WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Село Нижнів – історія і сучасність - Реферат

Село Нижнів – історія і сучасність - Реферат

рук загинув Т. В. Тащук. У жовтні 1943 року ворогові вдалося вистежити й стратити разом з батьками Марійку Сабат. За опір окупантам були вбиті також Д. М. Пиварчук, О. П. Мисюга, В. І. Олійник, М. Ю. Міщанин, М. В. Іванів та інші патріоти.
За період окупації гітлерівці знищили в Нижневі вапняний завод, 279 будинків (в т. ч. 102 житлові), розстріляли 64 чоловіка (крім тих, які були знищені в м. Тлумачі і Станіславі), вивезли доНімеччини 126 чоловік. Окупанти нещадно грабували населення, забрали багато хліба, худоби.
1 квітня 1944 року радянські війська вступили у Нижнів. Населення захоплено вітало своїх визволителів, подавало їм всебічну допомогу. За це фашисти жорстоко розправилися з жителями, коли знову зайняли село. На сміливий подвиг пішла тоді сім'я О. М. Рибки, яка з квітня до липня 1944 року переховувала пораненого радянського офіцера. Гестапівці арештували О. М. Рибку і жорстоко його катували,
але патріот не видав пораненого. Життя офіцера врятували. Перед відступом фашисти вчинили новий кривавий злочин. Зігнавши в приміщення школи всіх чоловіків села, вони оголосили: коли загине хоч один німець, школу буде висаджено в повітря, вони розстріляли тоді кількох жителів.
Жорстокий бій з ворогом за Нижнів розгорнувся 14 квітня 1944 року. Особливою сміливістю й мужністю ввдзначився командир батареї, гвардії старший лейтенант Самойлов. Радянські воїни підпустили гітлерівців на дуже близьку відстань і потім відкрили по них вогонь з гвинтівок та автоматів Ворожа атака була відбита. На полі бою залишилось ШІизько 50 фашистських солдатів та офіцерів. 15 квітня 2-й мотострілецький батальйон продовжував бій за село.
Командир роти лейтенант Махов зайняв оборону в будинках, що нижче від станції проти двоповерхового будинку, в якому засіли німецькі автоматники. Виконуючи наказ командира роти, лейтенант Мойсеєнко зі своїм взводом вибив фашистів з того будинку і зайняв новий оборонний рубіж. Ворог відкрив артилерійсько-мінометний вогонь. Смертельно поранений лейтенант Мойсеєнко з останніми словами звернувся до взводу: "Товариші, тримайтесь!". На допомогу підійшла рота Махова, і відважні гвардійці відстояли рубіж.
Після запеклих боїв у травні-липні радянські війська перейшли у широкий наступ, і 25 липня 1944 року частини 13-го гвардійського стрілецького корпусу остаточно визволили Нижнів.
Відновлювали свою роботу сільська Рада, школа, клуб, бібліотека. Трудящі активно допомагали фронту, добровільно вносили кошти на будівництво авіаланки і танкової колони, передплачували 4-у воєнну позику, здавали державі сільськогосподарську продукцію.
Близько 200 жителів села вступили до лав Червоної Армії, щоб громити ворога на фронтах Великої Вітчизняної війни.
36 нижнівців полягли в боях за визволення Вітчизни, за свободу народів Польщі, Чехословаччини, Угорщини, під час штурму Відня й Берліна. З високими бойовими нагородами повернулися до села демобілізовані воїни: М. А. Куриляк, Д. Т. Павлів, Д. В. Ковалюк, М. Д. Віконський, В. П. Сабат та інші.
Та й після війни деякий час недобитки буржуазних націоналістів жорстоким терором силкувалися загальмувати відновлення Радянської влади. Але їхні намагання виявилися марними. Трудящі села дали гідну відсіч бандитам, вони організу-вали винищувальний загін і, спираючись на допомогу влади, завдали нищівної поразки оунівцям.
1949 року в селі створили первинну партійну організацію. Своїм найважливішим завданням вона ставила організувати в селі колгосп. Селяни поступово переконувались в перевагах артільного господарювання, зокрема, вони пересвідчилися у цьому на прикладі першого колгоспу в області, відродженого в сусідньому селі Буківній.
Навесні 1950 року в Нижневі засновано сільськогосподарську артіль ім. Б. Хмельницького3. Спочатку бракувало досвіду, не вистачало підготовлених кадрів. Та Радянська держава подавала колгоспникам допомогу коштами, технікою, фахівцями. На полях артілі працювали трактори і комбайни з МТС. Молода артіль одержала 600 ц насіння і 40 тис. крб. державної позики. Зростало громадське господарство. В 1952 році артіль об'єдналася з колгоспом "Червоний партизан" с. Смерклева. Того ж року об'єдналися дві невеликі артілі - ім. Н. Круп-ської с. Діброви та ім. Кірова с. Золотої Липи-в колгосп ім. С. Кірова. 1955 року артіль ім. С. Кірова приєдналась до колгоспу ім. Б. Хмельницького. Так утворилося велике господарство - колгосп ім. Б. Хмельницького.
Наступні роки стали періодом невпинного зростання колгоспного виробництва, поліпшення добробуту трударів села. Добре працювала ланка П. О. Пилипонько.. Ланкову обрано депутатом районної Ради депутатів трудящих.
Споруджено триповерховий корпус середньої школи, клуби в селах Золотій Липі і Діброві, сільську пекарню продуктивністю 5 тонн хліба на добу, два будинки для спеціалістів та багато інших об'єктів. На честь 50-річчя Великого Жовтня в Нижневі за сучасними проектами зведено будинок культури, приміщення лікарні й дитячого садка.
Працює в Нижневі 7 крамниць, в т. ч. три спеціалізовані, є своя пекарня, ковбасний цех, майстерні побутового обслуговування, фотоательє, два підприємства громадського харчування. Село має також відділення зв'язку та ощадну касу, що налічує вкладів на суму 200 тис.
Перший випуск у місцевій школі відбувся 1950 року. На 1 липня 1969 року її закінчило близько 800 юнаків та дівчат, батьки яких за буржуазного ладу навіть не мали можливості навчитися читати й писати. Понад 100 випускників школи вже здобули вищу освіту, 120 - середню спеціальну освіту, їх можна зустріти на багатьох підприємствах країни, деякі працюють в рідному колгоспі. Кандидатами наук стали нижнівці Я. М. Сірак, Г. М. Сеник, Р. С. Турчин. У селі є також консультпункт Івано-Франківської заочної середньої школи. Чудові можливості створені і для масового культурного дозвілля. Село має будинок культури, бібліотеки з фондом 17 тис. книг. Є де збиратися дорослим і молоді. Багато громадян мають і власні бібліотеки. Жителі передплачують 2500 примірників різних газет і журналів. У селі відкрито спеціалізований магазин "Книги".
Уродженцем Нижнева є кандидат економічних наук В. П. Огоновський. Він був редактором різних політичних видань, учасником громадянської війни. Трудящі села глибоко усвідомлюють, що все досягнуте - наслідок торжества великих ленінських ідей, мужньої боротьби радянських людей за щастя цього віками гнобленого краю. Вони шанують славні революційні традиції, героїзм старших поколінь. На центральній площі села споруджено пам'ятник односельчанам, які загинули в боротьбі з фашизмом та від рук українських націоналістів, пам'ятник великому поборникові дружби і єдності українського та російського народів Богдану Хмельницькому, ім'я якого з гордістю носить колгосп.

 
 

Цікаве

Загрузка...