WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Українці на Заході - Реферат

Українці на Заході - Реферат

громада - п'ята. Більшість половини українців мешкають у провінціях Онтаріо, Манітобі, Альберті, Британській Колумбії, Саскачевані. Здебільшого вона працюють службовцями, юристами, лікарями, вчителями, зайняті у промисловості, на транспорті, будівництві. Особливу роль українці зіграли у розвитку канадського сільського господарства.
Канадці українського походження здобули відомість у науковому, політичному. Культурному, мистецькому, спортивному житті. Зокрема, Роман Гнати шин став генерал-губернатором країни, тобто представником англійської королеви. Українці були одними із ініціаторів руху за багатокультурність Канади, концепцію якою висунув сенатор українського походження Павло Юзик. На основі цієї концепції з 1971 р. уряд здійснює політику багато культурності, що полягає у збереженні мовної та культурної своєрідності національних меншин.
Серед віруючих українців Канади найбільше греко-католиків (уніатів). Інші - римо-католики, протестанти і православні. Найчисленнішим громадським об'єднанням українців є Конгрес українців Канади. До нього входять найактивніші релігійні та політичні організації діаспори.
Товариство об'єднаних українських канадців займається переважно культурно-просвітницькою роботою. У Канаді розташовується також штаб-квартира Світового конгресу вільних українців. Великою популярністю в української громади користуються "кредитові спілки", утворені для надання допомоги українцям при розв'язанні різних життєвих проблем. Активно діють молодіжні організації - Пласт, Організація демократичної української молоді.
Культурне життя українців Канади охоплює найрізноманітніші види мистецтва - співи, танці, живопис. Для вивчення рідної мови, історії, культури створено мережу суботніх або вечірніх "рідних шкіл". У деяких місцях компактного проживання українців у державній школі викладається їхня рідна мова.
Науковими центрами українознавства стали університети Оттави, Торонто, Саскачевана, Альберти. У країні виходить десятки україномовних видань.
Союз українців у Британії вважає, що кількість українців там на середину 80-х pp. становила 35 тис., чоловік. У доповіді ж, представленій парламентові державним секретарем з питань освіти й науки лордом Свонном (березень 1985 p.), зазначалося, що українська громада тут має приблизно 20 - 30 тис. чоловік, включаючи-дітей-від-мішаних шлюбів29. Загалом у країні зафіксовано понад 70 місцевостей компактного проживання українців: такі міста, як Манчестер (4 тис.), Ноттінгем (2 тис.), Бредфорд (2 тис.), Лондон (1,5 тис.) і т. д.
У 1947р. інтерновані в Італії українці у більшості своїй за контрактом були перевезені на роботу до Великобританії, в ній залишилася невеличка громада українських католицьких священиків і студентів-богословів. Мешкали вони поблизу Рима, де розташовані Український папський коледж, Українська молодша папська семінарія та Український католицький університет.
Українська діаспора у Великій Британії невелика - близько 30 тис. чоловік. Українці зайняті в основному фізичною працею, але серед молоді зростає інтелектуальний прошарок. Українська діаспора у цій країні особливо швидко зростала під час і після Другої світової війни. Іммігрували переважно чоловіки, які брали шлюб з українками, що створило проблему убезпечення наступного покоління українців від асиміляції.
Основним українськими організаціями є Союз українців у Британії та Об'єднання українців у Великій Британії. Попри несприятливі умови українці підтримують осередки культурного життя - хори, танцювальні ансамблі, бібліотеки, музеї, спортивні гуртки та ін. Серед газет найпоширенішою є "Українська думка".
Велику роль у збереженні української етнічної групи відіграють автокефальна православна та Українська греко-католицька церква. Одним з важливих осередків духовного життя українців є лондонська філія римського Українського католицького університету.
Українці Великої Британії не одностайні у політичних поглядах, підтримують різні політичні орієнтації. Найактивнішими залишаються осередки організації українських націоналістів.
Поряд з Англією другою західноєвропе2йською державою де проживає численна колонія українських поселенців, залишається Франція. З урахуванням природного приросту та еміграційних процесів на середину 50-х pp. тут налічувалося до 4Стис. осіб. Згодом ця цифра дещо зменшилась й стабілізувалася на рівні 25 - 30 тис. Більшість осіб українського походження у Франції (як і в інших країнах поселення) народилася Блідну діаспорі і значною мірою втратила національні ознаки. 20 % серед них - промислові робітники, 5 - шахтаpi, 15 - фермери, 10 - зайняті у сфері торгівлі, 15 - люди вільних професій, 10 - студенти й учні. Решта 25 % включає домогосподарок і малих дітей. Крім фермерів, українці у Франції, як правило, сконцентровані у містах чи на їхніх околицях.
У Франції українці та їхні нащадки, яких налічується близько 20 тис. чоловік. не проживають компактно.
Зокрема в Парижі і центральних районах країни мешкає близько 6 тис. українців, у північних (Лілль, Рубе, Ам'єн і т. д.) - майже 4 тис., у північно-західних (Руан, Еврі, Кан, Мон-девіль) - 1,5 тис., у східних (Нансі, Страсбург, Верден, Тіонвіль і т. д.) - 6,5 тис., у південно-східних (Ліон, Сент-Етьєн, Клермон-Ферран, Гренобль, Діжон) - до 6 тис., у південно-західних (Бордо, Тулуза, Лімож і т. д.) - понад 2 тис. Невеликі поселення українців розташовані також у західних та південних районах Франції.
Українська громада не відноситься до заможних, більшість і представників - робітники, шахтарі, фермери. Четверта частина - дипломовані спеціалісти і студенти. Причому частка останніх постійно зростає. На початок 90-х років у Франції було лише 2 підприємців, що належали українцям.
Щоб уникнути цілковитої асиміляції, українська етнічна група під орудою. Українського центрального громадського комітету у Франції створила мережу шкіл для вивчення рідної мови. У Сорбонському університеті Парижа створено факультет, д готують фахівців з української мови. У Франції діють наукові осередки української громади. Найвідоміші з них - європейське відділення Наукового товариства ім.. Т.Швченка, розташоване у паризькому передмісті Саралі. Тут видається "Енциклопедія українознавства". У Франції діє ряд відомих українських культурних закладів - бібліотека ім.. Симона Петлюри, Архів української еміграції, відділення Українського вільного університету. Користуються популярністю українські аматорські хорові й танцювальні ансамблі.
За релігійною приналежністю більшість української громади - греко-католики. Серед політичних об'єднань найпомітнішим є Провід українських націоналістів - мельниківців.
Українці в Німеччині післяприходу до влади Гітлера і аж до весни 1945р. громадське життя українців в Німеччині суворо контролювалося нацистським режимом. Воно концентрувалося передусім: навколо цілком лояльних до німецьких властей організацій - Українського національного об'єднання (УНО) та про-гетьманської Української громади.
Невеликі числом українські колонії знаходились у міжвоєнний період й на території ряду інших держав Західної Європи, де також виникли відповідні організаційні структури й налагодилося громадське життя поселенців. Так, українські студенти в Женеві (Швейцарія) об'єднувались у товаристві

 
 

Цікаве

Загрузка...