WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Загальна будова трансмісій та зчеплень автомобілів - Реферат

Загальна будова трансмісій та зчеплень автомобілів - Реферат


Реферат на тему:
Загальна будова трансмісій та зчеплень автомобілів
?
ЗАГАЛЬНА БУДОВА ТРАНСМІСІЙ
Трансмісія автомобіля-тягача - це низка взаємодіючих між собою агрегатів і механізмів, які передають крутний момент від двигуна до ведучих коліс. При передачі крутний момент змінюється за величиною і за напрямком, розподіляючись одночасно між ведучими колесами автомобіля.
За характером зв'язку між двигуном і ведучими колесами, а також за способом перетворення крутного моменту трансмісії поділяються на механічні, комбіновані (гідромеханічні), електричні та гідрооб'ємні. Найбільшого поширення на автомобілях-тягачах набули механічні трансмісії, виконані за різними схемами (рис. 10.1) залежно від загальної компоновки агрегатів автомобіля, включаючи розташування двигуна і ведучих коліс.
Рис. 10.1. Схеми механічних трансмісій автомобілів-тягачів:
1 - зчеплення; 2 - коробка передач; 3 - карданна передача; 4 - головна передача; 5 - диференціал; 6 - напіввісь; 7 - роздавальна коробка
Механічна трансмісія (рис. 10.1, а), яка використовується па більшості вантажних автомобілі" і автомобілів-тягачів складається із зчеплення 1, коробки передач 2, карданної 3 і головної 4 передач, диференціала 5 і двох папіввісей (і. Трансмісії автомобілів-тягачів підвищеної прохідності з двома і більше ведучими мостами (рис.10.1, 6, в) обладнані роздавальною коробкою 7 і додатковими карданними валами (передачами 3), а кожна пара ведучих коліс мас свою головну передачу, папіввісі і диференціал.
Вищеописані схеми трансмісій часто називають мостовими, оскільки крупині момент, підводиться до кожного ведучого моста, а потім розподіляється між правилі і лівим ведучими колесами моста.
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ЗЧЕПЛЕННЯ
Зчеплення служить для короткочасного від'єднання двигуна від трансмісії і плавного їх з'єднання у момент початку руху з місця стоянки автомобіля, а також після перемикання передач у процесі руху Крім того, зчеплення оберігає деталі двигуна і агрегатів трансмісії від перевантаження, які виникають під час різкого гальмування автомобіля з певимкпепим двигуном.
Принцип роботи зчеплення (рис. 10.2). З маховиком і жорстко сполучений кожух, зв'язаний шарнірами 5 з натискним диском 2.
Шарніри дозволяють натискному диску переміщатися в осьовому напрямку і сприймати крутішії момент від кожуха. Між натискним диском і махо-. пиком встановлений ведений диск 4. Натискний і ведений диски притискаються до маховика натискними пружинами в і в результаті сил тертя крутний момент від маховика передається веденому диску, встановленому на шліцах веденого вала 7, який є одночасно ведучим валом коробки передач.' У цьому випадку зчеплення ввімкнено і крутний момент від ведучого вала передасться до агрегатів трансмісії.
Рис. 10.2. Схема роботи фрикційного зчеплення:
1 - кожух; 2 - натискний диск; 3 - маховик; 4 - ведений диск; 5 - шарнір; 6 - пружина; 7- ведений вал; 8 - відтискний важіль; 9 - муфта вимкнення з відтискним підшипником; 10, 13- пружина; 11 - вилка; 12 - педаль; 14 - тяга
Якщо натиснути на педаль 12, то вона тягою 14 поверне вилку 11 вимкнення зчеплення, яка перемістить відтискний підшипники, встановлений па муфті. Перемішуючись, відтискний підшипник натискає на внутрішні кінці підтискних важелів 8. При цьому їхні зовнішні кіпці відводять натискний диск вправо, стискаючи пружини 6, розташовані між натискним диском і кожухом. Ведений диск вивільняється; між ним і ведучим 11 частинами зчеплення з'являється зазор. При цьому сила тертя зникає і крупині момент па ведений вал 7 (ведучий вал коробки передач) не передасться. В цьому випадку зчеплення вимкнене. Якщо педаль 12 відпустити, то вона, а разом з нею і відтискний підшипник 9 під дією відтяжних пружин (відповідно 13 і 10) повертаються в початкове положення, а натискні пружини притискують натискний і ведений диски до маховика. Зчеплення знову ввімкнено.
Деталі, які отримують крутими момент від маховика, відносяться до ведучих частіш зчеплення, а деталі, які передають данин момент на ведучий вал коробки передач, - до ведених. Зчеплення складається з механізму зчеплення і приводу його вимкнення.
МЕХАНІЗМИ ЗЧЕПЛЕННЯ
Механізм зчеплення автомобіля-тягача КамАЗ (рис. 10.3) встановлений на маховику 13 в картері 5.
Зчеплення фрикційне, сухе, дводискове з периферійним розташуванням натискних пружин і має механізм 2 для автоматичної установки середнього ведучого диска в середнє положення. До ведучих частин зчеплення відносяться маховик 13, середній ведучий диск 1, натискний диск 4. Середній ведучий і натискний диски мають на зовнішній поверхні по чотири шпильки, які входять у пази па циліндричній поверхні маховика і отримують крутний момент від двигуна.
До ведених частин зчеплення відносяться два ведені диски 3. Вони мають фрикційні накладки, які виготовлені з азбестової композиції. Вони з'єднуються зі своїми маточинами кожний через гаситель крутильних коливань пружинно-фрикційного типу (демпфер), що покращує плавність ввімкнення зчеплення і підвищує довговічність деталей трансмісії.
Маточини ведених дисків встановлені на шліцах первинного вала дільника передач або коробки передач (на автомобілях без дільника). Між кожухом 6 і натискним диском 4 встановлені натискні пружини 12, під дією яких ведені диски затискаються між натискним піском і маховиком з сумарним зусиллям 10200-12000 Н.
Вимикаючий пристрій зчеплення складається з відтискних важелів 8, сполучених зовнішніми кіпцями з натискним диском 4, а в середній частині - з опорними вилками 7, які встановлені в кожусі 6'упорного кільця 11 важелів вимкнення, а також муфти 9 вимкнення з підшипником і вилки вимкнення 10. Муфта вимкнення встановлюється на кришці підшипника первинного вала дільника або коробки передач.
При ввімкненому зчепленні крутий момент передається від маховика через шипове з'єднання на середній ведучий і натискний диски, потім на фрикційні накладки ведених дисків і через пружини демпфера на їх маточини і далі на первинний вал дільника або коробки передач. Коли зчеплення ввімкнене, упорне кільце 11 відходить від підшипника муфти 9 на величину А = 3,2-4,0 мм, забезпечуючи повноту ввімкнення зчеплення.
При вимкненні зчеплення муфта 9 через упорне кільце 11 діє на внутрішні кінці відтискних важелів 8, які повертаються на голчастих підшипниках опорних вилок 7. При цьому зовнішні кіпці важелів вимкнення відводять натискний диск 4 від заднього веденого диска X Середній ведучий диск 1 за допомогою важільного автоматичного механізму, змонтованого па диску, також переміщується і самовстановлюється в середнє положення між торцями натискного диска -7 і маховика ІЗ, звільнюючи передній ведений диск 3. Таким чином, між ведучим і веденими дисками зчеплення при полному його вимкненні утворюються зазори, які забезпечують роз'єднання ведучих і ведених частин і "чистоту" вимкнення зчеплення.
На двигуни КамАЗ з турбопаддуванпям встановлюють зчеплення моделі 142, яке можепередати крутінні момент до 800 Н-м проти 650 11-м на інших моделях. ІЗідмітпою особливістю механізму зчеплення цієї моделі с наявність додаткових внутрішніх пружин у демпфері ведених дисків і додаткових натискних пружин. Сумарне зусилля натискних пружин при ввімкненому зчепленні становить 13150-15300 11.
Механізми зчеплення автомобілів-тягачів МЛЗ і КрЛЗ мають аналогічну будову.
ПРИВОДИ ВИМКНЕННЯ ЗЧЕПЛЕННЯ
Привід вимкнення зчеплення автомобіля-тягача КамАЗ

 
 

Цікаве

Загрузка...