WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Село Бовшів - Реферат

Село Бовшів - Реферат

притворi храму зберiгаються 2 iкони XVIII ст. - "Страшний суд " i "Розп'яття Іcyca Христа", а в захристi - 2 iкони цього ж перiоду iз зображеннями евангелicтiв Івaнa, Матвея, Марка i Луки.
На подвiр'ї церкви парафiяни встановили 2 дерев'янi однораменнi хрести з нагоди 92-ї рiчницi Святодyxiвського храму (1977) та 1000 -лiття хрещення Київської Pyci (1988).
Іcт. Пам'ятний знак Братства тверезостi, на подвiр'ї церкви. Встановлений у 1874 р. Являє собою чавунний трираменний латинський хрест на постаментi. До нижньої частини хреста прикрiп-лено табличку з написом: ,,1874".
Іcт. Пам'ятпий знак на честь скасування панщини, на церковному под-вip'ї. Встановлений у 1888 р. Biднoвлений у 1990 р. Являє собою однораменний латинський хрест, виготовлепий iз мармурової крихти.
Іcт. Пам'ятник односельцям, якi загинули на фронтах Великої Вiтчизняної вiйни, у центрi села, на подвiр'ї Народного дому. Вiдкритий У 1987 р. На подiумi встановлено постамент прямокутної форми з витесаним iз мармурової кряхти погруддям радянського солдата, який у правiй pyцi тримає автомат. На прикрiпленiй до постаменту таблицi викарбувано 35 прiзвищ загиблих.
Іcт. Пам'ятник Т. Шевченковi, у центрi села, навпроти церкви. Вiдкритий 27 травня 1990 р. Являє собою бетонне погруддя Кобзаря на прямокутному постаментi, облицьованому мармуровими плитами чорного кольору, у верxнiй чаcтинi якого позолоченими лiтерами викарбувано напис. Пам'ятник встановлено на невисокому земляному насипi у формi зрiзаної пiрaмiди, огородженомупо периметру металевим ланцюгом. Копiя напису:
"Т. Г. Шевченко 1814-1861.
В честь 175-рiччя Тобi, Кобзарю, присвячуємо:
"Борiтеся поборете!
Вам Бог помагaє! За Вас правда, за Вас слава
i воля святая ".
(Т. Шевченко).
Іст. Дiлянка могил воякiв УПА, на сiльському цвинтарi. Упорядкована в 1990 р. Похованi вояки УПА, що загинули в Бовшевi у боях iз нiмецькими окупантами та вiйськами НКВС в 1942-1952 рр. 36 могил огороджено бетонним бордюром i металевим ланцюгом.
Іст. Могила воякiв УСС, на сiльському кладовищi. Похованi троє сiчових стрiльцiв. У 20-30 рр. на мicцi могили стояв хрест, виготовлений iз пicковика. Пicля приходу бiльшовикiв його знищили. В сер. 80-х рр. у братськiй могилi було перепоховано останки колишнього сiчового стрiльця Савки, уродженця Бовшева, який oстaннi роки свого життя проживав у Івaнo-Франкiвську , де й помер.На початку 90-х рр. могилу впорядкували, висипавши на нiй невисокий земляний насип у формi зрiзаної пiрамiди та встановивши латинський хрест iз мармурової кряхти. До хреста прикрiплено табличку з написом:
"Борцям за волюУкраїни
Ми землю рiдну зросили кров' ю,
Вiддали їй усе й життя.
Щоб ти зiгрiв її любов' ю
І нic любов у .майбуття ".
Іст. Символiчна могила борцям за волю України, у центрi села, злiва вiд церкви. Висипана в 1995 р. на постаментi встановлено однорамеиний хрест з прикрiпленим тризубом та три стели iз викарбуваними прiзвищами односельцiв, полеглих у боротьбi за волю України (91 особа). Спереду до постаменту прибудованi сходи, якi ведуть до хреста. Перед могилою, по обидва боки вимощеної плитами дорiжки, встановлено 4 плити з написами. Пам' ятник виготовлений iз мapмypoвoї крихти. Могила обнесена по периметру металевою огорожею. Копiї написiв на плитах:
злiва - 1-а плита: "Наша .мета -Укpaїнa свята
нездоланна ніким i нiколи ".
2-а плита: "Прохожий зупинись i поклонись,
i всьо.му свimy розкажи,
що .ми полягли за Волю i Честь України ".
Справа - 1-а плита:
"Здобудеш Укpaїнy або загuнеш в боротьбi за нeї"
2-а плита: "Шануй.мо тих, що сил не шкодували i
що життя своє вiддали, хоч ворoга не перемогли,
але нecкopeнi за волю полягли ".
Іст. Пам'ятний знак загиблим льотчикам, у частинi села пiд
назвою Середiвка, на лiвому березi р. Гнилої Липи. Встановлений у 1995 р. на мicцi падiння вiйськового лiтака MІГ -29 УБ, котрий пiд час виконання завдання зазнав aвapiї над селом. Рятуючи життя бовшiвцiв, пiлоти спрямували падаючу машину в рiчку. на Micцi їxньoї загибелi встановлено символiчний знак у виглядi крила лiтака, до якого прикрiплено фотографiї льотчикiв та металеву табличку з написом:
"На цьому мiсцi 15 червня 1995 року
при виконаннi польотного завдання загuнув екiпаж лiтака
MІГ-29 УБ
майор Козлов Анатолiй Гeннадiйович, кaпimaн Захожий Cepгiй
Євгенович.
Вiчна їм па.м' ять ".
Справа вiд пам'ятника стоїть плита з мармурової крихти, на якiй вигравiювано портрети загиблих пiлотiв, а пiд ними викарбувано написи. Копiї написiв на стелi:
"Майор Козлов Анатолий Геннадьевич 3.02.1961 ".
"Капитан Захожий Сергей Евгеньевич 1.01.1969".
"Помним, любим, скорбим.
Родные, близкие, друзья.
Погибли при исполнeнии служебных обязанностей 15.06.1995 г".
Природ. Касова гора (з 1975 р. - комплексна пам'ятка
природи республiканського значения). Площа - 7 га. Охороня-еться дiлянка степу, що простягаеться вздовж лiвого берега р.Гнилої Липи. Тут збереглися унiкальнi рослини - ковила найкрасивіша та ковила довголиста, а також ряд рідкісних ендемічних i релiктових видiв (астрагал датський, волошка тернопiльська, осока низька, жовтець Запаловича та iн.).
Висновок
Отже, село Бовшів характерне не тільки тим, що воно є одним з найстаріших сіл Галичини, але й тим, що в його історії, як в крапельці роси, віддзеркалюється все, що діялося колись і відбувається тепер на просторах нашої багатостраждальної Батьківщини.
У нашому селі є багато археологічних, історичних пам'яток та архітектутурна пам'ятка -церква Заслання Святого Духа. Також будується нова велика церква.
Касова гора -пам'ятка природи, замилує око будь-кого, особливо влітку.
У центрі села знаходиться школа І-ІІ ступенів. У школі є музей, відвідавши який можна багато дізнатись про історію виникнення села, розвиток села до ХІХ ст., а також розвиток населеного пункту у ХІХ -ХХ століттях. Також тут міститься багато археологічних знахідок, стародавніх знарядь праці, монет. Тут є одяг, який носили у давнину наші предки, а також ще багато чого цікавого.
Використана література:
1. Міста і села Галицького району: історія, пам'ятки , особистості. /Арсенич П., Федунків З., Гандзюк Р. Та ін. -Івано -Франківськ :Нова Зоря, 2001р.
2. Історія міст і сіл Української РСР. Івано -Франківська обл. /Зав. ред. В.М.Кулаковський -К.,1971р.
3. І.Коваль, О.Мельничук. Археологічний Бовшів.

 
 

Цікаве

Загрузка...