WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Трансмісія грузових автомобілів: будова та експлуатація - Курсова робота

Трансмісія грузових автомобілів: будова та експлуатація - Курсова робота

півосі. Тому така піввісь виявляється навантаженою крутним моментом і частково згинальним. Напіврозвантажені півосі застосовують у механізмах задніх ведучих мостів легкових автомобілів і вантажних автомобілів на їхній базі.
Мал. 22
Схеми встановлення півосей:
а - повністю розвантажених; 6 - напіврозвантажених
Колісні передачі застосовують на деяких великовантажних автомобілях для зниження навантаження в карданній передачі та механізмах ведучого моста. До таких передач належать прості шестеренчасті циліндричні передачі з внутрішніми зачепленнями або планетарні.
За ведучу ланку планетарної колісної передачі (мал. 23) править сонячна шестірня 1, що встановлена на шліцах півосі 7 і перебуває в зачепленні з трьома шестернями-сателітами 2. Осі 4 сателітів закріплено нерухомо у водилі 3, яке становить опору для підшипників маточини колеса й жорстко закріплене на балці моста. Сателіти зачеплено з корінною шестірнею 5, яку скріплено болтами з маточиною колеса 6. Із зовні колісну передачу закрито кришкою 8, яка разом із корінною шестірнею й маточиною колеса утворює обертовий картер, куди заливають оливу для мащення зубчастих зачеплень і підшипників.
Передаточне число планетарної передачі визначається відношенням кількості зуб'їв коронної шестірні до кількості зуб'їв сонячної й становить 1,4...1,5. Навантажувальна здатність і стійкість проти спрацювання планетарної передачі дуже високі, оскільки крутний момент у ній передається від сонячної шестірні до корінної трьома потоками через сателіти й підсумовується на маточині колеса.
Мал. 23
Планетарна колісна передача:
1 - сонячна шестірня; 2 - шестерш-сателіти, 3 - водило, 4 - осі сателітів; 5 - корінна шестірня, 6- маточина колеса, 7- піввісь, 8 - кришка
Привод переднього ведучого й керованого коліс (риегФ24) на вантажних автомобілях підвищеної прохідності здійснюється через карданний шарнір 5 однакових кутових швидкостей, ведучий кулак якого зроблено як одне ціле з піввіссю 4. Ведений кулак шарніра закінчується приводним валом 1, який шліцами з'єднується з фланцем 8, а через нього з маточиною 7 колеса. Маточина через конічні роликові підшипники спирається на порожнисту поворотну цапфу 2, яку встановлено наконічних підшипниках 3 в рознімному корпусі на шипах шворня 6. Шипи приварено до сферичної чашки балки моста. Верхня кришка, яка закриває опорний підшипник шворня, водночас править за поворотний важіль цапфи, зв'язаний із рульовим керуванням.
На легкових автомобілях привод кожного переднього ведучого колеса здійснюється через зовнішній і внутрішній шарніри однакових кутових швидкостей, з'єднані валом. Застосування двох шарнірів у приводі кожного колеса зумовлене конструкцією незалежної підвіски передніх коліс. Внутрішні шарніри забезпечують переміщення коліс при вертикальних ходах підвіски, а зовнішні - при повороті коліс відносно вертикальної осі, що потрібно в разі зміни напряму руху автомобіля.
Мал. 24
Привод переднього ведучого й керованого коліс:
1 - приводний вал, 2 - порожниста поворотна цапфа, 3 - конічні підшипники, 4 - піввісь; 5 - карданний шарнір, 6 - шворінь; 7 - маточина; 8 - фланець
3. ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ТРАНСМІСІЇ
Технічне обслуговування зчеплення. Основні ознаки несправності:
o пробуксовування; o неповне вимикання (веде), o ривки під час зрушування з місця; o шум у зчепленні під час руху; o заїдання педалі;
o підтікання рідини в з'єднаннях привода зчеплення.
Пробуксовування зчеплення може відбуватися через:
o обмеження вільного ходу педалі внаслідок неправильного регулювання або спрацювання фрикційних накладок;
o замаснення фрикційних накладок веденого диска.
При цьому крутний момент від двигуна передається не повністю, погіршується розгін автомобіля, сповільнюється зрушення з місця, а в разі великого пробуксовування автомобіль залишається нерухомим, навіть якщо передачу ввімкнено й педаль зчеплення відпущено.
Щоб усунути несправність, треба перевірити вільний хід по центру площадки педалі: він має становити 26...35 мм на автомобілях ВАЗ, 35...45 мм на автомобілях "Москвич", 26...38 мм на автомобілях ЗАЗ і 12...28 мм на автомобілі ГАЗ-24. Вільний хід створюється завдяки зазорам у деталях підвіски педалі, між штовхачем і поршнем головного циліндра, між підп'ятником та витискною п'ятою, тобто відповідає переміщенню педалі до початку прогину діафрагмової пружини (ВАЗ, "Москвич") або до початку стискання витих натискних пружин (ЗАЗ). Вільний хід педалі на автомобілі ГАЗ-24 витрачається на вибирання зазору між штовхачем і поршнем головного циліндра та на переміщення поршня від крайнього положення до перекриття манжетою компенсаційного отвору циліндра.
На автомобілях ВАЗ вільний хід змінюється регулювальною гайкою 24 (мал. 25). Для цього слід послабити контргайку 25 і, закручуючи або відкручуючи гайку 24, змінити положення вилки 22 відносно штовхача 23. Після регулювання треба затягнути контргайку.
Вільний хід педалі привода зчеплення на автомобілях "Москвич" регулюється зміною довжини штовхача поршня робочого циліндра при послабленій контргайці викручуванням або закручуванням штовхача з вилкуватого наконечника. Для збільшення вільного ходу штовхач угвинчується (вкорочується), а для зменшення - вигвинчується (подовжується). Якщо після регулювання вільного ходу педалі зчеплення пробуксовує, то його треба зняти, промити або замінити накладки веденого диска.
Порядок регулювання вільного ходу педалі зчеплення на автомобілі ЗАЗ такий:
o зняти відтяжну пружину 6 важеля 9 (мал. 25) і відтиснути останній до упора підп'ятника 10 вилки в п'яту 77 відтискних важелів; хід важеля 9 має становити 4...5 мм, що відповідає зазору між п'ятою та підшипником 2,4...3,4 мм;
o утримуючи шток 5 поршня ключем, відпустити його контргайку/і, повернувши регулювальну гайку 8, установити нормальний хід важеля;
o після регулювання, утримуючи нерухомо штовхач, закрутити контргайку, перевірити вільний хід педалі й надіти відтяжну пружину.
Мал.25
Регулювання вільного ходу педалі зчеплення автомобілів ЗАЗ:
1 - трубка; 2 - ковпачок, 3 - клапан для прокачування повітря; 4 - робочий циліндр, 5- шток, 6 - відтяжна пружина, 7- контргайка, 8 - регулювальна гайка, 9 - важіль вилки вимикання зчеплення, 10 - підп'ятник, 11 - п'ята відтискних важелів
Неповне вимикання зчеплення супроводжується шумом і скреготом зуб'їв муфт синхронізаторів об зубчасті вінці шестерень при вмиканні передач і є наслідком:
o збільшеного вільного ходу педалі зчеплення;
o потрапляння повітря в гідропривод.
Для усунення несправності треба перевірити вільний хід педалі зчеплення й у разі потреби відрегулювати його. Якщо педаль

 
 

Цікаве

Загрузка...