WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Броди як адміністративний і культурний центр Львівщини, історія і сучасність - Дипломна робота

Броди як адміністративний і культурний центр Львівщини, історія і сучасність - Дипломна робота

Одеру. [52:23].
Після звільнення документом від 17.10.1944 р. вирішено організувати братську могилу загиблим солдатам і встановлення пам'ятника.
Однак загиблих воїнів дивізії СС "Галичина" вшановано не було. Лише останнім часом встановлено пам'ятний знак героям.
2.6 Місто за радянської влади.
У згарищах і руїнах лежали Броди після війни. Окупанти висадили в повітря залізничний вокзал і колію, електростанцію, мости, зруйнували шосейні шляхи, пограбували підприємства. З 20 тисяч чоловік, які мешкали у місті до війни, тут залишилось усього 700 жителів; з 2280 будинків збереглося 569, але придатними для житла було лише 185. Окупанти завдали місту збитків на суму 278,8 мільйона карбованців.
Відразу ж після визволення бродівчани приступили до відбудови народного господарства.
За короткий час відновили роботу залізниця, районна лікарня, поліклініка. У вересні 1944 р. почалося навчання в семирічній і двох початкових школах; з 12 листопада регулярно почала виходити районна газета "Червоний промінь". До кінця 1944 р. стали до ладу водопровід, пекарні, млини, лісопильний завод, почали працювати бібліотека і кінотеатр.
Напочатку 1945 р. уже діяла електростанція, згодом- швейна фабрика, консервний завод, райпромкомбінат. Зростала чисельність жителів міста.
Дальшого розвитку набули економіка і культура міста в 50-ті роки. Тоді, зокрема, було проведено реконструкцію електростанції, консервного заводу, швейної фабрики; введено в дію меблеву фабрику, ремонтно-будівельне управління. У 1950 р. збудовано новий кінотеатр на 400 місць. У 1957 р. об'єм промислової продукції Бродів зріс у три, а в 1965-у шість разів порівняно з 1939р. Наприкінці 1961 р. вступила в дію перекачувальна станція нафтопроводу "Дружба", й її спорудженні взяли участь робітники та інженерно-технічні працівники НДР, Угорщини, Польщі, Чехословаччини. В 1971 р. закінчилось будівництво другої черги станції, завдяки чому її потуж-ність зросла в півтора рази. а сам процес перекачування нафти повністю переведено на телемеханічне управління. [52:25].
Добре відома продукція Бродівської швейної фабрики Львівського виробничого об'єднання "Маяк". Дитячі костюми, які вона випускала, відправлялася торговельним організаціям України, Російської Федерації, Казахстану, Узбекистану. В усіх куточках нашої країни відома продукція Бродівського консервного заводу: березовий сік, фруктові компоти, джеми, кабачкова ікра, салати, борщові заправи консервовані огірки, помідори, зелений горошок. У 1972 р. в місті вступив до ладу молокозавод, де виготовляється; також вершкове масло, сметана, кефір, плавлений сир.
Броди - значний вузол автомобільних шляхів: звідси пролягає 45 автобусних маршрутів далекого і 52 - приміського сполучення. Парк автотранспортного підприємства нараховує понад двісті комфортабельних автобусів, які обслуговують пасажирів не лише Бродівського, а й Золочівського та Перемишлянського районів.
На площі понад 25 тисяч гектарів розкинулись угіддя Бродівського району. В районі діяло агропромислове об'єднання у складі 14 колгоспів, чотирьох радгоспів та восьми підприємств. У сільськогосподарське виробництво впроваджується прогресивна технологія вирощування цукрових буряків, потоково-цехова система виробництва молока, бригадний підряд.
У 1975 р. відкрито новий корпус районної лікарні з терапевтичним, неврологічним та дитячим відділеннями. У місті працюють три поліклініки, пологовий будинок, санітарно-епідеміологічна станція, дві аптеки.
Понад три тисячі учнів навчаються в чотирьох середніх школах. До послуг дітей станція юних техніків.
Добру славу здобуло Бродівське педагогічне училище, яке підготувало тисячі вчителів початкових класів і трудового навчання Училище має гарно обладнані кабінети, слюсарні, механічні і столярні майстерні, автопарк, спортзал, їдальню.
Для найменших жителів Бродів гостинно відкрито двері шести ясел і садків. "Сонечко" - сьомий дитячий заклад на 250 місць - будівельники подарували малечі в 1983 р. [52:27].
У 1975 р. справила новосілля в двоповерховому приміщенні із затишними класами і концертним залом на 200 місць Бродівська музична школа-семирічка. В духовому і симфонічному оркестрах, оркестрі народних інструментів, ансамблях бандуристів, скрипалів, баяністів та дитячому хорі школи зайнято 400 дітей; своїми виступами вони радують серця трудящих міста і району.
Мистецьким осередком Бродів є районний Будинок культури, на сцені якого виступають самодіяльні і професійні колективи.
При Будинку культури діє народний університет культури, працюють вокально-інструментальний та жіночий вокальний ансамблі.
Важливим культурно-освітнім осередком у районі є краєзнавчий музей, якому в 1969 р. присвоєно почесне звання народного. Його експозиція розгорнута в трьох відділах: природи, історії дорадянського часу та історії радянського суспільства. За останні роки фонди збагатилися численними матеріалами і нараховують тепер понад п'ять тисяч одиниць збереження.
На території Бродів під охороною держави перебуває 47 пам'яток історії та культури. У південно-східній частині міста, в урочищі Заставки, виявлено багатошарову археологічну пам'ятку, яка засвідчує, що люди тут селилися ще в добу кам'яного віку (40-10 тисяч років тому). Досліджено рештки поселень ранньослов'янських племен, що датуються II-IV ст. На місці між урочищем Заставки та вулицями Тернопільською, Львівською розташовувались Броди. Підставу для такого твердження дали численні знахідки давньоруської кераміки IX-XIII ст. До часів Київської Русі відноситься також досліджений у 1982 р. біля озера двохсотметровий піщаний насип через болото. Це залишки стародавнього броду, переправи через річку і заболочену місцевість.
З пам'яток архітектури XVII-XVIII ст. у місті збереглися палац, каземати фортеці XVII ст., частина оборонного валу з двома бастіонами, Богородична, Юр'ївська і Троїцька церкви, костьол, синагога, в яких поєдналися традиції вітчизняного зодчества і ренесансного будівництва. Вони охороняються державою як пам'ятки історії, містобудування і архітектури.
У 1984 р. Броди святкували своє 900-ліття. В честь цієї дати було встановлено пам'ятний знак, видана почесна грамота і пам'ятна медаль м. Броди.
РОЗДІЛ ІІІ
БРОДИ - РЕЛІГІЙНИЙ ЦЕНТР
Міські квартали, які колись були оточені валами і ровом, складають так зване Середмістя. Топонімічно воно ділиться на "Старе" і "Нове" місто. "Старе" місто було розташоване при замку на Брідському "Острові" переплановане в 30-х рр. ХVІІ століття шляхом побудови модульної сітки з кроком 225 хелмських ліктів (1 хелмський лікоть дорівнює 57.6 см.) [71:34]. Межа між "Старим" і "Новим" містом знаходилася на схід від парафіяльного костелу.
В центрі композиції "Старого міста" лежить площа Ринок розмірами 225 275 ліктів. Бродський ринок, як і ринкові

 
 

Цікаве

Загрузка...