WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Електрообладнання автомобіля - Реферат

Електрообладнання автомобіля - Реферат


Реферат
на тему:
Електрообладнання автомобіля
?
1. Джерела електричної енергії
Акумуляторна батарея слугує для живлення електричним струмом стартера під час пуску двигуна, а також усіх інших приладів електрообладнання, коли генератор не працює або не може ще віддавати енергію в коло (наприклад, під час роботи двигуна в режимі холостого ходу). Вона складається з шести свинцево-кислотних двовольтових акумуляторів, з'єднаних між собою послідовно, що забезпечує робочу напругу в колі 12 В. Бак акумуляторної батареї, який виготовляється з кислототривкої пластмаси або ебоніту, поділено перегородками на шість відділень. На дні кожного відділення є ребра (призми), на які спираються пластини акумуляторів.
Акумуляmop складається з півблоків позитивних і негативних пластин, ізольованих одна від одної сепараторами які виготовлено з пористих пластмас (міпори або міпласта). Пластини відливають у вигляді решіток із свинцю з додаванням 7...8 % стибію (сурми) для механічної міцності. В решітку пластин упресовують активну масу, приготовлену на водяному розчині сірчаної кислоти з оксидів свинцю - свинцевого сурику (Рb304) та свинцевого глету (РbО) - для позитивних пластин і свинцевого порошку - для негативних. Аби збільшити ємність акумулятора й зменшити його внутрішній опір, однойменні пластини з'єднують у півблоки, що закінчуються вивідними полюсними штирями.
Півблоки з позитивними й негативними пластинами складають у блок так, що позитивні пластини розташовуються між негативними; тому останніх завжди на одну більше. Це дає змогу краще використати активну масу позитивних пластин і захищає крайні з них від короблення та руйнування.
Сепаратори встановлюють між пластинами так, щоб їхній ребристий бік був повернутий до поверхні позитивних пластин, забезпечуючи тим самим краще надходження до них електроліту. Зверху пластини покривають перфорованим пластмасовим запобіжним щитком.
Складений акумулятор поміщають у відділення бака й закривавають кришкою, що має два отвори для виходу полюсних штирів, а також отвір для заливання електроліту, який закривається різьбовою пробкою. У пробці є вентиляційний отвір, що сполучає внутрішню порожнину акумулятора з атмосферою. Зазори між кришками та стінками бака заповнюють бітумною мастикою. Акумулятори з'єднують між собою свинцевими перемичками. Полюсні штирі крайніх акумуляторів (плюсовий та мінусовий) призначаються для шикання батареї в коло електрообладнання автомобіля.
В акумулятори заливають електроліт, що складається з хімічно чистої сірчаної кислоти (H2S04) і дистильованої води.
? Електроліт готують (табл. 1) у кислототривкій посудині (свинцевій, керамічній, пластмасовій), вливаючи кислоту у воду. Закивати воду в кислоту не можна, оскільки процес сполучення в цьому разі відбуватиметься на поверхні, спричиняючи розбризкування кислоти, що може призвести до опіків тіла та зіпсувати одяг.
? Під час приготування електроліту необхідно надівати захисні окуляри, гумові рукавиці та фартух.
? У разі потрапляння сірчаної кислоти на шкіру потрібно до надання кваліфікованої медичної допомоги обережно ватою зняти кислоту й промити вражене місце струменем води, а потім - 10 %-ним розчином соди або нашатирного спирту.
Таблиця 1
Співвідношення кислоти й води для приготування електроліту відповідної густини
Густина електроліту, г/см3,
зведена до температури 15 °С На 1 л води додати сірчаної кислоти, л, густиною 1,83 г/см3
1,23
1,25
1,27
1,29 0,280
0,310
0,345
0,385
Під час пропускання через батарею постійного струму (заряджання) в акумуляторах відбувається перетворення електричної енергії на хімічну, що виражається в зміні складу активної маем на позитивних пластинах утворюється перекис свинцю (Рb02), а на негативних - губчастий свинець (Рb)] та в збільшенні густини електроліту. Розряджання - зворотний хімічний процес, під час якого знижується густина електроліту, а активна маса на тих й інших пластинах перетворюється на сірчанокислий свинець (PbS04).
Оскільки густина електроліту визначає електрорушійну силу (ЕРС), яку розвиває акумулятор, за її значенням можна судити про ступінь зарядженості батареї. Густина електроліту залежить від його температури, зменшуючись приблизно на 0,1 г/см3 при підвищенні температури на 15 °С. У розрахунках густину електроліту, як правило, зводять до температури 15 °С. Для запобігання замерзанню електроліту під час експлуатації акумуляторів узимку його густину регламентують залежно від кліматичних умов (табл. 2).
Номінальною ємністю акумулятора називається кількість електрики, яку може віддати повністю заряджений акумулятор у разі розряджання струмом 20-годинного режиму за температури електролітні 30 °С та початкової його густини 1,285 г/см3 до напруги 1,7 В. Єміність виражається в ампер-годинах (А o год) і залежить від кількості й розміру паралельно з'єднаних пластин, сили розрядного струму, а також температури електроліту. Чим більше пластин і чим більший їхній розмір, менша сила розрядного струму й вища температура електроліту, тим більшу ємність може віддавати акумулятор під час розряджання. В разі зниження температури електроліту ємність зменшується приблизно на 1 % на кожний градус. Наприклад, якщо номінальна ємність батареї (за температури електроліту 30 °С) дорівнює 55 А o год, то за температури електроліту 0 °С вона зменшиться на 50 % і становитиме 38 А o год, а за температури - 20 °С - зменшиться на 50 % і дорівнюватиме 27 А o год. Ємність одного акумулятора й батареї, що складається з кількох акумуляторів, з'єднаних послідовно, однакова (послідовно з'єднують акумулятори, які мають однакову ємність).
Таблиця 3.2
Регламентована густина електроліту залежно від кліматичних умов
Кліматичні райони Пора року Густина електроліту, г/см3 (зведена до температури 15 °С)
для заливання в акумулятор після заряджання
З різко континентальним кліматом і температурою взимку нижче - 40 °С
Зима
Літо
1,29
1,25
1,31
1,27
Північні з температурою Взимку до - 40 °С Весь рік 1,27 1,29
Центральні з температурою взимку до - 30 °С
Південні
Те саме
"
1,25
1,23
1,27
1,25
На перемичках акумуляторних батарей є позначення, що визначають їхню характеристику. На автомобілях "Москвич" і ЗАЗ установлюється акумуляторна батарея 6СТ-55ЭР, на ВАЗ-2105 - 6СТ-55П, а на ГАЗ-24 - 6СТ-60ЭМ. У маркуванні: перша цифра позначає кількість акумуляторів у батареї; літери СТ свідчать про те, що батарея стандартного типу; число після літер показує номінальну ємність батареї в ампер-годинах;

 
 

Цікаве

Загрузка...