WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Струпків – моє село - Реферат

Струпків – моє село - Реферат


Реферат на тему:
Струпків - моє село.
... Село на нашій Україні,
неначе писанка село...
Тарас Шевченко
І. НАЗВА СЕЛА
Конкретних історичних даних про походження назви села Струпків не знайдено. Є припущення. Одна з найдавніших легенд розповідає, що в ХІІІ ст., коли татаро-монгольські орд напали на Україну, поселення, де знаходиться теперішній Струпків, було знищено дощенту - "зструпішіло". Звідси і назва села, яке відновили люди, що повернулись з Карпат (із сіл Жаб'є і Пасічна). Прізвища Жибаки, Пасічники і Чабанюки до наших днів домінують у селі. За даними перепису населення. Проведеного в 1939-40 рр., в Струпові із 350 родин 110 належало роду Жибаків, 95 - Пасічників і 70 - Чабанюків.
У письмових джерелах за 1411 р. згадано жителя цієї місцевості Івана Струпка (роман Прошак, "Топоніміка населених пунктів", Івано-Франківськ, 2000 р., стор. 23). Але чи його прізвище від назви села, чи навпаки - невідомо.
В іншому документі (польською мовою, Lasinski W., "Prawem I Lewem" T.I, Iwow, 1907, stor 113-114). Записано, що в 1618 р. польські шляхтичі Понятовські за 150 тис. злотих купили в Адама й Олександра Балабанів містечко Корчаків (Отинію) із маєтками довколишніх сіл Грабича, Голоскова. Угорник і Хрупкова (Струпкова). Ймовірно, буквосполучення в латинському записано St записано Ch. (Отинію назвали тоді Корчаків - від назви гербу родини Балабанів "Корчак").
Виходячи вищенаведених документів. Можемо вважати, що вже до ХV ст. село Струпків існувало на Прикарпатті і було розташоване на цій місцевості, де знаходиться і тепер недалеко від Отинії.
Село Струпків з 1939 р. є центром Струпківської сільради Отинійського району Станіславської області. З 50-х років ХХ ст. до цієї сільської адміністративної одиниці приєднали село Баб'янку, яку вперше згадано в письмових джерелах 1612 р., і с. Бондарів (до 1947 р. називалось Боднарівка), яке вперше згадано у письмових документа 1597 р.
Земельні Угіддя, що належать господарствам даних сіл. Межують із полями сіл Коломийського району Голоскова і Молодилова на південному сході, с. Угорник і смт. Отинії - на північному сході, с. Виноград і Нижня Велесниця - на північному заході; а також з полями і лісами сіл Надвірнянського району Гаврилівна - на заході, Глинки і Середній Майдан - на південному заході.
До 1918 р. село Струпків належало до Надвірнянського повіту, у 1920 - 1939 рр. - до Товмацького повіту Тлумацького), а з 960-х років входить разом із Баб'янкою Боднарівкою до Коломийського району Івано-Франківської області (у 1961 р. м. Станіслав перейменовано на Івано-Франківськ).
Під час польської окупації наша область мала назву Станіславське воєводство.
З ярів, що належать до Майданського лісництва, беруть свій почато річка Опрашина та її притоки Біленький і Чорний, над берегами яких розкинулись у формі довгої смуги (біля 3-х км) із півдня на північ хати сіл Струпкова і Баб'янки. Село Боднарів розташоване на південних схилах річки Біленький і лісових масивів. Між Боднарівкою і Струпковом з 1942 р. по 1940 р. існувала німецька колонія "Najdotf" (Нове село). У 1946-49 рр. Хати цього хутора були перенесені до Струпкова. (Німців переселено до Німеччини взимку 1940 р.).
ІІ. ІСТОРІЯ СЕЛА НА ФОНІ ПОДІЙ У ПРИКАРПАТТІ
Понад 50 млн. років тому територія сучасного Прикарпаття була морем, названим дослідниками Галицько-Басарабським. Внаслідок піднесення земної кори, воно відступило в басейн теперішнього Чорного моря.
Найбільші ріки краю Дністер і Прут виникли близько 150 тисяч років тому, в кінці льодовикової доби. В цей час формуються і Карпатські гори, узгір'я та долини. Землю вкривають ліси.
Археологічні знахідки у 25 місцевостях, що проводили дослідники Т. Земенецький (1886р.), І. Коперницький (1889-1890рр.), Ю. Полянський (1928р), Й. Грабовський (1934р.), Т. Сулімирський (1934-1936рр.), Я. Пастернак, стверджують, що найдавніші сліди людської цивілізації на Прикарпатті появляються вже в ранньому палеоліті, 150-100 тис. років до н.е.
Чеський дослідник Нідерле довів, що з перших століть н.е. в межиріччі Дністра і Прута жило плем'я карпи, про яке писав старогрецький географ Птолемей. З II століття слов'янські племена розселяються. Згідно з науковими дослідженнями, людність нашої місцевості називали українцями вже в часи неоліту (від - "край під небом", "край слов'ян").
Для захисту від численних орд кочових племен, які в першому тисячолітті після Різдва Христового переміщалися з Азії в Європу, землеробські племена України об'єднувалися у централізовані держави, якими управляли вожді, обрані на вічах родами старійшин. Насамперед територія Прикарпаття входила до Дулібської України( VI-IX ст. н.е.), згодом до Великої Моравської держави, а на початку X ст. - до Київської України-Руси, із 114 до 1199рр. - до Галицького князівства, а в 1199 - 1340 pp. до Галицько-Волинської держави - однієї з наймогутніших в Європі.
У 1340р. помирає останній князь із роду Романовичів - Юрій ІІ, і галицько-волинським князем стає литовський князь Любарт, з яким ведуть боротьбу польський король Казимир III і Людовик Угорський. 1387р. польські війська захопили Перемишль і Львів. Угорський воєвода в Галичині визнає владу польського короля, яка тривала 385років.
Після занепаду українських князівств Прикарпаття стає ареною боротьби за володіння українськими землями між сусідніми державами - Польщею і Угорщиною та волоськими і молдавськими господарствами . Однак населення не мирилося з колоніальним гнітом. 1490 р. на Покутті вибухнуло селянське повстання під проводом Мухи, згодом жорстоко придушене військами польського гетьмана Потоцького. Були серед повстанців і струпківські селяни.
Починаючи з 1502 р., Галичину часто спустошували татаро - турецькі орди. Галичанам боронити рідні землі від завойовників не раз допомагали запорізькі козаки.
1621 р. відбулася відома битва під містом Хотином. Перемогу здобули запорізькі козаки, гетьманом яких на той час був виходець із Галичини Петро Сагайдачний . Це був великий успіх : похід турків у Європу зупинили.
1626

 
 

Цікаве

Загрузка...