WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Село Марківка - Реферат

Село Марківка - Реферат


РЕФЕРАТ НА ТЕМУ:
Село Марківка
1. Географічне розташування.
Марківка лежить за 12 км від м. Коломиї. Село починається узвишшями, горбами і закінчується хребтом Карпатських гір і лісів. Найвища вершина - гора Варатики (779 м. над рівнем моря). Марківка межує з селами Рунгури, Молодятин, з селищем міського типу Печеніжином Коломийського р-ну та з с.Чорний Потік (гірська межа) Надвірнянського р-ну. Ґрунти середньої родючості. Є мінеральні підземні води, соляні джерела. У селі під Карпатами б'є цілюще джерело Біла криниця, вода з якої вважається помічною до очей і ніг. Найбільший на Коломийщині водоспад - Марківський має приблизно 8 м. Загальна площа села складає приблизно 680 га, лісовий фонд 351 га.
2.Походення назви
Оскільки українські села дуже давні, то з плином століть загубилися правдиві тлумачення їхніх назв. Зокрема, це стосується і Марківки, де досі побутує версія, що заснував село запорізький козак Марко. Здається, це припущення хтось вигадав у кінці ХІХ ст., коли в Галичині особливо захоплювалися козаками - запорожцями. Цікаво. Що в 1670-81 роках на Надвірнянщині і в гірські Коломийщині діяв опришківський загін під проводом Нестора. У тій ватазі були й Марко та Лесь з с. Марківки. Є ще переказ, о село заснував сліпий Марко, і тому марківським людям і досі прозиваються маркосліпи. І хоч достеменно встановити походження назви Марківка на поч. ХХІ ст. майже неможливо, але віриться, що розгадку назви слід пов'язувати таки з давнім чоловічим іменем Марко.
3.Перша письмова згадка.
У сучасній історичній науці прийнято починати літочислення населеного пункту від часу виявленої першої писемної згадки.
Зрозуміло, що на терені Марківки люди жили з давніх-давен, проте перша писемна згадка належить до ХVІІ ст. І тут є розбіжності. Так львівський історик, дослідник Прикарпаття, кандидат історичних наук Петро Сіреджук знайшов першу архівну згадку про Марківку від 1643 року. Вдруге село згадується 1646-го, а втретє - 1648-го років. Науковець Дмитро Бучко датує першу згадку про Марківку 1670 роком, яку він виявив у "Реєстрі перевірки димів Галицької, Коломийської, Теребовельської… земель"
Оскільки Марківка - гірське село, то сюди часто навідувалися, як ковпаківці, так і наші партизани.
У селі діяв підпільний осередок ОУН, до якого належали Поп'юк Василь, син Петра, Дмитро Андріїшин, син Олекси та інші. Багато було симпатиків національної ідеї і просто порядних свідомих селян, які намагалися в ті страшні роки зберегти свою, родинну і національну честь.
А восени 1944-го марківськими хлопцями поповнюється сотня "Спартана" (Михайла Москалюка (1921-50 pp.) з с Іванівців Коломийського р-ну) УПА. До неї зголосилися Вінтоняк Микола, син Василя - "Орел", Вінтоняк Федір, син Якова - "Смерека", Копильців Василь, син Левона - "Чумак", Копильців Василь, син Якова - "Точний", Андрусяк Василь - перекладач при штабі сотника "Спартана" та Гриньків Микола, син Василя - кулеметник на псевдо "Виноград".У сотні"Юрка" УПА воював Василь Копильців (Яців). Станичними ОУН села Марківки в різні роки були Копильців Михайло, син Дмитра (Калинівський), Копильців Василь, син Левона - "Чумак" і згаданий Вінтоняк Микола, син Василя - "Орел".
4. Історичні віхи (Легенда про Білі Криниці)
Було це дуже давно. За татарського лихоліття. Далеко на Східній Україна, орда татарська напала на село. Багато молодих людей татари забрали у полон. Чимало загнуло. Полягли в тім пеклі пожарищ і батько-мати одного хлопця Остапа. Залишився він, як та билина в полів, один-однісінький, круглий сирота. Взяли його на виховання далекі родичі на Західній Україні. Виріс коло них хлопчина, став гарним юнаком. Одружився з гарною дівчиною Одаркою. Благословив Бог Остапа з жінкою на трьох донечок і синочка. Діти підростали, допомагали батькам у ґаздівстві. В святкові дні батьки відпускали їх в село на гуляння. На ранок страшне горе впало на село, вся молодь, що гуляла біля річки пішла в татарську неволю. І тут знайшла татарська біда Остапа.
На згадку про своїх дочок Остап із сином викопали три криниці. Сьогодні залишилась лише одна. Але назва Білі Криниці збереглась. Перед Івана Купала скликав Остап молодь з довколишніх сіл до криничок, лише ватри просив не розкладати. З того часу з року в рік молодь проводить тут Купальські ночі.
5. Історія школи
За переказами, теперішнє приміщення школи побудовано на поч. ХХ ст. Це мурований будинок, який мав два помешкання для вчителів і 4 навчальні класи. Першою відомою вчителькою була пані Драпаків на, мабуть, українка. У період останньої польської займанщини тут учителювали полька Марія Кухарська, пані Бровкова і пані Душкевич. У радянські часи впроваджували комуністичну ідеологію в українські села посилали багато учительських кадрів з Росії і Східної України. Тривалий час у школі вчителювало подружжя Курманів. Одним з перших відомих учнів, що ходили до Марківської школи на поч. ХХ ст., були Степан Вінтоняк, Гафія Вінтоняк, Ганна і Марія Капушак, Дмитро Копильців, Марія Копильців, Настя Копильців, Дмитро Приймак та Василь Семенишин. Директором школи від 1984 року працює Д.І.Дмитерко.
6. Сучасна історія
В даний час село активно розбудовується, в результатів працевлаштування людей за кордоном. У 2004 р. село часткового телефонізовано. У лютому 2007 р. запалення газового факела, але повної газифікації ще немає. 2006 рік - пам'ятник для Марківки - виграно тендер на добудову школи в рамках регіонального проекту ІФСІ. Розпочався активний збір коштів серед населення. А навесні 2007 р. закладено фундамент, жовтень 2007 р. - відбулося урочисте відкриття новобудови. В селі розвивається рекреаційний потенціал. Коломийський підприємець п. Ю.Гаврищук споруджує туристичний відпочинковий комплекс з усіма сучасними вигодами. Тішить добротний стан центрального дороги, заасфальтовано в 1989-90 рр.

 
 

Цікаве

Загрузка...