WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Письменники нашого краю. Шкрумеляк Юрій. Шухевич Володимир. Юзва Роман. Юсип Дмитро. Ярош Ярослав. Яновський Микола - Реферат

Письменники нашого краю. Шкрумеляк Юрій. Шухевич Володимир. Юзва Роман. Юсип Дмитро. Ярош Ярослав. Яновський Микола - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Письменники нашого краю
Шкрумеляк Юрій
(18 квітня 1895 р., с.Ланчин Надвірнян. р-ну - 16 жовтня 1965 р., Коломия) - поет. Після закінчення гімназії навчався у Львівському та Празькому університетах на історико-філософському факультеті. Літературну діяльність розпочав під час Першої світової війни, у лавах Українських січових стрільців, друкуючи свої твори в українській пресі Відня, в газеті "Свобода" тощо. У 1920 р. у Станіславі була надрукована поема "Сон галичан", в 1921 р. - збірка віршів для дітей "Юрза-мурза". Окремими виданнями згодом виходять збірка поезій "Авлева жертва" (1926), повісті "Чета крилатих" (1926), "Вогні з полонини" (1930), "Високі гори та низини" (1939), поетичні збірки "Сопілка співає" (1957), "Співай, Верховино" (1964) та інші.Був репресований . Покарання відбував у Печорських таборах. Похований у Львові на Личаківському кладовищі.
Шухевич Володимир
(15 березня 1849 р. с.Тишківці Городенків. р-ну - 5 квітня 1915 р., м.Львів) - визначний український етнограф, фольклорист, публіцист, педагог, культурно-освітній і громадський діяч. Найбільше відомий він як дослідник культури і побуту Гуцульщини. Навчався в Коломийській, Станіславській та Чернівецькій гімназіях. Згодом у Відні слухав лекції з математики, фізики й української мови. У своїй багатогранній діяльності найбільше уваги приділяв етнографічним дослідженням, виставковій діяльності та музейній справі. Особливо захопив його наш рідний край. Вивчати Гуцульщину В.Шухевич почав з 1873 року, здійснюючи ботанічні екскурсії по Карпатських горах. Та мальовничість гірського Прикарпаття, його жителі, їх оригінальний побут, мистецтво і фольклор призвели до того, що В.Шухевич залишає ботанічні дослідження і починає вивчати духовну і матеріальну культуру народу. Ще за життя В.Шухевича було опубліковано ряд статей про його культурно-громадську, педагогічну, редакторську та етнографічну діяльність. Найбільшим результатом його багаторічної етнографічної праці була п'ятитомна монографія "Гуцульщина", в якій Шухевич майже виключно на основі власних багаторічних спостережень детально описав культуру галицьких гуцулів. За подвижницьку етнографічну діяльність його було обрано дійсним членом Наукового Товариства ім. Шевченка у Львові,членом австрійського товариства народознавців та етнографічного товариства Чехословаччини. П'ятитомну працю "Гуцульщина" за життя вченого високо оцінили вітчизняні й зарубіжні діячі науки і культури.
Юзва Роман
(4 листопада 1934 р., с.Гречані Хмельниц. обл. - 14 листопада 2003 р., м.Івано-Франківськ) - поет. Закінчивши школу, навчався на гірничому факультеті Київського політехнічного інституту, який закінчив у 1958 році. Працював інженером, а з кінця 60-х років перейшов на журналістську роботу в Івано-Франківську. Автор збірок поезій "Береза під вікном", "З глибин землі", "Вишийте веселку", "Надія", "Біль", "Поклик землі", "Світло любові", "Віче правди", низки публікацій в періодичній пресі.
Юсип Дмитро
ДМИТРО ЮСИП Народився в листопаді 1942 року в селі Лужках Долинського району Івано-Франківської області. Після закінчення Львівського університету імені Івана Франка, працював у редакціях районних та обласних газет. Літературною діяльністю почав займатись ще будучи студентом. Відомий як літературний критик та публіцист. Свої документальні нариси й есе, огляди та рецензії, присвячені актуальним проблемам історії літератури, фольклорно-етнографічним процесам минулого і сьогодення багатьом незаслужено забутим діячам культури, літератури та громадсько-політичного життя друкував у журналах "Вітчизна", "Дзвін", "Дніпро", "Київ", "Перевал", "Березіль", "Літопис Червоної Калини", в багатьох колективних збірниках, газетах "Літературна Україна", "Літературний Львів", "Молодь України", "Друг читача" та ін. За роки Державної Незалежності України випустив книжки "Вогонь Світлодара", "При світлі слова", "Микола Федюшка-Євшан. Нарис життя і творчості", "Корона і вінок терновий", "Зіновій Красівський. Сторінками життя і творчості, "Ця Богом послана Голгофа.." упорядкував і підготував до друку збірку поетичних і публіцистичних творів довголітнього політе'язня сумління, відомого церковного і громадського діяча отця Ярослава Лесіва.
Ярош Ярослав
Народився 3 серпня 1950 року в селі Королівка поблизу Коломиї на Івано-Франківщині. Перший вірш (пісню) надруковано в міськрайгазеті 1965 року. Випускник факультету журналістики Львівського університету імені І. Я. Франка (1973). Працював у редакціях газет - районних Тлумацької і Городенківської та обласної молодіжної. Живе в Івано-Франківську з 1970 року. Перша збірка віршів - "Ярінь" (1978). Спектаклі за п'єсами Ярослава Яроша були поставлені та ідуть (від 1983 року) на сценах професійних театрів - Івано-Франківська, Чернігова, Хмельницького... Поет, драматург, прозаїк. Публіцист, літературознавець, перекладач. Громадський діяч і режисер. Композитор і художник. Редактор, історик, фольклорист. Псевдоніми - Яромир Славич, Славомир Явір, Назар Мечияр, Василь Софіюк, Степан Василик... Першим в Україні (у січні 1989 року) вивів на сцени Івано-Франківська, Коломиї, сіл краю обрядове, наповнене політичною сатирою і дошкульним гумором, новорічне рядження "Меланку". Започаткував у прикарпатській журналістиці одночасно з випуском газет брошуровані видання художньо-публіцистичних додатків (див. "Вперед" - 2.08.1990, "Світ молоді" - 25.09.1990, 19.02.1993, "За незалежність" - 16.09.1995). Організував і провів великі літературно-мистецькі вечори, сценічні композиції, приурочені Володимиру Івасюку та Івану Миколайчуку (1989), Сильвестру Яричевському (1990), Олексі Довбушу і Францішку Карпінському (1988, 1990, 1995), репресованій родині Крушельницьких (1989, 1994-95), Івану Франку, Лесі Українці, розстріляним українським письминникам (1989, 1993, 1996), Вічноюним Героям Крут (1998)... Автор шістнадцяти книжок поезії, драматургії... Голова ради Клубу творчої інтелігенції Прикарпаття з 1988 року. Член ради Національної Спілки письменників України... Ювілейні творчі вечори, присвячені 50-літтю від дня народження і 35-річчю творчої праці Яр. Яроша, відбулися в Івано-Франківській філармонії та Коломийському драмтеатрі, в Городенці, Надвірні, Снятині, інших містах і селах Прикарпаття, (див. газ. "Літературна Україна" - 29.03.2001, № 12, стор. 4).
Яновський Микола
(19 грудня 1938 р., с.Брустури Косів. р-ну - 12 грудня 2000 р., м.Івано-Франківськ) - поет. Середню освіту він здобував на рідній Косівщині, згодом закінчив факультет журналістики Львівського університету ім.І.Франка. Тривалий час працював журналістом у районних газетах, в обласній молодіжці "Комсомольський прапор". Микола Яновський був кореспондентом Івано-Франківського комітету з радіомовлення і телебачення, редактором обласного науково-методичного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи. В 1972 році вийшла в світ книга "Там, де хмари ночують". Автор стає членом Спілки письменників України. Згодом закінчуєлітературний інститут в Москві. З часом виходять книжка повістей і оповідань "Весільної грали музики", художньо-документальної розповіді про народних митців Прикарпаття "Срібна пряжка", збірка "Гірське серце". Саме вона, на думку літературознавців, вважається найкращою в творчості письменника. До неї увійшли однойменна повість і низка оповідань, дія яких відбувається в Карпатських лісах і гірських селищах Гуцульщини. У своїй творчості Микола Яновський переконаний прибічник реалістичного письма. Його твори утверджують людську гідність, кличуть цінувати на світі справжнє. Його стиль суворий, мова барвиста і стисла. Після проголошення суверенності України письменник прийшов працювати в літеретурно-художній журнал "Перевал". За опубліковані тут новели "Далеке сяйво", "Срібляста куля", "Міна" та інші автор стає лауреатом обласної премії ім. В.Стефаника в 1999 році.

 
 

Цікаве

Загрузка...