WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКраєзнавство, Eтнографія → Наш край в роки другої світової війни - Реферат

Наш край в роки другої світової війни - Реферат

західно-українські землі, щоб "ощасливити експлуатований капіталізмом" тутешній народ, налагодити промисловість, "поставити на нові рейки сільське господарство". На Західну Україну з східних районів російсько-більшовицької імперії ринули випущені на волю кримінальні злочинці: гвалтівники, грабіжники, нероби, п'яниці. Вони ставали "своїми людьми" - керівниками культурно-освітніх закладів, шкіл, сексотами, обліковцями, міліціонерами, організаторами розподілу "панського" майна. Вони зневажали українську мову, культуру, звичаї. Завдяки їм в Західній Українісформувався негативний стереотип росіянина.
На "визволеній" території України взимку 1946-47 почався голод. Були випадки людоїдства, про це писав пізніше Хрущов. Сталін називав інформацію про голод фальшивою. Вже навесні 1947 Москва прислала на посаду першого секретаря ЦК КП(б)У "видатного діяча більшовицької партії і Радянської держави" Л.М.Кагановича.
Чи можна після того вважати повернення більшовиків на Україну в 43-44 її визволенням? Можна шукати і інші причини голоду, але зауважу, що в Західній Україні, яка ще не зазнала ярма колгоспно-радгоспної системи голоду не було.
Українська Повстанська Армія
За часів СССР УПА проголошувалось як "українсько-німецькі буржуазні націоналісти". Насправді УПА виникла, насамперед, для того щоб боротись проти німецьких окупантів. Безумовно, ще під час німецької окупації не могли не зустрічатись з радянськими партизанами, але сутички з ними не були основними.
Становище змінилося після "визволення українських земель від німецько-фашиських загарбників", тобто після реокупації українських земель большевицькими силами. Тоді основний удар було спрямовано проти єдиного окупанта, бо українські повстанці присягались "боротись за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу."
Завдяки боротьбі повстанців на українських землях була створена Українська Головна Визвольна Рада, посилилась антибольшевицька боротьба інших народів. Вже восени 1943 року в УПА було 15 національних куренів. Для координації боротьби проти московських більшовиків 21-22 листопада 1943 відбулася Перша конференція поневолених народів Східної Європи і Азії, на яких були присутні представники від 13 народів. У відозві конференції зазначалось: "Сучасну війну розпочали і ведуть правлячі імперіалістичні верхівки Берліну і Москви - німецькі націонал-соціалісти і російські більшовики. Війна ведеться за те, яка з імперіалістичних клік має надалі поневолювати народи Європи і Азії".
Українська Повстанська Армія мала підтримку серед населення. Тепер відомо, що їх діяльність не обмежувалась тільки західноукраїнськими землями, а велась далеко від Збруча, в східних та південних областях України. Історія спростувала твердження про те що українські повстанці виконували завдання німецьких окупантів, і тепер всім відомо, що УПА боролась проти німецьких і проти більшовицьких окупантів за національну незалежність.
Історія Української Повстанської Армії - героїчна сторінка національно-визвольної боротьби українського народу з чузоземними загарбниками. З осені 1942 року УПА була фактично єдиною силою, яка захищала українське населення від німецьких окупантів і розбійницько-мародерських більшовицьких формувань, які діяли на території Рівненської області. Про існування українських повстанських загонів правителі в Москві довідались десь наприкінці 1942 року. 5 грудня 1942 року начальник Центрального Штабу партизанського руху при Ставці Верховного Головнокомандування (ЦШПР) П.Пономаренко сповістив особисто Сталіна: "По сообщению Сабурова в лесах Полесья, в районах Пинск, Шумськ, Мизоч имеютса большиє группы украинских националистов под руководством лица, законспирированого под кличкой "Тарас Бульба". Мелкиє группы партизан[більшовицьких] разоружаютса и избиваютса.
Против немцев националисти устраєвают отдельниє засады "
Це повідомлення насторожило Сталіна атже з'явилась загроза режиму. Він дає вказівку дискредитувати національно-визвольний рух на західноукраїнських землях. Для перекручування ідей і боротьби з формуваннями УПА створено з числа карних злочинців "особиє партизанскиє отряды" - Медведева, Федорова, Куманька, Гудзенка, Чернова. Керівництво ЦШПР СРСР видало наказ передислокувати свої партизанські загони з території Росії, Білорусії на територію України з метою "разложения националистических формирований противника на територии УССР"
Для компрометації і фізичного знищеня військових з'єднань УПА розробляється цілий арсенал спецзаходів. 3 листопада 1943 року заступник начальника ЦШПР комісар державної безпеки С.Бельченко і начальник розвідвідділу ЦШПР полковник М.Анісімов надіслали у штаби партизанських загонів директиву за №3762 сс, де конкретно ставились завдання, як викривати загони УПА, засилати в ці формування свою агентуру, розкривати явки і паролі, методи вербування в організацію та ін.
Коли ж фронт перемістився на територію Західної України, більшість більшовицьких партизанських загонів підпорядкувались НКВС і бойові дії між УПА і формуваннями НКВС, з того часу, переросли в справжні баталії. Свою лепту вніс перший секретар ЦК КП(б)У М.Хрущов. "Исходя из боевого прошлого вашей дивизии, - читаємо в радіограмі №991, адресованій командиру партизанського зєднання П.Вершигорі,- она не расформировывается, а передаетса под ведения НКВД УССР для борьбы с немецко-украинскими националистическими бандами. Желаю вам дальнейших боевих успехов. Хрущов".
У відповідь на криваві репресії колишніх ковпаківських, сабуровських, медведєвських, шукаєвских партизан, що почали діяти під орудою НКВС, а також численних спецбоївок НКВС, українська молодь масово встурала в УПА та окремі підпільні групи спротиву червоним окупантам. За даними НКДБ України до весни 1945 року до складу УПА входило понад 90 000 чоловік .
На боротьбу з ворогом ставали навіть діти. "У меня сидит 13-летний мальчик, он вредней чем целий кущ ",- заявив на обласній нараді представник ЦК КП(б)У в Магерівському районі Львівської області Русанов.
Керівництво місцевих партійних органів змушене було визнати, що основна маса населення підтримує національно визвольну боротьбу, співчуває повстанському руху.
Восени 1944 весною 45 рр. Бойові відділи УПА завдали ряд дошкульних ударів по комунікаціях ворога, вступивши в бойові дії з регулярними частинами НКВС. Великого розголосу набув бій між сотнями УПА і військами НКВС на околиці сіл Васючин, Довге і Конюшки Рогатинського району Станіславської області в серпні 1944. З першого по шосте листопада 1944 р. в районі Підгайців на Тернопільщині відділи УПА провели ряд успішних боїв проти двох дивізій. У цих боях

 
 

Цікаве

Загрузка...