рідну землю споглянь, ми будем вірні твому завіту, вислухай наших благань. Народ в кайданах, край у руїні, навіть малитись ворог не дасть. Боже великий, дай Україні силу і славу, волю і власть".
У цей час проводять широкомасштабні акції по вивозу на примусові роботи до Німеччини переважно чоловіків. З Вижнього Березова забрали 40, з Нижнього - 42 людей, Баня-Березова - 72.
Долі загнаних у Німеччину людей складалися по-рідному. Одні працювали на шахтах, заводах, другі у сільському господарстві, інші служили у війську. Жилося нашим, так званим "остарбайтерам" дуже погано: "працювати треба багато, а їсти Коби по менше", - згадує Романчик Гриць с. Миколи (1924 р.м.).
Уже 5 серпня при Державних символах склали збірну присягу перші сотні УПА: "Я, воїн Української Повстанської Армії, взявши в руки зброю, урочисто клянусь своєю честю і совістю перед Великим Народом українським, перед святою Землею Українською, перед пролитою кров'ю усіх найкращих Синів України та перед Найвищим Політичним Проводом Народу Українського: боротися за повне визволення усіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу. В цій боротьбі не пожалію ні крові, ні життя і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України;
- буду мужнім, відважним і хоробрим у бою і нещадним до ворогів землі української;
- буду чесним, дисциплінованим і революційно-пильним воїном;
- буду виконувати всі накази зверхників;
- суворо зберігатиму військову і державну таємниці;
- буду гідним побратимом у бою та бойовому житті всім своїм товаришам по зброї;
- коли я порушу або вступлю від цієї присяги, то хай мене покарає суворий закон Українського Народу"
Основною бойовою одиницею УПА вважалося сотня (рота).
Стан дартна організація сотні була трійкова - три чоти, кожна з трьома роями. В УПА вживали подвійну систему ступенів - традиційні військові звання чи ранги.
Кожний воїн УПА, щоб не викликати небезпеки для рідних і близьких, приймав вигадане прізвисько - "псевдо". При звертання між собою повстанці користувалися тільки псевдами і словом "Друже".
Влітку 1944 р., в Березовах проведена перша масова мобілізація до УПА. Було рекрутовано не менше 200 осіб.Призовний пункт та медична комісія в Баня-Березові містилися в хаті Дмитра Юрашака під Рогом.
На ТВ-21 "Гуцульщина" поперемінно діяли курені "Книша". (Дмитро Григорович), "Степового", "Скуби" та"Лісового", усього наближено 16 сотень. Хлопців з Березовів забирали переважно в сотні "Мороза", "Цигана", "Недобитого".
Сотня "Мороза! Почалася формуватися у травні-червні 1944 р. у Ключевських лісах. Комплектувалася майже виключно з березнів, через що одержала назву "Березовська". На початку складалося з чот "Крука", "Гонти" (Микла Шкурупа) та "Кривоноса" (Мирослав Симчич). У серпні, коли фронт відкотився на захід, сотня перейшла в урочище "Середній" під Цапу лом, звідки добре проглядалися всі Березови аж до Яблунова. Десь оді коло церкви в Баня-Березові хлопці прийняти присягу.
Освячував сотню парох, колишній старшина УГА, отець Ярослав Новицький (190-1959, Бедеславці), який прибув на парафію з Нижнього Березова у 1941 р.
Угорські війська спочатку грабували

 
 

Цікаве

Загрузка...