WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота

Історія будівництва міста Броди - Дипломна робота


Дипломна робота з краєзнавства
Історія будівництва міста Броди
ЗМІСТ
ВСТУП 3
РОЗДІЛ І ЗАСЕЛЕННЯ ТЕРИТОРІЇ БРІДЩИНИ 8
РОЗДІЛ ІІ СТАРІ БРОДИ 13
Місто Броди з найдавніших часів 13
Бродівщина за часів Київської Русі і Галицько-Волинської держави 14
Бродівська земля під владою Польщі та Австро-Угорської імперії 16
РОЗДІЛ ІІІ БРОДІВСЬКА ФОРТЕЦЯ 25
РОЗДІЛ IV СЕРЕДМІСТЯ 34
ВИСНОВКИ 46
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 51
ВСТУП
Місто Броди, сьогодні районний центр у Львівській області, віддавна привертає увагу дослідників, як важливий історичний центр, культурний осередок XVI-XX століть, як визначна пам'ятка містобудівельного мистецтва. Відомо, що композиція історичного центру міста належить до категорії, так званих, "ідеальних міст", теоретичні проекти яких розроблялися в Італії та в інших країнах Західної Європи в XV- XVI століттях.
Водночас, неодноразово піднімалося питання про причетність до розпланування і укріплення міста тогочасних відомих інженерів - Андреа дел'Аква та Гійома Левассера де Боплана. Бажання з'ясувати обставини залучення цих майстрів до роботи в Бродах, розкрити теоретичні джерела, якими вони користувалися, докладніше уявити початковий етап формування міста, спонукало до детальнішою розгляду містобудівельної історії Бродів.
Основний вклад "ідеальних" проектів епохи Ренесансу в практику містобудівництва - це пристосування міста до нових способів ведення війни, пов'язаних з появою вогнепальної зброї, а також тяжіння всього організму міста до геометрично правильної структури і замикання всієї композиції монументальними спорудами: брамами, цитаделями, бастіонами.
Пізньосередньовічне місто Броди було засноване у 1584 році Станіславом Жолкевським на грунтах, придбаних у 1580 році на околиці села Броди (сучасні Старі Броди). Спочатку воно займало площу 34 гектари і було замкнуте в квадраті, сторона якого дорівнювала 600 метрів [1:157].
Новий етап розвитку міста пов'язаний з іменем Станіслава Конецпольського - нового його власника. В 1630 році починається перебудова замку на брідському острові, посередині ставу "Копань". Одночасно будуються нові бастіонні фортифікації.
На основі аналізу планів міста XIХ століття і плану замку (1850 р.), Оскар Сосновський своєю історико-містобудівельною статтею [2:247] заклав підвалини наступних міркувань над плануванням міста зроблені ним висновки увійшли до багатьох синтетичних праць. З появою у 50-60 роки 20 століття геометрично-метрологічної методики дослідження міських планів, розкрилися нові можливості вивчення містобудівельних пам'яток пізнього середньовіччя. Польський дослідник Войцех Калиновьский, який одним із перших опанував цю методику, запропонував реконструкцію первісного розпланування бродівського передмістя як реалізацію проекту "ідеального міста" [3:195]. Пізніше київська дослідниця Т.О. Трегубова опублікувала нову реконструкцію плану Бродів, в якій було конкретизовано деякі елементи фортифікаційного обводу, його поєднання з південною частиною кварталів передмістя [4:206]. У 1986 році було розроблено графічну реконструкцію бродівських фортифікацій для реставраційних цілей. Авторами цієї праці були співробітники інституту "Укрзахідпроектреставрація" Уляна Піхурко та Данута Кривошеєва. На жаль, ці матеріали не публікувалися. Разом з тим, незважаючи на постійне зацікавлення пам'яткою і наявність немалої кількості публікації з історіографії міста [5:173], увага дослідників оминула деякі джерела, виявленні останнім часом. Ці джерела дозволять простежити за розвитком міста XVI-XIХ століття.
На основі аналізу планів міста XIХ століття і плану замку (1850 р.) О.Сосновський [2:247] розробив схему - реконструкцію планування "ідеального міста". На схемі показано основні композиційні осі, які поєднують "Старе місто", "Нове місто", замок - цитадель, Львівську і Луцьку брами з бастіонами міських фортифікацій.
Історії міста присвячено досить багато праць. Одна з перших статей про Броди з'явилася в 1869 році. Її автором був В. Площанський в Науковому збірнику Галицько-руської матиці під назвою "Галицько-руське торгове місто Броди" [6:272]. Окремою монографією в 1865 році вийшла праця Станіслава Баронча "Вільне місто торгове Броди" 7:34]. Автором цих праць були поляки. Вони в контексті економічного життя міста, звертають увагу на містобудування, тому поряд із замком, костелом, іншими будівлями, подають коротку історію бродівських греко-католицьких церков та єврейських синагог. Інтерес до історії міста цього часу можна пояснити тим, що в другій половині XIХ століття Броди були одним з найбільших торгових міст Галичини.
Важливий внесок у дослідження історії міста зробив Іван Созанський. Це був багатообіцяючий науковець і патріот. Походив він із Самбірщини, закінчив університетські студії у Львові. Був членом Наукового Товариства імені Шевченка і в його записках друкував свої праці. Після переїзду до Львова Василя Щурата в 1907 році, був призначений учителем української мови та літератури в Бродівській гімназії. Перебуваючи в Бродах, довідався він від судді Василя Бережанського про існування так званих війтівських протоколів та "вічних книг" у повітовому суді. За дозволом судового радника С. Дроздовського, Созанський переглянув ці рукописні матеріали і як наслідок цього у Записках НТШ (т.т. 97, 98, 102 1910-1911 років) з'явилася його праця "З минувшини міста Бродів (Причинки до історії міста в XVIІ столітті)" [8:16]. Це була перша спроба написати історію міста на основі письмових джерел, але швидше аналіз документів XVIІ століття.
Особливо бурхливим було вивчення історії міста в 20-30 роки XХ століття. Але основна робота проводилася над вивченням економічного життя Бродів XVI-XVIІ століття, а опорою у вивченні цього періоду були праці В. Площанського, С. Барача та І. Созанського.
Історію Брідщини в контексті історії Галичини вивчали такі відомі історики, як М. Грушевський [10:372], Н. Полонська-Василенко [10:15], І. Крип'якевич [11:230], а також Василь Щурат [12:12] та Ісидір Нагаєвський [13:68], які довгий час проживали і працювали на Брідщині.
Вагомий внесок у вивчення містобудівельної історії Бродів було зроблено у другій половині ХХ століття завдяки співробітникам Бродівської філії Львівського історичного музею. Так, зокрема, одним із перших почав піднімати питання про належність міста Броди до категорії "ідеальних міст" колишній відповідальний секретар правління Бродівської районної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, сьогодні Народний депутат України Дмитро Чобіт. Він автор путівника "Броди", статей "Місто на Бродах", "Ідеальне місто", "Броди - місто унікальне" [14:15]. Завдяки йому було проведено ряд археологічних розкопок та розвідок на всій території.
Джерельна база роботи полягає у публікаціях, архівному матеріалі Центрального державного історичного архіву України у Львові, відділу рукописів Львівської наукової бібліотеки НАН України імені ВасиляСтефаника, експонатів Бродівського відділення Львівського державного історичного музею. Ця джерельна база

 
 

Цікаве

Загрузка...