WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота

Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота

перейшли до королевича Якуба Собеського [6:60]. До нас дійшов докладний опис замку й міста з 1685 року, зроблений дворянином короля Яна ІІІ Собеського, Далейроком: "Місто розміщене на великій піщаній рівнині, оточений сосновими лісами та гаями… Над ними зноситься цитадель, оточена болотами з трьох сторін. Це - досконалий п'ятикутник. Бастіони муровані з цегли з різними оздобами із тесаного каменю. Жодних земляних оборонних споруд, ані також передмурів при брамі немає. Навіть рів є досить вузький, або закритий болотом, яке творить досить добрі зовнішні укріплення… Брама добре і практично збудована із широким входом. Міст підйомний, дуже довгий і обширний. Збройова площадка в середині дуже простора. Нарешті, щодо величини цитаделі самої, то вона є в тім самім плані збудована, як цитадель в Стенау (місто в Лотарингії)… На дитинцю не видно жодного дому, тільки просте дерев'яне помешкання, досить довге, збудоване на спосіб польський і призначене для проживання губернатора або коменданта цитаделі. Під бастіонами знаходиться помешкання для гарнізону зі стайнями для кавалерії…
Є там гарний колодязь на дитинці і арсенал, добре оснащений і захищений. Два бастіони, фронтові до міста, мають укріплення сильно підвищенні і гармати бронзові, позначені гербом пана, який має у власності цитадель. Поміж тими гарматами є вісім або десять інших, які стріляють ядрами, що важать 12 фунтів. Є ще гармати значної величини і є ще велика кількість гармат менших. Арсенал також є забезпечений різними припасами до артилерії і війни. Тут є все, що можна уявити: є там ядра різної величини, ядра запалювальні, гранати залізні і скляні, ланцюги, шрапнелі, мортири, бомби, зброя ручна і накінець все, що служить для оборони фортець…" [15:3].
Замок багато разів відвідував Ян ІІІ, а перед ним й інші польські королі. Владислав ІV Ваза був тут у 1646 році, а Ян-Казімір в 1651 році. У Бродах Яна-Казиміра гостинно прийняв О. Конецпольський. Під час вечері у замку на честь короля багато стріляли з гармат. Король надав привілей Конецпольському на пожиттєве володіння всіма маєтками Корсунського староства, а також тими, які належали запорізьким козакам [58:297-298].
Для збільшення обороноздатності фортеці в пізніших часах було збудовано надбраму вежу, яку увінчував годинник. Перед брамою розміщувався равелін, який сполучався з міським оборонним валом, ще одним підйомним мостом. На початок ХVІІІ століття Бродівська фортеця займала площу біля 800 квадратних метрів.
В 1704 році Бродівський замок і саме місто переходять до родини Потоцьких. За часів їхнього володіння замком, він перетворився в розкішну магнатську резиденцію. На місці дерев'яного палацу, в середині ХVІІІ століття був збудований кам'яний, в стилі Барокко. Він був двоповерховий, в плані-прямокутний. Головний фасад фланкірований двома ризалінами. Стіни на всю висоту оформлені пілястрами композитного ордену. Бази та барочні капітелі складного малюнку виконані з каменю. Центр головного фасаду підкреслений балконом. Частковий ритм пілястр придає будівлі урочитсий і парадний характер [59:103104].
Захист міста забезпечувався оборонною системою, яка складалася з кільця земляних укріплень і фортеці. Головним у міській фортифікації був обороний вал. В залежності від рельєфу він мав висоту від 4 до 6 метрів і ширину в основі до 7 метрів. Вал складався з десяти п'ятикутних бастіонів, сполучених куртинами. Бастіони являли собою елементи оборонної архітектури, які забезпечували можливість боротися проти наступаючого ворога, з якого б боку він не наближався, а будувалися вони на відстані до 150 метрів один від одного, щоб брати противника в перехресний гарматний вогонь.
Міські укріплення Бродів після розширення міста складалися з бастіонних фортифікацій, композиційно пов'язаних із замком. Як показав графометрологічний аналіз, побудова нарису міських фортифікацій полягала з комбінування частин правильного десякутника та двадцятикутників і відзначалося наявність спільної композиційної осі з замком, вписаним у правильний п'ятикутник. Конструкцію укріплень описує щоденник Ульріха фон Вердума (1671 р.): "Замок добре укріплений регулярними бастіонами і фосебреями, подекуди також викладеними ламаним каменем і цеглою" [14:4].
Від фортефікацій міста ХVІІ століття у Бродах збереглися його важливі елементи: це перш за все, планувальна структура, основу якої творить вулична мережа з прямими і взаємоперпендикулярними вулицями, що ділять місто на квартали. В північно-східній частині Бродів збереглося 640 метрів оборонного валу. Як показали наукові обстеження проведені Львівськими відділенням інституту "Укрзахідпроектреставрація" 2810 метрів валу чітко "читаються" в нарисі ряду вулиць.
Оборонна лінія міста, крім валу, включала підвалля, оборонний рів та передвал. Тобто перед валом знаходилося ще два менших насипи, тому всю цю складну оборону систему місцеві жителі назвали просто - "вали".
Головний бродівський вал із зовнішнього боку був викладений тесаним каменем, який створював вигляд кам'яної стіни. Ще в 1723 році на валу добре збереглося кам'яне облицювання, яке тоді бачив і описав Василь Барський [15:3]. На початку ХІХ століття, коли вал уже не мав оборонного значення, тесаний камінь з нього знімали і використовували при закладанні будинків. У 1986 році під час ведення земляних робіт вдалося виявити викладений з тесаного каменю стародавній фундамент - з нього було вийнято кілька брил, які тепер зберігаються у Бродівському краєзнавчому музеї. Важать камені по 100-200 кілограмів. В місті було дві брами: Луцька та Львівська.
Акт передачі Бродів Йосипу Потоцькому, складений 30 січня 1704 року, і зокрема, документи про передачу Потоцькому міського арсеналу, називають велику кількість зброї, яку використовували бродівчани для оборони міста. Звернімо увагу лише на окремі з них: "Гармата від брами до міста 8-фунтова - 1 штука, однофунтова - 1 штука, на рогу гармата трьохфунтова. На першій вежі до школи жидівської - гармати дві. Під тією вежею на валі - мортир залізних- 11 і мортир бронзових - 3… Від Смільна на рогу - гармати дві: одна двадцяти фунтова, друга - восьмифунтова. На вежі від Радзівілова - гармат двадцятифунтових - 2 штуки…" [60:28].
Кірм гармат в арсеналі м. Бродів було багато інших предметів для оборони. Це - порохівниці для ношенняпороху, 9 бочок з порохом, запальні бомби, олов'яні шрапнелі, залізні, шкіряні та скляні гранати, металеві ядра на ланцюгах і дротах, мушкети, мортири і т.д.
За кожним ремісничим цехом була закріплена окрема ділянка валу, яку в разі небезпеки потрібно було обороняти. А ця небезпека була постійною. В ХVІ-ХVІІ ст. коло Бродів проходила вітка "чорного шляху", яким турецько-татарські орди здійснювали щорічні набіги на Україну. Зокрема, в 1696 році Броди були пограбовані і спалені в результаті одного з таких нападів. В травні 1709 року, неподалік від Бродів, російські війська завдали поразки шведам [56:373]. У 1714 році місто дуже потерпіло внаслідок набігу двірського загону польського шляхтича Олександра Конецпольського [6:62]. В 1716 році Броди займають шведські війська, а в

 
 

Цікаве

Загрузка...