WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Техніка, технологія і продукція хімічної промисловості - Реферат

Техніка, технологія і продукція хімічної промисловості - Реферат


Реферат на тему
Техніка, технологія і продукція хімічної промисловості
План
1. Загальні відомості про хімічне виробництво і продукцію неорганічної хімії
2 Виробництво пластмас
Література
1. Загальні відомості про хімічне виробництво і продукцію неорганічної хімії
Коли не існувало хімічної промисловості, люди користувалися лише тими матеріалами, якими обдарувала їх природа, тобто: пісок, камінь, дерево, вода, повітря. І хоча неусвідомлено люди використовували хімічні реакції декілька тисячоліть (горіння палива, виплавка металів тощо) хімія, як наука почала развиватися лише в 17 столітті, але розвиток її був дуже повільним. У 20 столітті розвиток хімічної промисловості набрав великих обертів, особливо починаючи з 50-тих років. Все сучасне хімічне виробництво утворене у другій половині 20-го століття. В наш час ще продовжується його бурхливий розвиток.
Хімічна промисловість дала людству тисячі нових речовин, які в природі не існують, і з допомогою яких людство отримало нові конструкційні мате-ріали. І це стало поштовхом для розвитку усіх інших галузей виробництва.
Без хімії ми б не мали сучасного автомобільного і авіаційного транспорту (шини, паливо), будівництва (нові будівельні матеріали), легкої промисловості (тканини), фармакології (ліки), побутових виробів (парфуми, миючі засоби) тощо.
Сировиною для хімічної промисловості є продукція гірничодобувної промисловості, а також сировина біологічного походження (рослини, тварини).
Умовно всю хімічну промисловість, як і хімію, можна поділити на дві великі частини:
- хімічна промисловість на базі неорганічної сировини;
- хімічна промисловість на базі органічної сировини.
Деякі галузі хімічного виробництва настільки розвинулись, що набули статуту самостійних галузей, наприклад: паливна та нафтопереробна галузі, гумотехнічна галузь, виробництво синтетичних волокон, виробництво мінеральних добрив та інші.
У кожній з цих галузей існує своя сировина, своя техніка і своя технологія, які дуже відрізняються. Отже, у промисловості існують десятки тисяч різноманітних технологій, які неможливо навіть перелічити в нашому курсі. Тому наше завдання полягатиме лише в тому, щоб ознайомити майбутнього менеджера з основними продуктами, що їх виробляє хімічна промисловість, і шляхами їх подальшого використання у виробництві, або у побуті. І лише в деяких випадках ми познайомимось з технологією виготовлення найбільш поширених продуктів хімічної промисловості. На завершення лише скажемо, що сучасна хімічна промисловість продовжує розвиватись у напрямках: збільшення кількості, підвищення якості та розширення асортименту виробів.
1 Класифікація продуктів хімічного виробництва
Згідно з класифікатором продукти хімічної промисловості поділяються на 7 класів, кожний клас - на підкласи. Усього налічується 52 підкласа.
Перелічимо лише класи:
1 Продукція неорганічної хімії і гірничо-хімічна сировина (мінерали і первісни продукти їх переробки).
2 Полімери (пластмаси, синтетичні каучуки, хімічні волокна).
3 Лако-фарбові матеріали і продукти.
4 Синтетичні барвники і органічні напівпродукти.
5 Продукти органічного синтезу (нафтопродукти, продукти коксо- і лісохімії).
6 Хімічні реактиви і особливо чисті речовини.
7 Медикаменти і хіміо-фармацевтична продукція.
З перелічених класів продуктів ми вже частково познайомились з продуктами органічного сінтезу у паливній промисловості. У цьому модулі нам належить познайомитись ще з деякими продуктами, що належать до першим двох класів.
2 Кислоти
Серед 22 видів неорганічних кислот, які виробляє хімічна промисловість України, найбільше значення має сірчана, азотна, соляна і фосфорна.
Сірчана кислота (H2SO4) - це хліб хімічної промисловості. Серед інших кислот вона найбільш дешева і тому знайщла найбільш поширене застосування.
Сірчана кислота - прозора, важка і масляниста речовина. Масова доля - 1,84 г/см3.
Виробляється різної концентрації і залежно від цього має різні назви: акумуляторна кислота - 94%, купоросне масло - 92%, баштова кислота - 75%, та інші.
Транспортується залізничним транспортом у цистернах. Використовується: при виготовленні іншіх кислот (фосфорної, соляної); солей (мідного купоросу); мінеральних добрив; різних органічних сполук; капролактама, штучного шовку, пластмас, паперу; а також для очищення нафтопродуктів від домішок.
Азотна кислота (HNO3) - безкольорова рідина. Масова доля складає 1,52 г/см3. Випускається різної концентрації.
Використовується при виговленні азотних і комплексних добрив, в гальваніці, в поліграфії, при виготовленні вибухівок, напівпровідників та ін.
Соляна кислота (НСl) - безкольорова рідина з різким запахом. Масова доля 1,18 г/см3. Має високу хімічну активність. Руйнує всі метали, окрім золота і платини. Випускається концентрацією 19-38%.
Використовується: при отриманні хромистих солей (барію, цинку, амонію), в гідрометалургії - при отриманні платини, золота, срібла; при виготовленні сінтетичних барвників, оцетової кислоти, активованого вугілля, при фарбуванні шкіри.
Фсфорна кислота (Н3РО4) - прозора слабожовта рідина. Масова доля 1,87 г/см3. Використовується при виготовленні фосфорних і комплексних добрив; при виготовленні натрію, кальцію, марганцю, алюмінію, кіноплівки, сірників; при виробництві вогнезахисних тканин, активованого вугілля, а в харчовій промисловості - при виготовленні газованої води та різних конди-терських порошків.
3 Луги і содові продукти
Луги є проміжним продуктом при отриманні багатьох кінцевих продуктів, серед яких найбільше значення мають содові продукти - розчинювані у воді гідроксиди аміаку і лугових металів. Найбільше поширення мають кальцінована сода, харчова сода, каустична сода і аміачна вода.
Кальцінована сода (Na2CO3) - це суміш повареної солі, аміаку і вуг-лекислого газу у вигляді білого кристалевого порошка. Використовується при виготовленні оптичного скла, їдкого натрію, при миловарінні, в тектисльній, целюлозопаперовій, лакофарбній промисловості, при виготов-ленні шкіряних виробів, а також у побуті (миття сантехніки).
Харчова сода (гідрокарбонат натрію NaНCO3) - це проміжний продукт при виготовленні кальцінованої соди. Використовується у харчовій промисловості, в медицині і в побуті (миття посуду).
Каустична сода (їдкий натр або гидроксид

 
 

Цікаве

Загрузка...