WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Музеї Тернополя - Реферат

Музеї Тернополя - Реферат

значення.
Друга половина XIX - початок XX ст. - час розквіту українського мистецтва. Про творчість пейзажистів С.Васильківського, П.Левченка, М.Пимоненка дають уявлення ліричні етюди-мініатюри. Славетного І. Репіна представляє сільський "Український пейзаж". В експозиції подані регіональні школи: київська, львівська, закарпатська. "Пейзаж" І.Труша - поетичний закуток старого садка, а "Собор се. Юра" - улюблений архітектурний мотив О.Новаківського. Краса Карпат відображена в картині Ф.Манайла. Різночасові й різні за манерою виконання твори киян: К.Трохименко "Місяць над Дніпром", М.Хан "Перед бурею", М.Глущенко "Поезія берізок". Поряд жанрова картина Т.Яблонської та портрет роботи С.Григор'єва. Творів М.Бойчука, уродженця Тернопільщини, музей не має, проте засади "бойчукізму" відчутні в картині "Козак Мамай" О.Кравченка, його учня. Зацікавлення у глядачів викликає розповідальне полотно Д.Нарбута "Сорочинський ярмарок". На стенді з творами графіки звертають увагу гравюри В.Заузе, М.Дерегуса і Н.Хасевича. Скульптуру репрезентують портрети роботи Д.Крвавича, Г.Кальченко.
В останній секції розміщені твори мистців, які народилися або працюють на Тернопільщині. Тут представлені картини А.Манастирського, О.Шатківського, П.Обаля, гравюри О.Кульчицької, Л.Левицького, Я.Музики уродженців області, які жили у Львові. Паралельно можна ознайомитися із творчими здобутками сучасних живописців Тернополя (А.Ткаченко, Д.Шайнога, С.Ковальчук, С.Нечай, Я.Новак, Б.Ткачик). Дозволяють порівняти різні напрямки скульптурні роботи І.Сонсядла, І.Мердака, В.Лупійчука, Я.Бурди. Окремий розділ складають твори мистців української діаспори, що мають національне і світове значення: скульптура М.Паращука, графіка Я.Гніздовського.живописА.Малюци.Д.Шолдри.Х.Куріци, Б.Титли.
Зала 2. Зарубіжне мистецтво
Музейну експозицію продовжує західно-європейська графіка, у свій час передана Ермітажем із Санкт-Петербурга. За браком місця графічні листи експонуються у переході до зали. Розділ розпочинає офорт із циклу "Види Риму" відомого італійського мистця XVIII ст. Д.ПІранезі. Витончені психологічні зарисовки сучасників бачимо у літографіях француза П.Гаварні. Технічною досконалістю відрізняються листи репродукційної графіки з картин майстрів Італії, Німеччини, Франції.
Чільне місце в залі займають полотна польських живописців Ф.Лампі ("Весталка"), ЮФаллата ("Повернення з полювання"), Ю.Меґоффера ("Співачка"), Є.Коссака ("Повстанець"). Відомо, що автор картини "На жнивах" В. Щепанік до війни жив у Тернополі.
Малярство Росії представлене пейзажами "передвижників" І.Шишкіна, М.Клодта, А.КІсельова. "Портрет старої" В.Маковского є етюдом до більшої картини "Очікування". Окрема стіна виділена для творів релігійного живопису невідомих майстрів Австрії, Німеччини, Італії. Великий образ "Христос в Еммаусі" (1863 р.), що поступив із церкви с.Криве Підволочиського району, - одне з останніх надбань музею.
Кращі риси італійського Відродження втілює картина "Муки святого". Привертають увагу ілюзорний натюрморт "Симфонія" (1753 р.), досконалий "Портрет молодого чоловіка" невідомого автора. Французьку школу представляють два твори на міфологічні теми і класичний пейзаж середини XVIII ст. Про мистецтво Чехії дають уяву картини мистців кола П.Брандля "Навчання рахунків" і "Портрет чоловіка з монетами". Експозицію доповнюють теракотова статуетка ангела, погруддя хлопчика (автор П.Біліньскі) та бронзова копія голови Венери Мілосської.
3.Музей політичних в'язнів
У 1996 році у м. Тернополі на вул. Коперніка, 1 відкрито унікальний
історико-меморіальний музей політичних в'язнів, як відділ
Тернопільського обласного краєзнавчого музею.
Засновниками музею були обласний краєзнавчий музей, Інститут
Національного відродження України (керівник - історик, археолог і
краєзнавець Ігор Герета) та Тернопільська обласна спілка політв'язнів і
репресованих України.14 жовтня 1996 року відбулося відкриття й освячення приміщення музею, а 4 грудня того ж року міська рада своїм рішенням № 871 надала в безкоштовну оренду Тернопільському краєзнавчому музею 17 колишніх камер підвального приміщеня.Завідуючим музеєм став колишній дисидент, філолог за спеціальністю Ярослав Іванович Павуляк, а старшим науковим працівником - колишній політв'язень, реабілітований Ігор Андрійович Олещук. 2000 року в штат музею науковим працівником було зараховано члена спілки театральних діячів Ореста Івановича Савку. 2001 року рішенням голови обласної ради Василя Олійника музеєві передані всі 26 колишніх камер слідчого ізолятора КДБ.Експозиція музею розміщена в слідчих ізоляторах колишнього КДБ, через які пройшли десятки тисяч патріотів, котрі вели безкомпромісну боротьбу з більшовицьким тоталітаризмом. Камери, "карцери", двері, замки, "очки" нагадують про жорстокі знущання каральної системи над патріотами України, створюють відповідну ауру і справляють психологічний вплив на відвідувачів.У камерах змонтовані експозиції, які відтворюють режим утримання в'язнів, методи провадження допитів і матеріали про перебування в'язнів у таборах.У камері №4 висить карта колишнього СРСР з нанесенням місць розташування
більшовицьких ГУЛАГівських таборів. Є стенди, присвячені керівникам
збройного підпілля: Роману Шухевичу, Василю Сидору, Дмитру
Клячківському, Омеляну Польовому, генералу УПА Гончаренку, Полковнику
"Енею" та іншим.У музеї також представлені особисті речі колишніх політв'язнів: вервечка, виготовлена з хліба, копія табірного альбому з картинками, табірні чоловічі і жіночі костюми, взуття, манекен повстанця і в'язня ГУЛАГу, саморобні наручники зразка 1945 р., металеве ліжко "дисидента", макет табору, оригінали табірних листів, поштівок тощо. У тій же четвертій камері змонтовано стенд з фотографіями і біографіями творців
ОУН-УПА, малюнки підпільного художника Ніла Хасевича, копії присяги
українського повстанця.Оформлено також стенд, на якому вміщені 35 фотографій з унікального фотоархіву УПА, який знайдено у 1999 році на Косівщині Івано-Франківської області.У музеї також представлені матеріали, які відображають репресії більшовиків на теренах Західної України у 1939-41 рр. в тюрмах Тернополя, Чорткова, Кременця, Бережан, Львова, Дем'янового Лазу на Івано-Франківщині. Є експозиція, присвячена розстріляномуукраїнському національному відродженню і розстрілу політичних в'язнів Соловецького монастиря, в урочищі Сандормох у 1937 році.Наукові працівники музею займаються пошуковою роботою, допомагають у видавництві "Енциклопедії боротьби і репресій у XX ст.", читають лекції, проводять екскурсії, беруть участь у наукових конференціях, панахидах на могилах воїнів УПА і репресованих.2002 року, до 60-річчя УПА, на фасаді будинку колишнього КДБ у м. Тернополі на вул. Коперніка, 1 встановлено пам'ятну стелу, присвячену жертвам політичних репресій, які чинилися у цьому будинку в 1945-1986 роках.За останні роки в музеї знято декілька фільмів.
Висновок
Відвідавши ці прекрасні музеї, я отримав велике задоволення.У Краєзнавчому музеї я дізнався про історичне минуле наших земель, про природу, яка була тут у різні періоди, про тварин,які проживали у наших краях від найдавніших часів і до сьогодні.
У художньому музеї я побачив прекрасні картини та скульптури талановитих українських художників та скульпторів, про способи створення картин,про їх вік та події з якими вони пов'язані.
У музеї політичних в'язнів я побачив в яких жахливих умовах перебували політичні в'язні справжні українські патріоти, які готові були віддати своє життя заради нашої рідної України, заради нашої мови, культури та релігії.

 
 

Цікаве

Загрузка...