WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Моршин: історія і сьогодення - Реферат

Моршин: історія і сьогодення - Реферат


Реферат на тему:
Моршин: історія і сьогодення.
План
1.Історія.
2.Моршин сьогодні.
3.Мінеральні джерела.
4.Природні лікувальні фактори.
5.Клімат.
6.Бальнеолікарня курорту Моршин.
Історія
Курорт Моршин - невелике містечко розташовано в передгірї добре відомий в країні і за ії межами, як один з найкращих бальнеологічнихкурортів.
Розташований в мальовничій долині, яку оточують узвишшя, суцільно покриті лісами.
У рівнинній частині розташовується курортна зона з парками, де знаходяться санаторії та курортно-побутові заклади, в верхній, залісненій частині - джерела мінеральних вод і цех по розливу мінеральної ропи і виробництву натуральної лікувальної солі. З перших хвилин перебування в Моршині вас оточує атмосфера, спокою, легкості, піднесення, свіже повітря насичене ароматами лісних трав, тиша, яка застигла в старих соснах і дубах,- все це створює гарний настрій відпочиваючих курорту, які приїхали з усіх куточків нашої держави і держав близького зарубіжжя.
Ріки, ліси, багаті дичиною, ягодами, грибами, затишні галявини та захищені від вітрів схили - це є Прикарпаття.
Перші письмові згадки про населений пункт знайдено в судових книгах від 2 січня 1482 року, де вказано, що Моршином володів український шляхтич Юхно (Юрій) Нагваздан. На той час прикарпатські землі входили до складу Польського королівства.
Відомо, що ще у ХV ст. мешканці Моршина звернули увагу на незвичайні властивості місцевих природних джерел і для особистого користування та продажі із самовиливних джерел мінеральної води (ропи) випарювали кухонну сіль в металевих котлах, що знаходилися в солеварнях.
В 1538 р. власники Моршина шляхтичі Бранецькі, зацікавившись селянським промислом, домоглися від королівської канцелярії дозволу на відкриття соляних шахт.
В 1875 р. через Моршин та навколишні села була прокладена залізнична колія Стрий-Станіслав (тепер Івано-Франківськ), а у самому Моршині побудована залізнична станція. У заможних громадян королівства з'явився підвищений інтерес до красивих куточків природи на Прикарпатті, зокрема Моршина.
Черговий власник Моршина купець Броніслав Штіллер вирішив на цьому заробити. Провівши відповідну рекламу, запросив лікарів і почав створювати заклад для клімато- та водолікування хворих туберкульозом легень по зразку вже діючих лікувальниць, які на той час були модними і приносили немалі прибутки. У 1878 р., після відповідної королівської інспекторської перевірки, було прийнято рішення на засіданні Бальнеологічної комісії в Кракові про відкриття першого офіційного лікувального сезону в Моршині з відкриттям "Закладу для лікування грудних захворювань". З цього часу мінеральні води моршинських джерел стають об'єктом досліджень вчених - хіміків та медиків.
В 1879 р. очищені і упорядковані два шахтні колодязі. Названі іменами власників курорту Штелера та його дружини - джерела "Боніфацій" і "Магдалена" (тепер джерела №1 та №6). Тоді ж було виявлено ще одне джерело, яке давало слабомінералізовану воду (тепер джерело №4), а в околицях Моршина - торфяна грязь ("боровина").
В сезоні 1880 р. воду мінеральних джерел почали використовувати для мінеральних ванн, а торф 'яну грязь - для грязевих ванн та аплікацій. Моршин став бальнеогрязевим курортом. 3 ропи, шляхом виморожування, почали видобувати гірку (глауберову) сіль, яка надходила в продаж. Крім того, продавалась брикетована торф'яна грязь - "Моршинська мурашина боровина". У 1880-81 рр. були зроблені перші спроби внутрішнього вживання вод джерела "Боніфацій", які без сумніву виявились успішними, бо з 1883 р. вода цього джерела продавалась у пляшках. В рекламних проспектах на початку ХХ ст. Моршин порівнювали з популярними європейськими курортами, називали його "Галицьким Спа" та Галицьким Карлсбадом".
Становленню та розвитку курорту Моршин сприяли його головні лікувальні фактори - джерела мінеральних вод (розсоли).
Моршин сьогодні
Моршин сьогодні - це невелике впорядковане містечко на 6000 жителів з добре налагодженим автомобільним і залізничним сполученням. Територія, де розміщуються санаторно-курортні і культурно-побутові заклади, відокремлена від житлової зони міста. Всі санаторії розміщені в лісопарковій зоні, тому на території завжди тихо, спокійно, а постійно свіже повітря додає наснаги і відчуття бадьорості. Велика кількість кафе, ресторанів, літніх павільйонів дадуть змогу в колі друзів гарно провести вільний час і відпочити. Залізничний вокзал і автостанція знаходяться майже в центрі курорту, тому віддаль до найближчого санаторію не більше 100-150 метрів, а до найвіддаленішого - 300-400 метрів. Крім цього, в післяобідній і нічний час на вокзалі знаходиться черговий автобус, який доставить Вас безпосередньо в любий санаторій
Мінеральні джерела
Джерело №1являє собою шахтний колодязь глибиною біля 50 м. Вода його високомінералізована (ропа, розсіл), що відрізняє її від багатьох лікувальних джерел нашої країни. Загальна мінералізація ропи з глибиною колодязя збільшується від 16г/л до 400г/л. По хімічному складу - хлоридно-сульфатна натрієво-магнієва. Викорис-товується для зовнішнього (ропа поверхневого шару колодязя) і внутрішнього (ропа придонного шару) застосування. Суттєво доповнюють терапевтичну цінність води мікроелементи - мідь, цинк, залізо, алюміній, стронцій, титан, кобальт. Особливо ефективна при захворюваннях гастритами з пониженою секреторною функцією, ентероколітами з підвищеною моторно-евакуаторною функцією.
Джерело №6 - в експлуатації з 1968 р., свердловина дуже багата та перспективна, дебіт 123,4 куб.м. на добу. По хімічному складу - сульфатно-хлоридна натрієво-магнієво-калієва вода (ропа) з загальною мінералізацією до 238 г/л, відрізняється високим вмістом сульфатів магнію і калію, які в основному і

 
 

Цікаве

Загрузка...