WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота

Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота

часи польської конфедерації 1734 року - місто попало до рук російської армії. Через це фортечний та міський арсенал були погробовані, а укріплення вимагали постійного ремонту.
З першим поділом Речі Посполитої Броди відходять під владу Австрійської імперії [82:118]. 5 серпня 1772 року в місто вступило австрійське військо і розквартирувалося в фортеці. На короткий час, в окрузі стало спокійно.
Та події, пов'язані з наполеонівськими війнами порушили це мирне життя. Польська шляхта, сподіваючись на допомогу Франції, повернути втрачену державність Польщі, підтримала Наполеона і в 1807 році проголосила створення герцогства Варшавського. У 1809 році його війська зайняли Броди і закріпилися в фортеці. Ці події й визначили її подальшу долю. Після поразки Франції і розпаду герцогства Варшавського, австрійський уряд вирішив ліквідувати оборонні укріплення фортеці. В 1812 році, згідно імператорського указу, було висаджено в повітря в'їзну браму з вежею, частину бастіонів розібрано, а рови записано землею. Тоді ж були знесенні основні захисні споруди міських укріплень [78:160].
До наших днів зберігся палац, після багатьох пожеж і перебудов і останьої реконструкції в 1920 році, чотири куртини з казематами і три бокових бастіони. Потрібно зазначити, що каземати брідського замку кінця ХVІ - поч. - ХVІІ ст. на території України не мають аналогу [15:3]. Це унікальна пам'ятка архітектури.
РОЗДІЛ IV
СЕРЕДМІСТЯ
Міські квартали, які колись були оточені валами і ровом, складають так зване Середмістя. Топонімічно воно ділиться на "Старе" і "Нове" місто. "Старе" місто було розташоване при замку на Брідському "Острові" переплановане в 30-х рр. ХVІІ століття шляхом побудови модульної сітки з кроком 225 хелмських ліктів (1 хелмський лікоть дорівнює 57.6 см.) [17:34]. Межа між "Старим" і "Новим" містом знаходилася на схід від парафіяльного костелу.
В центрі композиції "Старого міста" лежить площа Ринок розмірами 225 275 ліктів. Бродський ринок, як і ринкові площі інших середньовічних міст, наприклад Львова, мав посеред площі блок будівель. По скільки в Бродах ярмарок тривала два тижні [56:288], тому тут були склади і торгові ряди. З 1640 року на площі починають будувати муровані кам'яниці [17:35]. Проживали тут представники різних національностей: русини (українці) і поляки, шотландці [61:28-31] і євреї, а пізніше і вірмени [9:372]. В середині ХІХ століття на площі Ринок нараховувалося близько 200 мурованих купецьких будинків, частина яких була покрита мідною бляхою, а частина черепицею [62:45:48].
Представники різних релігійних конфесій проживали переважно біля своїх храмів довкола площі Ринок. На півночі площі знаходилися муровані церкви святого Юра і Різдва Пресвятої Богородиці.
Найдавніші письмові свідчення про Святоюр'ївську церкву датуються 1728 роками [45:113]. В одному із актів складному в Брідському замку, говориться про розподіл спадщини померлого міського війта Яцка Дублянського. Згідно запису, на церкву святого Юрія було пожертвувано частину його майна в сумі 100 злотих. В дещо пізнішому інвентарі храму згадується чаша "скутого срібла, мозаїчної роботи і позолочена", яку пожертвувала у 1600 році для церкви (назва не вказується) Йосифівна Львівська [63:1-56].
Нажаль, всі ранні акти, описи та інвентарі, які б могли точно вказати дату побудови Святоюр'ївського храму, нам не відомі. Тому, можна лише припускати, що церква св. Юра будувалася десь у ХVІІ столітті, одночасно із так званою "великою" брідською церквою Різдва Пресвятої Богородиці.
Однак слід зауважити, що колишній парох села Білявці, автор грунтовних праць із історії України отець доктор Ісидір Нагаєвський в статті "Причини до історії города Броди і його околиць" [55:134] дату побудови Святоюр'ївської церкви визначає 1625 роком, але не вказує джерела такої інформації.
Первісний вигляд храму дещо відрізнявся від сучасного. Серед документів Центрального державного історичного архіву України у Львові зберігаються описи "нерухомого майна... церкви св. Юрія у Бродах" з 1804 року [63:1-56]. У них говориться, що "церква під назвою святого Юрія великомученика повністю мурована, під гонтовим дахом, ззовні виправлена вапном, Помешкання для парохома при церкві немає, тому священик проживає із свого кошту аж поки не збудується плебанія. План для помешкання парохіального є визначений на цвинтарі при церкві..." [63:46].
Посередині купола на церкві розміщувалася мініатюра вежа з чотирма вікнами, на вершині якої стояв позолочений хрест. Як зазначає історик-домініканець Садок Баронч в монографії "Вільне місто торгове Броди": "Вхід до церкви становив передню вежу, у якій розміщалася дзвіниця" [7:37]. В ній знаходилося 5 дзвоників, найбільший з яких важив 19 центнерів. Згідно напису на західному фасаді храму дзвіниця була споруджена у 1749 році.
Розкішною і багатооздобленою була внутрішня частина храму. Особливо виділявся мистецьки виконаний іконостас овальної структури з "царськими воротами", виготовлений на пожертвування грецьких купців. Завдяки їхній постійній опіці церкву святого Юрія в народі іноді прозивали "купецькою церквою". Цікавий опис внутрішньої обстановки храму подає Венедикт Площанський в статті "Галицько-Руське торгове місто Броди" (1868 р.): ... Царські ворота прикрашені зображеннями чотирьох євангелістів і позолоченою святительською митрою. Головний престол під балдахіном має грецьку ікону Богоявлення і (в горі) Розп'яття Христового. Крім головного жертовника є тут ще до сьогодні декілька бокових вівтарів, зокрема: святого Миколая, побудований в 1811 році (біля дверей). Введення Пресвятої Марії, Теклі і Варвари. При вході в церкву видно полівій стороні престол Розп'яття Христового з іконою у природній зріст людини..." [6:160].
В другій половині ХІХ століття (можливо в 1867 році), під час реставрації храм був дещо перебудований: передню вежу - дзвіницю розібрали, а до північної стіни церкви зробили прибудову. Тоді ж був зроблений ще один вхід з південного боку [64:2].
Час побудови церкви Різдва Пресвятої Богородиці, як і церкви Юра, невідомий. Ерекційна грамота від 13 грудня 1718 року, за якою тодішній власник Бродів Станіслав Потоцький, наділив церкву деякимиземлями. В цьому ж документі говориться, що церква тут була давно, але не має ніяких фондів [65:1-46].
Венедикт Площанський так описує церкву: "Церква кам'яна 91/4 сажнів і 31/2 сажні широка, покрита дахівкою і обведена штахетами. Вище даху підноситсья дві вежі. Перша-вища, є над входом до церкви, заступає дзвіницю і містить в собі міський годинник. Друга-середня, становить купол церкви. По сторонах церкви добудовані криласи: направо крила Божої Матері, наліво - Пресвятої Трійці. В головному престол є дві ікони на полотні: Божої Матері і Розп'яття" [65:43].
До сьогоднішнього дня зовнішній вигляд храму майже не змінився. Внутрішній інтер'єр церкви складався із престолу, по обидві сторони якого були різні із дерева херувими. Прозорі царські ворота, різані із м'якого дерева, як і бічні двері в стіні прикрашені вгорі іконостасами, живописними фресками. В криласі по-праву руку

 
 

Цікаве

Загрузка...