WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Матеріали для з’єднання деталей одягу: нитки, клейові з’єднання - Реферат

Матеріали для з’єднання деталей одягу: нитки, клейові з’єднання - Реферат


Штучні швейні нитки
Штучні швейні нитки представлені в основному віскозними комплексними нитками, полінозними та штапельними нитками.
Комплексні віскозні нитки за будовою та способом виготовлення подібні шовковим. Їх використовують для обметування петель.
Нитки з полінозних волокон м'які, шовковисті, теплостійкі, але менш міцні, ніж бавовняні, замість яких використовуються.
Штапельні швейні нитки виробляють з полінозних, поліефірних, віскозних та поліамідних волокон. Використовують їх замість бавовняних швейних ниток при виготовленні виробів з різноманітних тканин та трикотажних полотен. На відміну від бавовняних вони більш блискучі, еластичні та міцні. Найбільше використання знаходять поліефірні штапельні нитки, так як вони мають найкращі якості.
3. Клейові матеріали для з'єднання деталей одягу, вимоги до них
У швейній промисловості широко використовуються клейові способи з'єднання деталей одягу. При цьому клеї можуть бути в рідкому, пастоподібному вигляді, а також у вигляді плівки, нитки, порошку, нанесеного шаром на різні матеріали.
Клейові матеріали застосовують для виконання основних і допоміжних операцій: для з'єднання деталей пальт, костюмів, суконь; фронтального дублювання основних деталей (пілочок, піджаків, пальт), як прокладку при підгинанні та закріпленні зрізів низу рукавів, штанів, спідниць тощо; для обробки шліців, кишень, а також прокладки в коміри, манжети сорочок.
Застосування клейових дублю вальних матеріалів при виготовленні одягу забезпечує високі експлуатаційні характеристики готового виробу, скорочує час на його обробку, підвищує продуктивність праці.
Для склеювання швейних матеріалів застосовують клеї, які повинні відповідати спеціальним вимогам: мати добрі адгезійні властивості, а клейові з'єднання - бути еластичними, стійкими до вологи, світлових променів, витирання, зношування, не повинні залежати від температури. Клеї мають бути безпечними для організму людини. В швейній галузі найчастіше використовують клеї ВФ-6, ПВБ, полівінілхлоридний пластикат, пасту на основі полівінілхлоридної смоли П-548,П-%; та поліетилен високого тиску.
Клей БФ-6 - спиртовий розчин феноло-формальдегідної смоли, клей ПВБ - спиртовий розчин полівінілбутиралю. Клей БФ-6 і ПВБ використовують у вигляді плівки або шару, нанесеного на тканину. Як пружкову клейову тканину нарізають смужками шириною 10-12мм і використовують замість лляного пружка для прокладання в бортах пальт, піджаків, жакетів. Як пружкову клейову тканину використовують бязь, міткаль з однобічною суцільною клейовою плівкою БФ-6, ПВБ товщиною 0,1-0,13мм. Лляну бортівку з покриттям застосовують для плечових накладок. Для склеювання використовують також плівки клеїв БФ-6, ПВБ шириною до 70см, товщиною 0,13-0,27 мм.
Клеї ВФ-6, ПВБ забезпечують клейовим швам міцність, еластичність, морозостійкість, стійкість до бензину. Недостатня стійкість до вологи та прання обмежує використання цих клеїв - їх застосовують тільки в одязі, який не підлягає пранню.
Полівінілхлоридні клеї (ПВХ) - це полівінілхлорид ний пластикат або паста на основі полівінілхлориду, тверда плівка товщиною 0,2-0,25 мм, утворена сумішшю полівінілхлоридної смоли. Дибутилфталату та стеарату цинку. Полівінілхлоридна паста містить полівінілхлоридну смолу, дибутилфталат і пігменти. Полівінілхлоридні клеї утворюють міцні, морозостійкі, дещо жорсткі клейові шви. Полівінілхлоридний пластикат застосовують при виготовленні деталей одягу з прогумованих матеріалів.
Поліамідні клеї (П-5, П-548,П-12) застосовують для виготовлення одягу, який не часто піддається пранню. Ці клеї виробляють у вигляді порошку, який наносять крапковим покриттям на різні матеріали. Асортимент прокладкових матеріалів на основі поліамідного клею включає пружкову тканину з клейовим крапковим покриттям на міткалі або одязі, бортівку з клейовим покриттям, флізелін, трикотажне полотно, штучний шовк з клейовим крапковим покриттям. Здебільшого при виготовленні різних видів одягу на швейних підприємствах використовують флізелін з крапковим покриттям поліамідного клею і різні види дубляжу вітчизняного та імпортного виробництва.
При виготовленні чоловічого, жіночого одягу для дублювання костюмних пальтових тканин використовують трикотажний дубляж поверхневою густиною 65-85г/м2 на віскозній основі (70-80% віскози, 20-305 поліаміду, поліестру) з покриттям - поліамідною подвійною мікро крапкою (52 кр./см2) застосовують для важко дубльованих тканин (оксамит, шовк, віскоза, трикотажне полотно). Для дублювання бузкових, платтяних тканин застосовують дубляж із текстурованого поліефірного волокна, поверхневою густиною мікрокрапкою (52 кр./см2).
Поліамідні клеї створюють міцні, повітропроникні, еластичні з'єднання. Головний їх недолік у тому, що вони не стійкі до кип'ятіння у воді і мильно-содовому розчині. Використовують прикладкові матеріали з поліамідними клеями П-548, П-54 при виготовленні верхнього одягу - пальт, піджаків, жакетів.
Поліетиленові клейові матеріали застосовують при виготовленні комірів, манжетів та інших деталей швейних виробів, які часто проходять ВТО. Для виготовлення цих матеріалів використовують поліетилен високого тиску, температура плавлення якого 100-200о С, морозостійкість 80оС. У швейній промисловості застосовують такі види поліетиленових клейових матеріалів:
" жорстка прокладкова тканина з суцільним поліетиленовим покриттям;
" плівка товщиною 0,12-0,2 мм. Поліетиленову плівку використовують для закріплення низу жіночого плаття, для прокладок у комірах сорочок, манжетах, поясах тощо.
Клейову павутинку виготовляють ізрозплаву полімерів (поліаміду, поліетилену) методом аеродинамічного формування.
Випускають у вигляді полотна шириною 90см і застосовують для закріплення країв деталей одягу, виконання потайних швів, різноманітних клейових з'єднань.
Клейова нитка - це моноволокно, виготовлене із термопластичного полімеру (сополіаміду). Залежно від призначення застосовують клейову нитку різної товщини:
" для з'єднання деталей із легких, середніх тканин (0,3±0,03мм), із важких тканин (0,4±0,05мм);
" для виготовлення клейових вишивок (0,2±0,02 мм).
Склеювання клеєними плівками і з'єднання прокладкових клейових матеріалів з тканинами верху відбувається методом спресування, або за допомогою спеціальних дублюючих пресів. Для рівномірного розподілу клею та міцного з'єднання необхідно, щоб верхня подушка преса була жорсткою, а нижня м'якою. Для оптимального та якісного дублювання дотримуються рекомендацій, режиму, щодо дублювання окремих клейових прокладок.
Режим волого-теплової обробки виробів, до яких входять клейові з'єднання, має відповідати режиму спресування- склеювання.
Режими дублювання клейових матеріалів
№ п/п
Матеріал Температура поверхні подушки преса, оС
Тиск Н/см2 Час дублювання,
сек
1. Плівки клеїв БФ-6 і ПВБ пружкова, бортова, волосяна тканини з плівками БФ-6 і ПВБ
150-180
10-50
20-90
2. Полівінілхлоридний пластикат, поліетиленовий клей
170-180
70
40-70
3. Полівінілхлоридна паста,
150-160
70 40-90
4. Міткаль, бязь, бортівка
з поліамідним покриттям 150-160 30-40 6-7
5. Дубляж з поліамідним
покриттям:
на віскозній основі;
на нейлоновій основі ;
з текстурованого поліефір-
ного волокна
121-132
121-132
121-138
15-40
15-30
15-30
Контрольні запитання:
1. Клейові матеріали та їх застосування?
2. Які властивості з'єднань, утворених клеєм БФ-6, ПВБ?
3. Параметри режиму спресування - дублювання клейових матеріалів?
4. Якими властивостями характеризуються з'єднання, утворені на основі полівінілхлоридного клею та поліамідних клеїв?
Література:
1. Лазур К. Р. "Швейне матеріалознавство" м. Львів, Світ - 2003р.
2. Савостицкий Н. А. " Материаловедение швейного производства", г. Москва - 2002р.
3. Патлашенко О. А. "Матеріалознавство швейного виробництва", м. Київ - 2003р.

 
 

Цікаве

Загрузка...