WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Моє село Красна (Надвірнянський район) - Реферат

Моє село Красна (Надвірнянський район) - Реферат


Реферат з краєзнавства
Моє село Красна (Надвірнянський район)
Село моє Красна, червона калина,
І тобі починається мій рід
Для мене тут - коріння Батьківщини,
Стежина звідси поведе у світ.
Село моє Красна - із прадіда-діда,
З цілющими криницями без дна
І леготом пливе дитинство слідом
За мною із карпатського села.
В селі моїм найкращі в світі люди,
Вони живуть для правди і добра
З мого села не треб йти нікуди,
Хто дивоцвіт на цій землі збира.
Лишися тут, щоб збудувати хату,
Навколо сад вишневий посади,
І будуть в вікна заглядать Карпати,
І буде вдосталь хліба і води.
Щоб не жилось у світі без любові,
А серце крилате торкалось зір,
Село твої Красна не зрадить ніколи.
Повір. Любий друже, повір.
Красна - село Надвірнянського району, Івано-Франківської області. На території села виявлено вироби з кременю, які свідчать про наявність поселень в епоху пізнього кам'яного віку. Село красна розташоване в перед гірській зоні Івано-Франківської області, на лівому березі ріки Прут, за двадцять кілометрів від міста Надвірна і за чотири кілометри від залізничної станції Ланчин.
Назва села походить від старослов'янського слова красний, що означає добрий, гарний. Цим словом перші поселенці відзначили якість води в річці. Що протікала через село: красна вода - значить добра вода.
Офіціальних письмових документів про історію села н виявлено. Однак перекази, які передавалися народами з уст в уста, з покоління в покоління дають біль-менш правильне уявлення про історію виникнення цього села.
Розповідь, що в сусідньому селі Добротів (раніше воно називалось Доброшинів) був колись великий двір польського пана. За кращевиявлену службу пан давав своїм окремим дворовим для проживання землю приблизно на території теперішнього села Красна. Перші поселенці жили на горі, і їх нерідко називали нагорняками. Очевидно, цим можна пояснити той факт, що в більшості жителів Ела Красна переважає прізвище Нагорняк.
Перша письмова згадка про Красну міститься під 1454 р. Однaк в архівних джерелах міститься згадка про село 1414 р., в документах згадується "Красніца" - є село в лісах Хоросно" - дослівний переклад. І це дає підстави твердити, що Красніца і є село Красна.
Звичайно існують різні легенди, про походження села. Одні висловлюють думку, що село Красна походить від кольору води, інші, що Красна заснована козаками, однак найправильніший третій варіант походження назва села. Народна легенда так говорить:
Гайдуки (двірська охорона) проїжджали через село і спинившись біля кринички, де тепер Студена, напитись води. Вода і по сьогодні має напрочуд прекрасні смакові властивості. І гайдуки у захваті сказали: "Ох і красна вода". З цього слідує, що і назва від кринички передалась і поселення, яке вже на той час існувало. І це третя версія походження села найбільш вірогідніша, найбільш правдива.
За народними переказами територія села була вкрита як хвойними так і листяними так і листяними породами дерев. З часом люди викорчовували ліси, окультурювали очищені ділянки і перетворювали їх на орні землі.
Під час визвольного походу Б.Хмельницького 1648 р. захват української землі жителів с. Красна брали активну участь у повстанні під проводом С.Височана.
На одному із пагорбів, недалеко від двору була пасіка, назва якого збереглася дотепер.

 
 

Цікаве

Загрузка...