WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота

Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота

будинках на вулиці Золотій знаходилися невеликі приватні майстерні. Від однієї з них бере свій початок брідська швейна фабрика. Однак основними закладами були магазини, кав'ярні, цукерні. Путівник М. Орловича (1914 р.) згадує на вулиці Золотій готель "Брістоль" [75:24]. Цей будинок зберігся до сьогоднішнього часу.
На схід від парафіяльного костелу знаходилося "Нове" місто. І. Созанський відмічав, що в 30 р.р. ХVІІ ст. так називали вільні, перебудовані ділянки вздовж валу від Луцької до Львівської брами [8:51]. В ХІХ століттях ця топоніміка була збережена: площа розташована в східній частині передмісття, називалася Нова вулиця. Нова Львівська вулиця, Новоміська площа або площа Новий Ринок [78:89] знаходилися в центрі композиції "Нового" міста. Його квартали були розташовані подібно до кварталів "Старого" міста, хоча з невеликою відмінністю.
Карел Ауер, автолітографії якого можна вважати своєрідною енциклопедію галицького побуту першої половини ХІХ ст. в збірці "Галичина в образах" (1837-1838 р.р.) [75:24] серед інших міст показав "Новий Ринок" в Бродах. На літографіях можна бачити, що площа прикрашена групами дерев і клумбами квітів, окрім того - в центрі розташовувалася альтанка, а по краях - архітектурно оформлені колодязі. Пізніше, за сквером, розташованим тут, закріпилася інша назва - "Райківка". В 1898 році в південно-західній частині парку був відкритий пам'ятник уродженцю Старих Бродів, польському письменнику Ю. Коженьовському. Пам'ятник, виконаний львівським скульптором А. Попелем, в 1946 році вивезений до Польщі.
На північній стороні площі в 1909 році побудований будинок цісарсько-королівського земельного банку, так званий "Празький банк" (тепер райвідділ внутрішніх справ).
На східній стороні площі до 1830 року стояла дерев'яна церква Чесного Хреста. Це була треття парафіяльна церква в Бродах до 1811 року. На місці розібраного храму австрійська влада збудувала стрілецькі кесарні [77:32].
Вище згаданий путівник Орловича (1914 року) відмічав, що серед нових будинків в "Новому" місті найкрасивіші - це торговельно-промислова палата, гімназія, будинок товариства "Сокіл" і новоміський адміністративний будинок. Всі ці будови збереглися до нашого часу.
Адміністративний будинок, де були розміщенні повітові установи, а з 1811 року поліцейський комісаріат, до пожежі 1801 року належав Сестрам милосердя. Оновлений будинок називали новоміським палацом. Окрім повітових установ в палаці деякий час знаходилися російський і пруський консули.
Торговельно-промислова палата, утворена в 1850 році, охоплювала територію Золочівського, Береженського і Чортківського округів. Існувала палата до 1920 року. Будинок палати прикрашають скульптурні композиції. Тепер це один із корпусів середньої школи № 1, а в другому, головному корпусі, знаходилася гімназія.
Навпроти будинку гімназії знаходився будинок польського товариства "Сокіл", заснованого в 1891 році (тепер Народний дім "Просвіта"). В цьому будинку був один із перших кінотеатрів у Бродах.
ВИСНОВКИ
У Бродах зодчі застосовували передові, на той час, досягнення архітектурної науки, які полягали в гармонійному поєднанні найбільш прогресивної системи оборони з трьох ліній валів і фортець з систематичною планувальною структурою самого міста.
За такими принципами, як у Бродах , в XVII столітті ні на Україні, ні в Росії міста не будувалися. Ідеальне місто є рідкістю в інших країнах. Так, в усій Чехії лише в Кошіце архітектурно-планувальна і оборонна структура міста де в чому була подібною до бродівської, проте фортифікації там зруйнували ще у XVIII столітті. У Швеції наприкінці XVII століття існував план будівництва міста Ландскрона за аналогічною бродівській системою, проте він не був здійснений. Очевидно, містобудівельна структура Бродів не має аналогів не тільки в нашій країні, але й в усій Східній Європі, і цілком ймовірно, що збереглася вона лише в Бродах.
Отже, початок осілого життя людини на території сучасних Бродів припадає на VIII-IX ст. Але в історичній літературі прийнято вести літочислення міст від першої писемної згадки про них. По-скільки, такою згадкою про Броди є відомість у "Повчанні князя Володимира Мономаха своїм дітям", яка датована 1084 роком, то цей рік і вважають початковою точкою відліку віку міста.
Деяке світло, про характер початкової історії міста, проливає сама назва - "Броди". В ранньому середньовіччі мостів не було, і всі шляхи по суходолу проходили так щоб обминути численні водні перешкоди. Особливе значення мали ті Броди, які лежали на важливих шляхах, вони завжди охоронялися, біля них споруджувалися фортеці, виникали міста. Отже, таким чином, виникає і місто Броди. Це другий період забудови міста.
Третій період забудови Бродів відноситься до після монгольського часу. Нашестя орд хана Батия, у 1241, році привело до спустошення Бродів, Пліснеська та інших міст і сіл колись могутнього Галицько-Волинського князівства. Часті напади ординців у наступні роки змусили місцеве населення шукати більш безпечні місця. Бродівці обрали підвищення серед боліт, яке називалося Острів. Острів цей був невеликий, округлої форми, підвищення підковою оточувала заболочена місцевість. Отже, місто розширило свою територію і переходить із території сучасних Старих бродів на так званий Островчик. Як вже згадувалося у цій роботі, перші побічні писемні відомості про Старі і нові Броди відносяться до 1431 року. Виникає зовсім нове місто, а старе перетворюється на присілок.
У середині XV століття територію краю захоплює польське королівство. Щоб закріпитися на цих землях і поставити під свій контроль перехрестя торгових шляхів, що вели з Бродів на Львів, Київ, Луцьк і Польщу, а також для забезпечення від набігів кримських татар, які приходили сюди одним із відгалужень Чорного шляху, польський шляхтич Станіслав Жолкевський в 1580 році вирішив закласти тут замок.
П'ятий,найбільшважливий період забудови Бродів, результат якого позначився на всьому подальшому розвитку міста й відчуваються і до сьогоднішнього дня, розпочався у 20 - ті роки XVII століття. Заволодівши Бродами, Станіслав Конецпольский влаштовує тут свою резиденцію і родинне гніздо. Вже тоді Броди являли собою важливий торгівельний центр.. Концепольский вирішив збудувати в Бродах фортецю і оборонні споруди навколо міста . В ході будівництва Броди розширили свою територію у кілька разів. Так, східна границя міста пересунулася з теперішніх площі Ринок до вулиці Коцюбинського. Крім площі Ринок у місті заклали ще одну площу - Нову, а вся територія розширеної частини Бродів отримала назву "Нове місто".
Після першого поділу Речі Посполитої в 1778 року австрійська влада відділила місто Броди від навколишніх поселень, віддавши останнім статус сіл. Цей кордон пролягав таким чином: на сході місто межувало з Великими Фільварками, на півночі і заході - з Малими Фільварками, а на сході - із Смільном.
Виходячи із періодизації заселення та розбудови міста слід відмітити слідуюче локальне розширення міста: Старі Броди - Фортеця і замок - передмістя - територія навколо міста. Просторова

 
 

Цікаве

Загрузка...