WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Видобування корисних копалин - Реферат

Видобування корисних копалин - Реферат


Залізничний транспорт представляє собою електровоз з декількома вагонетками (6 - 8 шт.). Автомобільний транспорт - це великогрузні автомобілі вантажністю 100, 200 і навіть 400 т.
Основним механічним засобом для виконання робіт у кар'єрі є екскаватор.
Екскаватором називають самохідний землерийний снаряд, призначе-ний для зачерпування гірничої маси із цілини або з попередньо розпуше-ного масиву і переміщення її в ковші до відвалу або до місця завантаження транспортного засобу.
Існує два типи екскаваторів: одноківшові (перервної дії) і багатоківшеві (безперервної дії).
Одноківшові екскаваториподіляють на екскаватори пряма лопата (зачерпує від себе) і зворотна лопата (зачерпує під себе).
Найбільш поширені одноківшові екскаватори. Місткість ковша - до 100м3. Годинна продуктивність екскаватора Q год в метрах кубичних дорівнює
Q год = 60 ЄNKC , (4)
де Є - ємкість ковша, м3;
N - кількість зачерпувань за хвилину (за паспортом);
K - коефіцієнт заповнення ковша, k = 0,8-0,9;
C - коефіцієнт, що враховує неполадки в роботі, с = 0,8.
Окрім екскаваторів на відкритих розробках використовують також драглайни - канатно-ковшові екскаватори. У драглайні ківш з'єднаний зі стрілою гнучким зв'язком - тросом. Ківш драглайна на відміну від екскаватора може працювати на глибині до 15м, від рівня підошви і на висоті до 20м, що дуже зручно при розкривних роботах.
Багатоківшеві екскаватори поділяються на ланцюгові і роторні.
6 Буро вибухові роботи
Для розпушення міцних гірничих порід в шахтах і кар'єрах виконують буровибухові роботи. Спочатку у гірничому масиві за допомогою перфораторів і інших бурових машин просвердлюють свердловини (шпури) довжиною 2,5 - 3,5 м, діаметром 40 - 85мм. В шпури на 2/3 довжини закладають вибухівку. Останню1/3 заповнюють пластичною глиною.
У якості вибухівки використовують динаміт, який виготовляють на заводах у вигляді вибухових патронів певного діаметру і маси. Для здійснення вибуху використовують детонатори, які приводяться в дію спеціальними машинками. Можливе також застосування вогневого вибуху за допомогою бікфордова шнура. Під час вибуху в кар'єрі та в забої нікого не повинно бути. Звичайно, вибух роблять у певний день і в певні години.
Після вибуху подрібнену масу підбирають екскаваторами. Шматки діаметром більше 1м додатково подрібнюють також за допомогою вибухівки.
Буровибухові роботи виконують лише в рудних шахтах і кар'єрах.
7 .Устрій шахти та видобування корисних копалин підземним способом
Видобуванню корисної копалини підземним способом передує будування шахти. Це дуже трудомістка і дорога робота, яку виконує спеціалізована організація, що має назву "Шахтопроходка". Після будування шахти вона здається до експлуатації і починається видобуток. Шахта експлуатується десятки років. В процесі експлуатації вона поглиблюється, виникає необхідність прокладати нові горизонти. Відстань між горизонтами 70 - 100м. Горизонти мають ухил 3о у бік центрального стовбура для збігання води.
Найглибші шахти - у Кривбасі - до 700м. У США (Каліфорнія) глибина шахт сягає 1500 м. Чим глибша шахта, тим дорожчий видобуток корисної копалини.
В гірничих породах існує гірничий тиск. Для протистояння гірничому тиску всі виробки зміцнюють за рахунок кріплення, яке може бути залізобетонним (для виробок, що експлуатуються десятки років, наприклад, стовбур, водозабірник), металевим для виробок, які експлуатуються до 10 років, (наприклад, горизонт), дерев'яні з терміном експлуатації до 1 року). Тому шахта завжди вимагає багато металу та деревини, які назавжди залишаються в виробках, навіть після закінчення їх експлуатації.
Взагалі, шахта це складна споруда, в якій дуже чітко повинні працювати системи освітлення, електропостачання, вентиляція, водовідкатка, під'йом-спуск і безліч різної техніки.
Основним під'ємним механізмом є кліть, яка служить для спускання і підйому людей (тільки в певні години перезмін). Весь інший час кліть вивозить на поверхню руду або вугілля та спускає металеве або дерев'яне кріплення.
У вугільних шахтах вугілля добувають у лавах за допомогою прохідницьких комбайнів різних марок (ПК-2м, ШБМ-2, ПКГ-3 та ін.), які мають робочий орган (різальний ланцюг з зубцями, бурова коронка або фреза) і конвеєр, який відводить вугілля з зони різання в зону навантаження на інший конвеєр або безпосередньо в вагонетку. Потім навантажені вагонетки з допомогою електровозу відвозяться до центрального стовбура, де з допомогою перекидача вугілля перевантажується у кліть і з допомогою підйомної машини піднімається по центральному стовбуру на поверхню, потім висипається у залізничні вагони.
У рудних шахтах руда добувається у вибоях. Оскільки рудні породи занадто міцні, то їх відділяють від масиву буровибуховими засобами. Після вибуху зрошують повітря, вентилюють виробку і, лише після цього, з допомогою навантажувачів перевантажують руду на транспортер, який доставляє її до вагонеток. Далі - все так, як і у вугільній шахті.
Література
1 Андреев С.Е. Дробление, измельчение и грохочение полезных ископаемых. -М.: -1978.
2 Ассонов В.А. и др. Буровзрывные работы. -М.: -1980.
3 Бакс Карл. Богатства земных недр. -М.: -1986.
4 Буяновский Н.И., Лесницкий В.А. Буровые машины и механизмы. -М.: -1968.
5 Вайсберг В.М. Экспуатация дробильных и измельченных установок: справочное пособие. -М.: -1986.
6 Власов В.П. Технология производства кускового торфа. М.: 1974.
7 Володин Ю.И. Разведочное бурение. -М.: 1972.
8 Дриц М.Е., Москалев М.А. Технология конструкционных материалов и материаловедение. -М.: -1990.
9 Дробаденко В.П. и др. Техника для подземных работ. -М.: -1976.
10 Единые правила безопасноти при взрывных работах. -М.: -1987.
11 Кирсаков А.Н. Буровые машины и механизмы. -М.: 1981.
12 Кухарь А.С. и др. Производство агломерата. -Кривой Рог: -1979.
13 Механизация взрывных работ: Справочник./А.М. Бейсбаев и др. -М.: -1992.
14 Основы технологии важнейших отраслей промышленности/Под. Ред. Сидорова. -М.: -1971.
15 Соколов Р.С. Химическая технология, т.1 -М.: -1999.
16 Сулименко Е.И. Производство окатышей. -М. -1988.
17 Технология важнейших отраслей промышленности/Под ред. Гринберга. -М.: -1985.

 
 

Цікаве

Загрузка...