WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Музеї Тернополя - Реферат

Музеї Тернополя - Реферат


Реферат
на тему:
Музеї Тернополя
План
1. Краєзнавчий музей
2. Художній музей
3. Музей політичних в'язнів
Висновок
1.Краєзнавчий музей
Тернопільський обласний краєзнавчий музей - відомий в Україні та у близькому і далекому зарубіжжі науковий і науково-просвітницький заклад - коріннями своїми сягає початку ХХ століття.
90 років тому в Тернополі було відкрито перший музейний заклад - регіональний музей Подільського товариства "Народна школа".
Ще в 1906 році краєзнавці міста, згуртовані при товаристві "Народної школи", почали клопотати про створення в Тернополі музею. Для його експозиції збирали археологічні знахідки, бони (паперові гроші) і нумізматику (монети), народний одяг, стародруки, природничі експонати.
В 1910 році для музею було виділено чотири кімнати в будинку товариства "Народної школи" по вулиці Качали, 2. Протягом трьох років велися роботи по створенню експозиції.
Довгий час вважалося, що музей був відкритий 1912 р., бо в цьому році було видано путівник. Фактично ж це був лише каталог музейних експонатів. Готуючись до відзначення ювілейної дати, працівники Тернопільського краєзнавчого музею віднайшли в обласному архіві примірник запрошення на відкриття музею, яке відбулося 13 квітня 1913 року. Це достовірний документ, який дає підставу музеєві починати своє літочислення саме з цієї дати. Після відкриття музей проіснував недовго. В роки Першої світової війни він припинив свою діяльність, а значна частина експонатів була втрачена.
Вдруге музей був відкритий для відвідувачів в 1930 році. Проте і цього разу він не став державною установою, а його діяльність здійснювалася силами громадськості. Тепер він називався "Регіональний музей Подільського товариства "Народної школи".
Лише в 1939 році в Тернополі було створено державну установку Тернопільський історико-краєзнавчий музей. Його основу становили фонди існуючого громадського музею, які систематично поповнювалися новими експонатами про трудове життя міста і області.
Значно поповнилися фонди художніми збірками, націоналізованими в поміщицьких маєтках.
В роки Другої світової війни охоронець фондів музею Стефанія Стефанівна Садовська зуміла заховати частину цінних експонатів в підвалах музейного приміщення і зберегти їх. За це ця мужня і високоосвідчена жінка була нагороджена орденом "Знак Пошани".
Сьогодні у складі музею працює 35 наукових працівників, які професійно забезпечують усі види музейної діяльності: науково-дослідницьку, просвітницьку, експозиційну, виставочну, видавничу, комплектування фондів, збереження пам'яток історії та культури, науково-методичну та іншу.
У фондах Музею зберігається майже 120 тисяч експонатів. Музей має велику бібліотеку закритого типу, книжковий фонд якої становить 11500 одиниць.
Щорічно Музей обслуговує біля 100 тис. відвідувачів.
Сьогодні Тернопільський краєзнавчий музей - це один із найсерйозніших наукових і просвітницьких закладів України.
2.Художній музей
Тернопільський обласний художній музей було засновано розпорядженням облвиконкому від 1.05.1991 р. на базі колишньої Картинної галереї, одного із відділів Краєзнавчого музею. Фактично новостворений заклад культури почав діяти з 1 червня. На той час це був третій державний музей в області.
Після вирішення організаційних, юридичних і кадрових проблем 9 серпня у виставковій залі влаштовано першу виставку картин Андрія Петрика (1919-1990), У жовтні в двох інших залах відкрилася для огляду постійно-діюча експозиція творів українського і зарубіжного мистецтва. Художньому музею було передано 552 твори образотворчого мистецтва, згодом додано ще 139.
Художній музей має давнішу історію. Його родовід починається від Регіонального Подільського Музею, відкритого 13 квітня 1913 р. в чотирьох залах Товариства Народних Шкіл (ТНШ) по вул. С.Качали, 1-2. Засновником музею був проф. Станислав Сороківський, довголітній голова управи ТНШ. Він також опрацював перший путівник по музею.
Серед експонатів музею були твори професійного малярства і пластики, килими і вишивки, стильова порцеляна, монети, оригінальні документи. Під час Першої світовоївійни росіяни знищили колекцію.
Зруйноване приміщення у 1925 р. було відновлене. Музейна збірка збільшилася. Вона мала реґіональний характер і складалася з 4-х розділів: історичного, етнографічного, сучасного мистецтва (художні промисли) та природничого. З-поміж експонатів мистецького розділу виділялися колекції медалей і пам'ятних відзнак, порцеляни і скла; гравюри, акварелі, олійні картини, різьба. На Тернопільщині зібрано гончарні вироби народних майстрів, одяг, килими, великодні писанки і витинанки. Історик д-р Л.ФІнкель заповів цінну книгозбірню, яка склала основу музейної бібліотеки. Друге відкриття музею відбулося 9 листопада 1930 р. Тоді ж видано новий путівник по музею.
Восени 1939 року Реґіональний Подільський Музей нова влада реорганізувала у Тернопільський історико-краєзнавчий музей. Фонди музею поповнилися багатьма творами живопису, скульптури і графіки Західної Європи ХУІІ-ХІХст. з націоналізованих колекцій графів Потоцких і Козєбродских.
Музей відновив свою діяльність 15 липня 1945 р. Напочатку 1960-х років радянська влада почала масово закривати храми. Таким чином, у музейних збірках опинилися ікони, різьба і стародруки, у т.ч. барочні барельєфи Й.ГПІнзеля з Бучача.
Збірка творів Краєзнавчого музею склала основу Картинної галереї, відкритої 6 травня 1978 р. у колишньому Домініканському костьолі. Значну допомогу в організації ґалереї надали провідні музеї України та Дирекція художніх виставок СХУ. Завідував нею ігор Ґерета, який підготував путівник (Львів, 1981). У січні 1986 р. Картинну ґалерею перевели у нинішній павільйон-прибудову до житлового будинку. Його торгові приміщення поспішно пристосували під виставкові зали. Останніми ропами ґалерея постійної експозиції не мала, займалася організацією виставок.
Основні фонди Художнього музею у 1999р. складали 1583 експонати. Після приєднання Почаївського музею їх стало 38397. Музейна збірка доповнилася творами декоративно-ужиткового мистецтва. Від часу заснування ведеться збір та опрацювання науково-допоміжного фонду, архіву та бібліотеки з мистецтва. Перші два роки збірка збільшувалася за рахунок закупки творів у художників і приватних осіб, а відтак виставкової діяльності, подарунків мистців і колекціонерів. Окремі фонди складають праці та документальні матеріали А.Петрика (49 картин), Д.Шолдри (50 картин), А.Малюци (92 твори).
Зала 1. Мистецтво України
Зал українського мистецтва поділений на три секції. У першій подано малярство, різьбу і графіку Галичини XVII ст. та сакральне мистецтво XIX -початку XX ст. Тутпредставлені оригінальні твори українського барокко середини XVIII ст.: різьблені барельєфи Й.Г.Пінзеля ("Подорож до Еммаусу", "Царські врата"), дерев'яна пластика А.Осинського ("Св. Апостоли Петро і Павло"), парсунний "Портрет Миколая Потоцкого", "Св. Миколай", стародруки з гравюрами Й. та А, Гочемських, Н.Зубрицького, А.Козач-ківського. З ними тематично пов'язані ікони XIX - початку XX ст., зокрема "Ісус Христос", "Бог-Отець, Пресвята Богородиця з малим Ісусом та святими". Українські майстри збагатили іконопис новими виражальним засобами, а в канонічні релігійні сюжети вдихнули реальне життя. Барельєфи Пінзеля -справжні музейні перлини, які мають світове

 
 

Цікаве

Загрузка...