WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Броди як адміністративний і культурний центр Львівщини, історія і сучасність - Дипломна робота

Броди як адміністративний і культурний центр Львівщини, історія і сучасність - Дипломна робота

додатковий капітал у скарбницю міста і інвестиції на підприємства.
Великі плани пов'язані і з ЛВДС "Броди" ДАТ "Магістральні нафтопроводи "Дружба". У жовтні 2002 р. закінчено спорудження нафтопровіду Одеса-Броди. Саме тоді "труба" з'єднала нас з Одесою. З цим новим нафтопроводом є великі сподівання. Адже він з'єднав Одесу, а саме, нафтотермінал "Південний" з Гданськом (Польща) через Броди. Таким чином через територію України у Західну Європу. У Бродах подумують будувати нафтопереробний завод, це значно збільшить кількість робочих місць в районі, крім того для потреб заводу будуть створені допоміжні організації (залізничну вітку до заводу, пожежну частину, житло для робітників, їдальні і т.д.). Це також покращить ситуацію з безробіттям на Брідщині. Звичайно завод погіршить екологію в районі, але в даний час це найкращий вихід для покращення економічного життя Брідщини.
ВИСНОВКИ
У Бродах зодчі застосовували передові, на той час, досягнення архітектурної науки, які полягали в гармонійному поєднанні найбільш прогресивної системи оборони з трьох ліній валів і фортець з систематичною планувальною структурою самого міста.
За такими принципами, як у Бродах , в XVII столітті ні на Україні, ні в Росії міста не будувалися. Ідеальне місто є рідкістю в інших країнах. Так, в усій Чехії лише в Кошіце архітектурно-планувальна і оборонна структура міста де в чому була подібною до бродівської, проте фортифікації там зруйнували ще у XVIII столітті. У Швеції наприкінці XVII століття існував план будівництва міста Ландскрона за аналогічною бродівській системою, проте він не був здійснений. Очевидно, містобудівельна структура Бродів не має аналогів не тільки в нашій країні, але й в усій Східній Європі, і цілком ймовірно, що збереглася вона лише в Бродах.
Отже, початок осілого життя людини на території сучасних Бродівприпадає на VIII-IX ст. Але в історичній літературі прийнято вести літочислення міст від першої писемної згадки про них. По-скільки, такою згадкою про Броди є відомість у "Повчанні князя Володимира Мономаха своїм дітям", яка датована 1084 р., то цей рік і вважають початковою точкою відліку віку міста.
Деяке світло, про характер початкової історії міста, проливає сама назва - "Броди". В ранньому середньовіччі мостів не було, і всі шляхи по суходолу проходили так щоб обминути численні водні перешкоди. Особливе значення мали ті Броди, які лежали на важливих шляхах, вони завжди охоронялися, біля них споруджувалися фортеці, виникали міста. Отже, таким чином, виникає і місто Броди. Це другий період забудови міста.
Третій період забудови Бродів відноситься до після монгольського часу. Нашестя орд хана Батия, у 1241 р. привело до спустошення Бродів, Пліснеська та інших міст і сіл колись могутнього Галицько-Волинського князівства. Часті напади ординців у наступні роки змусили місцеве населення шукати більш безпечні місця. Бродівці обрали підвищення серед боліт, яке називалося Острів. Острів цей був невеликий, округлої форми, підвищення підковою оточувала заболочена місцевість. Отже, місто розширило свою територію і переходить із території сучасних Старих бродів на так званий Островчик. Як вже згадувалося у цій роботі, перші побічні писемні відомості про Старі і нові Броди відносяться до 1431 р. Виникає зовсім нове місто, а старе перетворюється на присілок.
У середині XV століття територію краю захоплює польське королівство. Щоб закріпитися на цих землях і поставити під свій контроль перехрестя торгових шляхів, що вели з Бродів на Львів, Київ, Луцьк і Польщу, а також для забезпечення від набігів кримських татар, які приходили сюди одним із відгалужень Чорного шляху, польський шляхтич Станіслав Жолкевський в 1580 р. вирішив закласти тут замок.
П'ятий, найбільшважливий період забудови Бродів, результат якого позначився на всьому подальшому розвитку міста й відчуваються і до сьогоднішнього дня, розпочався у 20 - ті роки XVII століття. Заволодівши Бродами, Станіслав Конецпольский влаштовує тут свою резиденцію і родинне гніздо. Вже тоді Броди являли собою важливий торгівельний центр.. Концепольский вирішив збудувати в Бродах фортецю і оборонні споруди навколо міста . В ході будівництва Броди розширили свою територію у кілька разів. Так, східна границя міста пересунулася з теперішніх площі Ринок до вулиці Коцюбинського. Крім площі Ринок у місті заклали ще одну площу - Нову, а вся територія розширеної частини Бродів отримала назву "Нове місто".
Після першого поділу Речі Посполитої в 1778 р. австрійська влада відділила місто Броди від навколишніх поселень, віддавши останнім статус сіл. Цей кордон пролягав таким чином: на сході місто межувало з Великими Фільварками, на півночі і заході - з Малими Фільварками, а на сході - із Смільном.
Виходячи із періодизації заселення та розбудови міста слід відмітити слідуюче локальне розширення міста: Старі Броди - Фортеця і замок - передмістя - територія навколо міста. Просторова структура передмістя з двома ринковими площами, розташованих на спільній осі симетрій, завдячує своїм існуванням майстерному доповненню Старого міста з використанням попереднього планувального модуля. Передмовою для розширення середньомістя в східному напрямку було будівництво міських бастіонних укріплень у 30-ті роки XVII століття. Автором нарису фортифікації був, напевно, Гійом Левассер де Боплан. Ймовірно також, що це він розпланував квартали Нового Міста, а також вписав регулярну частину передмістя в Старому і Новому містах у периметр бастіонів. Таким чином, у Бродах, найімовірніше, маємо справу з одним із п'яти десятків містобудівельних творів Боплана в Україні.
Після першого розподілу Речі Посполитої в 1772 р. Галичина відійшла до Австрії під назвою "Королівство Галіція і Льодомерія". Старий торгівельний шлях через Броди пересік державний кордон. Щоб врятувати торгівлю від занепаду, місту в 1773 р. був наданий статус вільного торгового міста, хоч формально він почав діяти з 1779 р..
В таких кордонах місто розвивалося до 30-х років 20 століття. У 1935 р. польська влада зробила спробу приєднати до Бродів відокремлені території Малих і Великих Фільварок, Старих Бродів та Смільна. Однак численні протести змусили уряд змінити свій задум, хоч територія міста все-таки частково збільшилась.
Остаточне укрупнення міста було здійснено вже в радянські часи. Зокрема, в 1960 р. до нього було приєднано сіла Малосілки (Малі Фільварки) та Підгородне (Великі Фільварки), а в 1974 р. - Старі Броди.
До початку ХІХ століття українське населення Бродів та навколишніх сіл було розділене на чотири парафії. Зокрема, громада Малих Фільварок увійшла до складу парафії при Святоюр'ївській церкві, а громада Великих Фільварок - до парафії при церкві під покровом св. Трійці. До речі церква Пресвятої Трійці є наймолодшою з усіх брідських храмів. Її спорудження датується 1744 р.
Церква Пресвятої Трійці дерев'яна,

 
 

Цікаве

Загрузка...