WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Видобування корисних копалин - Реферат

Видобування корисних копалин - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Видобування корисних копалин
План
1. Гірничі роботи, гірничі виробки
2 Економічне обґрунтування доцільності способу видобування корисної копалини
3 Видобування корисних копалин відкритим способом
4 Різновиди кар'єрів
5 Техніка, що застосовується в кар'єрах
6 Буро вибухові роботи
7 Устрій шахти та видобування корисних копалин підземним способом.
Література
1. Гірничі роботи, гірничі виробки
При добуванні корисних копалин виконують роботи по відокремленню порід віл масиву, відокремленню корисних копалин і пустих порід та доставці їх до місця переробки. Ці роботи отримали назву гірничих робіт.
Роботи, пов'язанні з відокремленням корисної копалини, називають очисними роботами.
Порожнини, що утворюються в земній корі в результаті гірничих робіт, називають гірничими виробками.
За розташуванням у земній корі відносно земної поверхні гірничі виробки поділяють на відкриті і підземні. До відкритих відносять канави, траншеї і кар'єри. Усі вони умовно називаються кар'єрами.
Підземні гірничі виробки поділяють на вертикальні, горизонтальні і похилі.
До вертикальних відносяться: стовбур, сліпий стовбур, гезенок, шурф, колодязь.
Стовбур - вертикальна гірнича виробка, яка має безпосередній вихід на денну поверхню і служить для видачі на поверхню корисної копалини, спуску допоміжних матеріалів, спуску-підйому людей, подачі свіжого повітря.
Сліпий стовбур - вертикальна гірнича виробка, яка не має безпосеред-нього виходу на денну поверхню і служить для підйому корисної копалини з нижчого горизонту на вищий.
Гезенок - це сліпий стовбур, який служить для спуску корисної копа-лини з вищого горизонту на нижчий.
Колодязь і шурф - це вертикальні гірничі виробки, які мають вихід на поверхню і призначенні для допоміжних робіт: розвідка пласта, вентиляція.
До горизонтальних гірничих виробок відносяться: горизонт (не має жод-ного виходу на поверхню, штольня - (має один вихід на денну поверхню), тунель - (має два виходи), штрек - не має жодного горизонтального ви-ходу.
Похилі гірничі виробки зустрічаються рідко, оскільки вони незручні в експлуатації.
2 Економічне обґрунтування доцільності способу видобування корисної копалини
Після розвідки родовища корисної копалини постає питання, яким способом здійснювати його експлуатацію. Економічним критерієм доцільності застосування відкритих робіт є вартість корисної копалини. Об'єм пустих порід, який необхідно видалити при відкритій розробці тим більший, чим глибше залягає корисна копалина. Знаючи повну вартість однієї тони корисної копалини при підземному добуванні Сп,, вартість добування корисної копалини при відкритому способі Со, вартість одного кубичного метра покривлі Св, об'єм покривлі V у метрах кубічних, і промислові запаси корисної копалини Q у тонах, можна встановити межу економічної доцільності застосування відкритих і підземних робіт, яка відповідає рівності вартостей однієї тони корисної копалини при тому чи іншому способі.
Сп = Со + Св - V/Q , (2)
Відношення V/Q показує яку кількість пустої породи необхідно перемістити для видобутку однієї тони корисної копалини. Це відношення називають коефіцієнтом розкривних робіт, який дорівнює
К = (Сп - Со)/Св , (3)
Величини Сп, Со, Св, як при відкритому, так і при підземному способі залежать від глибини виробки і застосовуваної техніки.
Якщо в рівнянні (2) виявиться більшою ліва частина, доцільно викорис-товувати відкритий спосіб і навпаки.
3 Видобування корисних копалин відкритим способом
При відкритому способі видобування корисних копалин в кар'єрах весь комплекс виробничих процесів можна розділити на такі основні етапи:
- підготовка земної поверхні (вирубання лісу, відвід води, осушення);
- розкривні роботи - видалення гірничих порід для забезпечення доступу до залежі корисної копалини;
- добувні роботи - добування корисної копалини;
- транспортні роботи - відвантаження і транспортування копалини за територію кар'єру.
Третій і четвертий етапи іноді поєднують в один (при добуванні сипучих корисних копалин).
Розкривні і добувні роботи у вугільних кар'єрах включають виїмку, навантаження, транспортування і розвантаження пустих порід і корисної копалини (вугілля).
В залізорудних кар'єрах процесу виїмки руди передують буровибухові роботи.
4 Різновиди кар'єрів
В гірничодобувній промисловості застосовуються два типи кар'єрів:
- тип І - з внутрішнім відвалом;
- тип ІІ - із зовнішнім відвалом.
- тип І застосовують переважно для невеликих кар'єрів при добуванні вугілля і будівельних матеріалів (піску, глини, сланців). Перевалку пустої породи тут здійснюють без транспортера з допомогою екскаватора, який з одного боку зачерпує покривельну породу, а з другого боку висипає її у відвал, що знаходиться у кар'єрі. Корисна копалина при цьому вивозиться автомобільним транспортом. Цей тип кар'єра економічно більш доцільний, але галузь його застосування обмежена. Для великих вугільних і практично для всіх рудних кар'єрів застосовується тип ІІ, який потребує транспортних засобів не тільки для корисної копалини а й для пустої породи, що транспортується у відвал, розташований за межами кар'єра і рудного поля.
Найбільші на Україні кар'єри знаходяться на Криворіжжі. Розміри Північного гірничого кар'єра (на лінії горизонту землі): довжина 4 км, ширина 700 м, глибина 450м. Якщо дивитись на дно кар'єра з оглядової площадки, то екскаватори здаються схожими на дитячі іграшки, а люди виглядають як мурахи. Це жахлива рана землі.
5 Техніка, що застосовується в кар'єрах
В кар'єрах типу І застосовують екскаватори, транспортери і автомобілі.
В кар'єрах типу ІІ застосовують бурові агрегати, екскаватори, залізничний і автомобільний транспорт.
З поглибленням кар'єру процес вивезення корисної копалини ускладнюється, оскільки на внутрішній периферії кар'єра необхідно споруджувати серпантинову дорогу, яку при розширенні кар'єру необхідно періодично реконструйовувати. Тому дуже бажано, щоб первісна виробка проектувалась на край рудного поля, тобто, щоб кар'єр у подальшому розростався тільки в одному напрямку. У цьому випадку зменшуються витрати на реконструкцію серпантинової дороги.

 
 

Цікаве

Загрузка...