WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Березови (Вижній, Середній, Нижній та Бяня-Березів) в історії Гуцульщини (науковий реферат) - Реферат

Березови (Вижній, Середній, Нижній та Бяня-Березів) в історії Гуцульщини (науковий реферат) - Реферат

-ю більшовицькою армією. УГА перейменовано на червону Українську Галицьку Армію (ЧУГА), з рядових стрільців створено три червоні бригади, а офіцерський корпус заарештовано і відправлено у концтабори Росії, де з відома Леніна та Дзержинського майже повністю знищено. Серед заарештованих був і березун Василь Голинський. Батько Василя Михайло після останнього побачення з ним 2 "чотирикутнику смерті" 1919 р. приніс додому 2 серпи і тиф, від якого помер у віці 56 років.
Кілька тижнів у Березова стояли румунські війська, які відзначалися особливою жорстокістю у відносинах з місцевим населенням, а 28 серпня владу перебрали поляки.
За період перебування під владою Польщі у Березовах було відкрито багато шкіл, читалень, створено мережу драмгуртків, хорів, гуртків.
Через непосильні податки, важке матеріальне становище у кінці 20-х років починається нова хвиля еміграції до Канади. У 1929 р. до Канади виїхали Василь та Петро Лозовчуки (Балерині), Дмитро Боянчук, Михайло Лазарович. Тоді ж покинули рідний край Михайло Арсенич, Іван Урицький, Михайло Геник, Іван Фіцич.
З тих же причин селяни масово вербувалися на лісові роботи ("у бутин") переважно на Закарпаття.
У січні 1929 р. в 10у річницю проголошення соборності України, у Відні відбувся Перший конгрес українських націоналістів. На цьому всі націоналістичні групи й рухи різних політичних спрямувань об'єднано в організацію Українських Націоналістів (ОУН). Організація будувалася на військових засадах. Кінцеве завдання її - створення самостійної соборної Української держави.
На жаль, невідомо, коли була створена перша підпільна ланка ("трійка") ОУН у Баня-Березові. Але певним є те, що її зорганізував Микола Томащук с.Дмитра (1991-?), псевдо "Кремінь". Іван Лазарович був одним з перших в селі оунівців.
У червні 1938 р. Березови урочисто святкували 950-ти річчя хрещення України.
Цілу групу шпигунів - чекістів кинув Сталін на початку 30-х років у Західну Європу, щоб розколоти зсередини ОУН.
У ніч з 13 на 14 березня 1939 р. угорська армія в районі Мукачева розпочала воєнні дії. Події розвивалися блискавично. Щоб не чинити опору мадярам, Прага через погрози Берліну наказала генералові Пралі роозброїти Карпатську Січ. Але січовики відмовились скласти зброю, і чехи напали на них Хусті. Після кількагодинних запеклих боїв на вимогу президента Августина Волошина (ад'ютантом його був Дмитро Сільський з Вижнього Березова) січовики здалися в полон. Але наступного дня (15 березня) без жодного пострілу німецькі війська окупували Чехію і Моравію. Довідавшись про це, чехи звільнили полонених і евакуювали в Румунію. У той же день Волошин отримав від Гітлера телеграму з вимогою без бою передати мадярам всю. територію краю. Але ультиматум відкинуто. Відразу скликається засідання сейму, на якому проголошується незалежна Карпатська Українська Республіка на чолі з Авгутисном Волошином (1874-1946). Одночасно прийнятя Конституція, згідно з якою українську мову визнано державно, законодавчо закріплено синьо-жовтий прапор, герб, який містив тризуб, гімн "Ще не вмерла Україна", а карпатську Січ перетворено на Національну Армію.
Проти крихітної держави було кинуто озброєну найсучаснішою зброєю армію, яка переважала січовиків кільканадцятикратно. І все ж північну частину краю ворог здобув аж у 2-й половині квітня, а прикордонну смугу з галичиною мадяри захопили лише у травні 1939 р.
Вперше на своєму шляху агресори отримали належний спротив. За участь у подіях на Закарпатті засуджували на багато років таборів.
О 4 годині 45 хвилин 1-го вересня 1939 р. частини вермахту перейшли кордон і розпочали воєнні дії на території Польщі. Польська оборона була швидко дезорганізована і уже 7 вересня упала Варшава. 17 вересня о 5 годині 40 хвили починають похід у Західну Україну і Західну Білорусію радянські війська. Між німцями і москалями виникла збройна сутичка, але командири частин швидко порозумілися.
27 жовтня 1939 р. прийнята декларація про возз'єднання Західної України з УССР. ОУН завдяки добре налагодженої конспірації довго опиралася "східним братам" Машина смерті, що пройшла випробування на сході України, запрацювала і на заході, перемелюючи все, що не вписувалося в рамки більшовицької ідеології.
У 1940 р. більшовики провели масову мобілізацію до Червоної Армії. Друга мобілізація до Червоної Армії відбулася перед радянсько-німецькою війною (1941). Через масову мобілізацію до Червоної армії багато хлопці пішло в підпілля. Під проводом ОУН з них створювалися Самооборонні Кузові Відділ (СКВ). Районний провідник Дмитро Негрич - "Мороз" зорганізував у Березовах цілу сотню. Вона дислокувалася на Цапулі, у Пригодищах, де бойовики проходили таємний військовий вишкіл. У перші дні війни загони СКВ підняли в Західній Україні проти більшовицьке повстання, надіючись захопити владу до приходу мадярів та німців.
Березовська сотня складом 160-180 чоловік вирушила до Коломиї, мабуть, наприкінці червня. Оунівці увійшли в місто разом з мадярами. Відразу зайняли пошту, магістрат, на якому вивісили синьо-жовтий прапор. Український настрій тривав у Коломиї близько двох тижнів. Після 30 червня синьо-жовтий прапор з ратуші зник. "Мороз" свою сотню розпустив. Частина хлопців за розпорядженням Організації пішла в українську поліцію, старшинську школу. Коли Березови вже зайняли мадяри, відбувся урочистий похорон полеглого в Коломиї Василя Негрича. Оунівці стояли у почесній військовій варті, в скорботі маяли десятки синьо-жовтих прапорів.
Але гітлерівська політика н ставила за мету відновлення самостійних держав на Сході. Навпаки, німецькі воєнні плани передбачали перетворення завойованих східних теренів у своїй колонії.
На Краківському Другому Великому Зборі ОУН (квітень 1941) відбувся повний розкол між мельниківцями та бандерівцями. Останні організовують два військові курені ДУН (Дружини Українських Націоналістів - "Роланд" (командир Євген Побігущий родом з Коломиї) та "Соловейо" (командир Роман Шухевич).
У будинку товариства "Про світи" проведені збори українського громадянства (близько 60 осіб), на яких Ярослав Стецько зачитав Акт проголошення Української держави.
У Середньому Березові відродження Української Державності проголосив на Царинці учитель, оунівець Степан Арсенич.
За завданням уряду Стецька колишній сотник УГА, член ОУН Петро Васкул, 4 липня зорганізував і очолив у Городенціукраїнську старшинську школу.
12 липня курсанти прийшли присягу на вірність Українській державі. Тим часом у Городенку входять передові частини мадярської армії. Вони наказують курсантам скласти зброю, залишити тільки одну чоту поліції. Але комендант школи Петро Васкул відмовився виконати цей ультиматум і 28 липня мадярами заарештований. 2 серпня мадяри з поляками вивезли Васкула в Семаківський ліс на Дністрі і після тортур застрелили, а тіло замаскували гіллям. Аж 23 серпня прикритий гіллям труп знайшов лісник. У морзі городенківського шпиталю свого чоловіка впізнала дружина по тризубові на титульній стороні лацкана. Поховали славного березуна 31 серпня 1941 р. на цвинтарі в Городенці коло могили Січових Стрільців.
Восени 1942 р. ОУН приступає до реалізації другого етапу

 
 

Цікаве

Загрузка...