WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Трансмісія грузових автомобілів: будова та експлуатація - Курсова робота

Трансмісія грузових автомобілів: будова та експлуатація - Курсова робота

автомобілях тепер застосовують гідравлічний привод вимикання зчеплення, в якому зусилля від педалі до механізму зчеплення передається рідиною, що міститься в гідроциліндрах і трубопроводах. На вантажних автомобілях (МАЗ, КамАЗ) для полегшення керування зчепленням у приводівимикання його іноді застосовують пневматичний підсилювач.
Мал. 3.
Механізм і привод зчеплення автомобіля ГАЗ-24 "Волга":
1 - картер зчеплення; 2- маховик; 3 - колінчастий вал двигуна; 4 - ведений диск; 5- натискний диск; 6 - натискні циліндричні пружини; 7- муфта; 8 - ведучий вал коробки передач; 9 - вилка вимикання зчеплення; 10 - важіль; 11 - кожух; 12- штовхач; 13- клапан випускання повітря; 14- робочий циліндр; 15- головний циліндр; 16 - педаль
Однодисковий механізм зчеплення автомобіля ГАЗ-24 "Волга" (мал. 3) складається з веденого диска 4, встановленого на шліцьовому кінці ведучого вала 8 коробки передач, і сталевого штампованого кожуха 77, прикріпленого до маховика 2 болтами. Всередині до кожуха на опорних вилках прикріплено важелі 10 вимикання зчеплення, шарнірно з'єднані з натискним диском 5. Опорні вилки також шарнірно кріпляться до кожуха 11, що забезпечує відведення натискного диска при вимиканні без перекосів.
Мал. 4.
Ведений диск зчеплення:
1 - пружина гасителя; 2, 8 - диски; 3 - фрикційні накладки; 4 - пружинні пластини; 5 - демпферні пружини; 6 - маточина; 7 - пальці
Між кожухом 77 і натискним диском по колу розміщено натискні циліндричні пружини 6, установлені для центрування на бобишках по периферії натискного диска.
Ведений диск зчеплення (мал. 4) виконано окремо від маточини 6, крутний момент на яку передається через демпферні пружини 5. Останні розміщено у вікнах маточини 6 і дисків 2 та 8, скріплених через вирізи в маточині пальцями 7. До диска 2 прикріплено хвилясті пружинні пластини 4 з двома фрикційними накладками 3. Після вмикання зчеплення хвилясті пружини розпрямляються поступово, забезпечуючи більш плавне вмикання. Ведений диск має також гаситель крутильних коливань, виконаний у вигляді пружини 7, яка притискає диск 2 до маточини 6 із деяким зусиллям.
Крутильні коливання, що виникають на маховику двигуна внаслідок пульсації його роботи, коли ввімкнено зчеплення, передаються веденому диску й змушують його повертатися на деякий кут відносно маточини 6, стискаючи пружини 5. При цьому виникає тертя диска 2 об фланець маточини, до якої він притискується пружиною 7 гасителя, й енергія крутильних коливань гаситься, перетворюючись на теплоту. В цілому гаситель сприяє плавності вмикання зчеплення й підвищує довговічність шестерень коробки передач і карданного вала.
Механізм зчеплення з двома веденими дисками відрізняється від однодискового фрикційного механізму зчеплення наявністю середнього натискного диска, розміщеного між двома веденими. Конструкція натискного диска та інших елементів така сама, як і в однодискового механізму.
Однодисковий механізм зчеплення з центральною діафрагмовою натискною пружиною автомобіля ВАЗ-2105 (мал. 5) має тільки одну натискну пружину у формі зрізаного конуса. У виштампуванні пружини розташовано 18 пелюсток, які водночас правлять за пружні елементи й відтискні важелі. Головна перевага діафрагмової пружини полягає в тому, що вона забезпечує практично стале зусилля незалежно від ступеня натискання. В циліндричних пружин зусилля прямо пропорційне їхньому стисканню. Застосування діафрагмової пружини підвищує стійкість зчеплення проти спрацювання, внеможливлює пробуксовування й дає змогу зменшити габаритні розміри та масу механізму зчеплення.
Діафрагмова пружина 18 кріпиться заклепками й двома опорними кільцями на кожусі 17 зчеплення. Зовнішній край пружини передає стискальне зусилля на натискний диск 16.
Коли зчеплення вимикається, підшипник муфти вимикання 19 через упорний фланець діє на пелюстки пружини й переміщує її в бік маховика. Зовнішній край пружини відгинається у зворотний бік і фіксаторами відводить натискний диск 16 від веденого диска 15 - зчеплення вимикається. Ведений диск 15 має гаситель крутильних коливань.
Приводи керування зчепленням бувають: o механічні; o гідравлічні; o з пневматичним підсилювачем.
Механічний привод вимикання зчеплення застосовують на більшості вантажних автомобілів, оскільки він найпростіший за конструкцією і зручний в експлуатації.
Основними деталями привода вимикання зчеплення автомобіля ЗИЛ-130 (мал. 6) є педаль 7, що закріплена на валу 5, зв'язаному за допомогою тяги 6 із важелем 7 і вилкою 2 вимикання зчеплення.
При натисканні на педаль 7 усі деталі привода починають взаємодіяти, внаслідок чого підшипник і муфти натискає на внутрішні кінці важелів вимикання, натискний диск відводиться, а ведений - вивільняється від зусилля натискання, й зчеплення вимикається.
Мал. 5
Будова та принцип дії зчеплення автомобіля ВАЗ-2105:
а - зчеплення ввімкнено, б - зчеплення вимкнено, / - бачок із гальмовою рідиною, 2 - головний циліндр, 3, 5 - поршні штовхача, 4 - ущільнювальні кільця, 6 - вісь педалі, 7 - підсилювальна пружина, 8, 26 - відтяжні пружини, 9- педаль, 10 - вісь штовхача, 11 - штовхач, 12- стопорне кільце, 13 - пружина поршня, 14- маховик, 15 - ведений диск, 16 - натискний ведучий диск, 17 - кожух, 18 - діафрагмова пружина, 19 - муфта вимикання, 20 - картер зчеплення, 21 - первинний вал коробки передач, 22- вилка вимикання, 23- штовхач вилки, 24- регулювальна гайка,
25 - контргайка, 27 - поршень, 28 - робочий циліндр, 29 - клапан для прокачування пдропривода, 30 - задня пластина демпфера, 31 - демпферна пружина, 32 - фрикційні накладки диска, 33 - упорний палець, 34 - передня пластина демпфера, 35 - фрикційні кільця демпфера, 36 - маточина веденого диска, 37 - тарілчаста пружина, 38 - обмежувальний гвинт
Мал. 6
Привод вимикання зчеплення автомобіля ЗИЛ-130:
1 - педаль; 2 - вилка; 3 - витискний підшипник; 4 - поворотна пружина; 5 - вал; 6 - тяга; 7 - важіль
Умикаючи зчеплення, педаль відпускають, муфта з підшипником під дією поворотної пружини 4 повертається у вихідне положення, вивільняючи важелі вимикання, й зчеплення вмикається.
Гідравлічний привод вимикання зчеплення складніший за конструкцією порівняно з механічним, але забезпечує плавніше вмикання й допускає вільне розташування педалі відносно механізму зчеплення.
На автомобілі ГАЗ-24 гідропривод зчеплення (мал. 3) складається з педалі 16, головного 15 і робочого 14 циліндрів, а також штовхача 12, який діє на вилку 9 вимикання. Головний і робочий циліндри привода сполучені трубопроводом.
Педаль підвішено на осі до кронштейна кузова. До педалі шарнірно прикріплено штовхач головного циліндра, що діє на поршень. Переміщення поршня під час

 
 

Цікаве

Загрузка...