WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Струпків – моє село - Реферат

Струпків – моє село - Реферат

р. турецький султан Махмед III напав знову на Прикарпаття, зруйнував Корчаків (Отинію) і довколишні села. За переказами, турки намагалися будь-що знищити Преображенський монастир, заснований на початку XVII ст. відомими церковними діячами Балабанами, що знаходився на території сучасної Баб'янки, а в минулому Угорник, тому й назвали його Угорницьким. Але ні штурмом, ні облогою взяти укріплення, зведені на горбах річки Опрашини, їм не вдалося. Про цю подію сьогодні нагадують невисокі горби, названі народом "турецькими могилами", в яких поховані побиті нападники.
Упорядником згаданого монастиря був, як засвідчує "Каталог середньовічних монастирів", Иов Княгиницький (1550 -1621 pp.) - засновник Скиту Манявського"
Жив в угорницькому Преображенському монастирі і відомий письменник - полеміст о. Іван Вишенський після повернення з гори Афон, що в Греції, де перебував 25 років.
У1561 -1597 pp. діяв і молився у ньому схимонах Іван Желізо. З його іменем пов'язують врятування від турецької навали Почаївського монастиря, куди він поселився на запрошення фундаторки цієї обителі Анни Гойської. Прожив 100 років.(1551- 1651). 1675 р. під час наїзду турків на Почаїв в час відправи Служби Божої з'явилася в повітрі в надзвичайному сяйві та розпростерла омофор Мати Божа праворуч неї у повітрі стояв преподобний Іван Желізо. Перелякані турки залишили облогу. За це чудо його прозвали Иов Почаївський.
Найбільш плідним для розвитку людської цивілізації на теренах України був період трипільської культури(5000 -1800 до народження Христа ).Люди будували великі оселі. Де кожна сім'я мала своє житло, поділене на окремі кімнати. Родовід вели від батьків. Мали значно зручніші знаряддя праці з каменю і кременю - молотки, сокири, серпи, ножі, пилки, винайшли колесо, дерев'яний плуг; розвивали гончарство, ткацтво; вирощували пшеницю, жито, ячмінь.
Вироби з каменю й кременю знайдені і на території Струпкова, який за історичними даними , розбудувався у XV ст. на окраїнах лісового масиву в передгір'ї Карпат на пагорбах вздовж річки Опрашини та її приток Біленького й Чорного.
До наших днів один з кутків села називають Окопом. На цьому місці був добре укріплений замок , що займав площу 9 гектарів. З трьох сторін його омивали досить повноводні на той час Опрашина та її притоки . А південно-східну частину захищав високий та широкий земляний вал (звідси і назва - Окіп). Належав цей замок - фортеця шляхтичу Іванові Кміту.
Влітку 1648 р. зруйнували його повстанські загони С.Височана як головну перешкоду на їхньому шляху до Пнівського замку (біля Надвірної), де заховалася польська шляхта. У загонах повстанців були й національне свідомі українські шляхтичі - Петро Березовський, Гриць і Богдан Грабовські, Дмитро Татомир, Ілько й Гриць Сокольські, Матвій Княгиницький, Стефан Журакійський (Львівський державний історичний архів , фонд № 55, опис №1, одиниця зберігання №141 арк., стор. 1497-1498).
Наприкінці 1648 р. повстанці Семена Височана відступили на Брацлавщину і боролися проти польської шляхти, влившись у полк І. Богуна. Власник струпківського замку І. Кміт 17 червня 1649 р. оскаржив у Галицькому Гродському суді селян Монастирчан, Крички та інших за зруйнування 1648 р. його маєтку (архів ЦДІА у Львові, фонд №5, оп. №1, од. аб. 141 арк., 1197 - 98).
Для зміцнення своїх позицій на Прикарпатті польський коронний гетьман Андрій Потоцький засновує на галицьких землях нові поселення , жителями яких стають поляки та жидівські орендарі. 1662 р. на місці сіл Заболоття і Княгинин будує місто, назвавши його на честь свого сина Станіслав, яке незабаром стає адміністративним та господарським центром.
XVII ст. було дуже неспокійним і важким для України в цілому і для Галичини зокрема. Продовжують грабіжницькі напади татари і турки, сусідні держави воюють за вплив на Україну, йде жорстока боротьба за гетьманську булаву. Населення терпить потрійний гніт - економічний, національний, релігійний.
Початок XVIII ст. вселив нові надії на визволення від чужоземного гніту. Коли шведський король Карл XII розпочинав 1700 р. війну з Польщею, гетьман Іван Мазепа уклав з ним таємний союз про спільну боротьбу проти польських і московських загарбників. 1705 р. Іван Мазепа із 40 - тисячним козацьким військом зайняв всю Галичину. У 1706 -1707 pp. все Покуття і новозбудоване місто Станіслав були під управлінням українських козаків.
Здавалось, усміхнулась доля українцям. Однак через зраду козацької старшини все закінчилось поразкою, і гетьман, Мазепа змушений був відступити на територію Туреччини, де 1710р. помер у місті Бендери. Його столицю Батурин і всіх жителів московські людожери знищили.
1705 р. на Прикарпаття прийшло нове лихо - епідемія холери і чуми ,яка то затухала, то спалахувала щоразу з більшою силою до 1770 p., вимирали цілі села. Спеціальні загони санітарів, одягнених у просмолені накидки й маски, вивозили не тільки померлих, але й часто ще живих хворих на окремий цвинтар, а вікна і двері хат забивали просмоленими дошками. Місце поховання жертв цієї страшної пошесті у Струпкові до сьогодні називають Холериною.
1772 p. відбувся перший поділ Польщі між Австрією, Росією і Прусією. 1775 р. (у рік скасування Запорізької Січі) в результаті другого поділу Польщі Україна стала колонією Російської імперії ; Галичина, Буковина і Закарпаття ввійшли до складу Австро - Угорщини.
У березні 1848 р. Австрію охопила революційна хвиля проти абсолютної влади цісаря. Народи, що входили в склад імперії, вимагали автономії .Під натиском революційних мас австрійський цісар Фердинанд 15 березня 1848 р. проголошує конституцію для народів Австрії. Українці цього ж року створили свою Головну Раду у Львові - перший український провід у Галичині, який мав відстоювати національні інтереси.
Прикарпатці створюють для захисту від поляків військові формації Січових Стрільців під назвою "Руські стрільці".
III. ПЕРІОД "ВЕСНИ НАРОДІВ".
1848 р. вся Австрійська імперія була охоплена революційними подіями, хвиля яких докотилася до Східної

 
 

Цікаве

Загрузка...