WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Розробка установки для перевірки побутових лічильників газу - Курсова робота

Розробка установки для перевірки побутових лічильників газу - Курсова робота


Курсова робота
Розробка установки для перевірки побутових лічильників газу
1.1.Актуальність застосування побутових лічильників газу
Аналіз причин втрат природного газу і розробка шляхів його цільового економного використання були і залишаються об'єктом прискіпливої уваги багатьох дослідників, про що свідчать численні наукові публікації, у тому числі у провідному журналі нафтогазової галузі [1-3].
Детальний аналіз структури газоспоживання по регіонах України з урахуванням напрямків використання газу показав, що досягненню мети більш раціонального використання ресурсів природного газу та зменшенню його втрат слугували такі організаційні заходи, розроблені та реалізовані НАК "Нафтогаз України":
- посилення контролю за цільовим використанням природного газу;
- встановлення нових та заміна застарілих побутових лічильників природного газу;
- удосконалення приладного обліку газу;
- впровадження нормативної бази для обрахування питомих втрат та виробничо-технологічних витрат газу;
- зменшення фізичних втрат природного газу в розподільних газопроводах.
Відомо, що одним з найбільш енергоємних і одночасно найбільш недисциплінованих в питаннях споживання газу та його плати є підприємства комунальної теплоенергетики. В зв'язку з цим з боку ДК "Газ України" та ДП "Газ-тепло" було встановлено суворий режим контролю за поставками газу цим організаціям. Ліміти споживання газу для підприємств теплокомуненерго почали встановлювати не відразу на весь звітний місяць, а окремо на кожну його декаду в залежності від того, як іде процес оплати поставленого газу. Такий захід виявився дієвим відносно тепловиків в пошуках засобів для проведення своєчасних розрахунків за спожитий газ. Так, якщо по закінченню опалювального сезону 2003/2004 pp. станом на 1 травня 2004р. теплопостачальними підприємствами в цілому по Україні було оплачено 63% вартості використаного газу, то на 1 жовтня показник розрахунків зріс до 82,1%. Особливо показово це для Одеської області - 100% станом на 01.10.04 проти 74,3%) на 01.05.04, Волинської - відповідно 99%) проти 70,3%, Чернігівської - 94%о проти 71,2%, Запорізької - 93,2% проти 60,4%> і т.д.
Що ж стосується ситуації з експериментом, який проводить ДП "Газ-тепло" з теплопостачальними підприємствами в окремих областях України, охарактеризувати її можуть красномовні цифри, наведені в табл. 1.
Таблиця 1.
Рівень розрахунків за газ в областях України
Область та назва підприємства Рівень розрахунків за спожитий газ, %
Станом на 30.09.03 Станом на 30.09.04
Донецька область
ЗАТ "Горлівськтепломережа" 23,0 99,6
КП по теплопостачанню "Вуглик" 24,0 85,4
Житомирська область
ОПТМ "Житомиртеплокомуненерго" 31,0 75,3
Київська область
КП УЖКГ м. Славутич 22,0 80,5
Луганська область
Луганське МКП "Теплозабезпечення" 47,0 81,7
МКП "Луганське теплокомуненерго" 50,0 91,9
Харківська обл.
Харківське обласне КПТМ 22,0 73,8
М. Харків
ТЕЦ-3 11,0 129,9
Херсонська обл.
ДП "Херсонська ТЕЦ" 11,0 75,5
МКП "Херсонтеплоенерго" 6,0 80,6
Зупинимось детально на актуальності застосувань побутових лічильників газу.
Встановлення побутових лічильників природного газу
Одним з основних критеріїв дієвості такого заходу, крім суто суб'єктивних причин, пов'язаних з намаганнями самого абонента скоротити свої витрати газу, є зменшення так званих комерційних втрат газу.
Згаданий вид втрат спостерігається при поставках природного газу населенню і пояснюється виникненням від'ємної різниці між обсягами газу, обчисленими та оплаченими за затвердженими нормами споживання та використаними фактично.
Саме тому з метою усунення або суттєвого нівелювання подібного явища у відповідності з прийнятою Програмою створення єдиної системи обліку природного газу в Компанії розроблено план оснащення житлового фонду України лічильниками газу, хід виконання якого ілюструє графік, поданий на (рис. 1).
Рисунок 1. Динаміка оснащення житлового фонду лічильниками природного газу
Найбільші рівні оснащення помешкань лічильниками газу спостерігаються у Закарпатській області - 72% до загальної кількості газифікованих квартир, Івано-Франківській - 68%, Тернопільській - 61%, Вінницькій - 58%), Чернівецькій - 53%). В цілому ж по Україні лічильниками обладнано 37% газифікованих житлових будинків і квартир.
Дієвість інтенсифікації заходів по встановленню побутових лічильників підтверджується наступною статистикою. Так, якщо протягом січня-серпня 2003 року населення спожило 11 377 млн. куб. м природного газу, то за цей же період року нинішнього ця цифра складає 10 523 млн. куб. м, тобто фактичні обсяги споживання газу населенням зменшились на 854 млн. куб. м.
В якості ілюстрації доцільно розглянути порівняльний графік залежності комерційних втрат газу від ступеня оснащення житла лічильниками газу для Закарпатської області (рис. 2), де, як уже зазначалось вище, спостерігались найвищі темпи встановлення лічильників.
Як бачимо, безпосередня залежність величини комерційних втрат газу від кількості встановлених побутових лічильників відслідковується досить яскраво. Незначне зростання втрат у 2003 році пояснюється більш холодними погодними умовами зими 2002/2003 pp.
В доповнення треба сказати, що якщо станом на 1 січня 2001 року за допомогою лічильників в Україні обліковувалось 42% спожитих населенням обсягів газу, то на цей же період 2002 року ця цифра зросла до 50%, 2003 року -до 55%, 2004 року - до 62%.
Слід зазначити, що на початкових етапах впровадження обліку газу за допомогою побутових лічильників встановлювались прилади, які у порівнянні із сучасними зразками були недостатньо технічно досконалими, хоча і відповідали діючим нормативним документам України. Особливі нарікання були на те, що такі лічильники (переважно роторного типу) мали низьку чутливість в діапазоні малих витрат газу, внаслідок чого в сумарному результаті значні обсяги спожитого газу практично не обліковувались. Річні втрати газу внаслідок застосування таких лічильників за приблизними підрахунками НАК "Нафтогаз України" [1] сягали 200 - 300 мільйонів кубічних метрів. Саме тому впродовж останніх років газовими господарствами почала проводитись інтенсивна робота по їх заміні. Так, тільки у минулому році на більш точні прилади мембранного типу виробництва Хмельницького, Івано-Франківського та Красилівського заводів були замінені 12 100 роторних, лічильників, а за 8 місяців 2004 року - вже 18 800.
Водночас останніми роками все більшої актуальності набуває питання повірки побутових лічильників газу (ПЛГ), так як багато з них вже відпрацювали регламентований чинними документами України термін (5 років) до моменту обов'язкової перевірки органами Держстандарту їх метрологічних характеристик (сказане підтверджується даними, наведеними на рис. 2).Однак практична реалізація перевірки вимагає значних матеріальних затрат на монтаж-демонтаж приладів і часових затрат на їх проведення, а кількість перевірочних установок не задовольняє потребам споживачів. Водночас у виробничих і наукових колах з все більшою гостротою дискутується питання про плинність метрологічних характеристик ПЛГ в проміжку п'ятирічного міжперевірочного терміну, так як ця

 
 

Цікаве

Загрузка...