WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Автономні системи теплопостачання окремих будинків із котельнями на даху. Типи газових пальників, їх будова та методика розрахунку. Біологічна очистка - Реферат

Автономні системи теплопостачання окремих будинків із котельнями на даху. Типи газових пальників, їх будова та методика розрахунку. Біологічна очистка - Реферат

установки пінної і напірної флотації, коагуляцію і флокуляцію, сорбцію, озонування, установки для витягу з води з'єднань фосфору й азоту. Для додання очищеним стічним водам якостей природної води їхнє доочищення проводиться в каскаді біологічних ставків чи на біоінженерних спорудженнях типу біоплато.
У процесі біологічного очищення стічних вод утворюється велика кількість осаду, що представляє собою відмерлий чи надлишковий активний мул, що видаляється з аеротенків і вторинних відстійників. Мул має вологість 97-98% і дуже погано віддає воду. З метою зневоднювання його спочатку обробляють у метантенках чи аеробних стабілізаторах, потім піддають механічному зневоднюванню в гідроциклонах, центрифугах, чи фільтрах фільтр-пресах, після чого направляють на мулові площадки для остаточного висушування.
У метантенках, що представляють собою герметичні циліндричні резервуари, протягом декількох годин при температурі 33-53° С відбувається бродіння мулу. При обробці в метантенці мул втрачає свою водоутримуючу здатність, його вологість знижується до 92-94%. У процесі бродіння виділяється газ, головним чином метан, з теплотворною здатністю до 5000 ккал/м3. З 1 кг осаду (по сухій речовині) утвориться близько 1 м3 газу щільністю 1 кг/м3. Одержуваний газ використовується звичайно в казанових споруджень біологічного очищення.
В аеробних стабілізаторах, що представляють собою звичайні аеротенки, активний мул піддається посиленій аерації протягом декількох діб. Витрата повітря при цьому складає до 2 м3/година на 1 м3 місткості стабілізатора. Вологість мулу знижується на 2-3%, він значною мірою утрачає свою водоутримуючу здатність.
При механічному зневоднюванні вологість осаду може бути знижена до 65-70%, а обсяг його, у порівнянні із сирим осадом (вологістю 98%), зменшується у 15-20 разів.
Остаточне висушування осаду відбувається на мулових площадках. Площадки являють собою вирівняні ділянки (карти) площею 0,25- 2 га, обваловані невисокими (0,7-1 м) дамбами. Тут у природних умовах протягом декількох місяців (до року) відбувається висушування і компостування (перегнивання) мулового осаду. Компостируваний муловий осад є гарним органічним добривом. Обмеження в його застосуванні можуть бути зв'язані з наднормативним вмістом з'єднань важких металів.
Очищення порівняно невеликих витрат стічних вод може бути забезпечена на більш простих по конструкції спорудженнях, принцип дії яких також ґрунтується на процесах біохімічного розкладання органічних речовин співтовариством мікроорганізмів.
Найбільш простими очисними спорудами, використовуваними людиною вже більш п'яти сторіч, є поля фільтрації. Вони являють собою сплановані площадки (карти) з ухилом до 0,02, обваловані дамбами, площею від декількох квадратних метрів до 1,5-2 га. Поля фільтрації влаштовуються звичайно на проникних ґрунтах - пісках, супісках, легких суглинках. Поряд з біологічним очищенням стічних вод, у якій беруть участь співтовариства мікроорганізмів як водних, що формуються на поверхні карт, так і ґрунтових, що розвиваються в товщі проникних ґрунтів, у процесі фільтрації води через породи відбувається її додаткова механічна і частково фізико-хімічне очищення. Перевагами полів фільтрації є простота пристрою й експлуатації. До їхніх недоліків варто віднести необхідність заняття великих площ, можливість забруднень підземних вод і атмосферного повітря газоподібними продуктами розкладання господарсько-побутових стічних вод, що відчувається на відстані до 200 м від полів фільтрації.
Різновидом полів фільтрації є поля підземної фільтрації, у яких на глибині 0,5-1,8 м укладаються дренажні труби. По них очищена вода видаляється з полів фільтрації і використовується для зрошення сільськогосподарських угідь.
Прогресивним розвитком методів природного біологічного очищення є біоінженерні споруди типу біоплато. Для очищення і доочистки стічних вод населених пунктів можуть бути використані конструкції типу інфільтраційних і поверхневих біоплато.
Рис. 3.10. Очисні споруди типу біоплато:
А - інфільтраційне біоплато; Б - поверхневе біоплато 1 - подача води на очищення; 2 - відстійник; 3 - осад; 4 - розподільний трубопровід; 5 - протифільтраційний екран; 6 - рослинний ґрунт; 7 - пісок;
8 - щебінь; 9 - дренаж; 10 - вища водяна рослинність; 11 - кам'яний накид;
12 - очищена вода
Інфільтраційне біоплато - інженерне спорудження, розміщене, як правило, у котловані глибиною до 2 м, на дні якого влаштовується протифільтраційний екран з поліетиленової плівки. Поверх екрана укладається горизонтальний дренаж і шар щебеню, піску, чи керамзиту іншого фільтруючого матеріалу. Поверхня спорудження засаджується очеретом і іншими місцевими видами вищої водяної рослинності з розрахунку не менш 10-12 стебел на 1 м2. За технологією біоплато в очищенні води беруть участь співтовариства водяних (на поверхні блоку) і ґрунтових (у фільтруючому шарі) мікроорганізмів, вища водяна рослинність і сам фільтруючий шар. Поверхневе біоплато також розміщається в котловані і має протифільтраційний екран.
Роль дренажу виконує кам'яний накид, замість фільтруючого шару укладається ґрунт котловану, поверхня якого засаджується вищою водяною рослинністю. Вища водяна рослинність, крім очисної функції, забезпечує підвищену транспірацію (випар) рідини, що очищається, у літній період приблизно на 10-15%. Транспіраційні властивості вищої водяної рослинності можуть бути використані також для прискорення підсушування мулових площадок,підвищення пропускної здатності й ефективності очищення полів фільтрації.
Очисні споруди за технологією біоплато складаються, як правило, з декількох блоків, розташовуваних каскадом, причому блок поверхневого біоплато є кінцевим. До складу споруд біоплато в якості кінцевого може бути включена болотиста ділянка (природне поверхневе біоплато) з наявністю достатніх заростей вищої водяної рослинності. Початковим блоком споруджень є відстійник, де відбувається видалення великих включень і зважених речовин. За технологією біоплато забезпечується очищення господарсько-побутових стічних вод по БПК до 5-10 мг/л, по зважених речовинах - до 8-12 мг/л, причому наявність зважених речовин в основному зв'язано з виносом їх з фільтруючого шару. Значно (на 40-70%) знижується вміст з'єднань азоту і фосфору. Спорудженні біоплато, вдало розташовані по рельєфі місцевості, не вимагають застосування електроенергії, хімікатів і забезпечують надійну роботу як у літній, так і в зимовий період. Для очищення виробничих стічних вод за технологією біоплато потрібно робити їхню передочистку відповідно до особливостей їхнього складу і властивостей.
Очищення виробничих стічних вод організується з метою використання їх у системах оборотного, послідовного чи замкнутого водопостачання, забезпечення умов прийому до міські системи водовідведення чи скидання у водні об'єкти.
Вода, використана в технологічному процесі, містить домішки у виді: зважених часток розміром від 0,1 мкм і більш, що утворить суспензії; крапельок, що не розчиняються у воді, іншої рідини, що утворять емульсії; колоїдних систем з частками розміром від 1 мкм до 1 нм і розчинених у воді речовин у молекулярній чи іонній формі. Домішки, що містяться в технологічній воді, часто є коштовною чи сировинною готовою продукцією.
Методи

 
 

Цікаве

Загрузка...