WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Температурний режим свердловин, винесення піску відкладення парафіну, солей і корозія устаткування - Реферат

Температурний режим свердловин, винесення піску відкладення парафіну, солей і корозія устаткування - Реферат

необхідно ввести в експлуатацію раніше, ніж парафіно - смолянисті компоненти знов затвердіють на стінах пір. Це накладає обмеження по глибині залягання пластів, що піддаються періодичному електропрогріванню: максимальна глибина 1500 м. Метод застосовується звичайно на родовищах з малов'язкими нафтами. Ефект триває 3-4 міс.
Для циклічного електропрогрівання випускається спеціальна установка 1УЭС-1500. В неї входить переобладнаний каротажний підйомник ПК-2 на базі автомашини ЗИЛ-131 з лебідкою, привід якої здійснюється від двигуна автомашини. Барабан лебідки вміщає 1500 м. кабелю КГТН-10. Кабель броньований, має три струмопідвідні жили і три сигнальні. На ньому в свердловину спускається секційний електронагрівач зовнішнім діаметром 112 мм і завдовжки 3700 мм, максимальною потужністю 25 кВт. Напруга живлення нагрівача 380 В, межі регулювання забійної температури 100-185 0С. Нагрівальним елементом служить блок ТЕН НПСЖ 19/24. В нагрівачі є два термореле, службовців для автоматичної підтримки забійної температури в заданих межах. При спуску електронагрівача використовується гирловий підйомник, що складається з підстави з направляючим роликом і телескопічної щогли з ручною лебідкою. Наземна електроустаткування змонтована на одноосному автопричепі ТАПЗ-155, воно складається з трансформатора ТМП-100/844-1 ЗУ 1 і блоку управління. Методики для визначення технологічних параметрів періодичного електропрогрівання призабійної зони і інших способів теплової дії, викладених нижче, приведені в [26].
Стаціонарне електропрогрівання призабійної зони здійснюється одночасно з експлуатацією свердловини за допомогою піднасосного електронагрівача. Ефективність процесу обумовлюється, не тільки збільшенням проникності в призабійної зоні за рахунок розчинення смолопарафінових відкладень, але і зниженням в'язкості рідини, що здобувається.
Стаціонарне електропрогрівання доцільне на родовищах в'язких (понад 50 мПа·с), парафінистих або смолянистих нафт при глибині залягання до 2500 м, в пластах товщиною не менш 3 м.
При обробках використовується серійно випускається устаткування, призначене для УЕЦН: станція управління, трансформатор, кабель. Застосовуються електронагрівачі різних конструкцій. Максимальна потужність нагрівачів може бути значно вищим, ніж при циклічному електропрогріванні, оскільки частина теплоти несеться потоком рідини.
Найбільш універсальний зі всіх теплових методів очищення свердловин від парафіну електропрогрівання. Інші методи мають обмежену область застосування.
Електротеплову обробку застосовували на багатьох нафтових родовищах Радянського Союзу. Середні показники її ефективності приведені в табл. 1.
Таблиця 1
Техніко-економічні показники електротеплової обробки свердловин
Показники
Родовище
Арланське Яблонев-ське Південний Аламишик Введенов-ське
Дебіт до підігріву, т/діб .....
Дебіт після підігріву, т/діб Приріст здобичі на одну свердловину, т. 4,6
12,0
510 1,87
2,68
162 2,0
4,2
200 3,3
4,5
75,2
Для здійснення таких обробок на промислах Радянського Союзу використовують наступне устаткування.
Для електропрогрівання призабійної зони застосовують глибинні електронагрівачі, які спускають в свердловину на спеціальному кабелі. Створена спеціальна пересувна установка для електропрогрівання призабійної зони СУЭПС-1200 [94]. Установка складається з самохідного підйомника і трьох одноосних причепів зі встановленим на них наземним електроустаткуванням (мал. 2).
Самохідний підйомник є станцією, змонтованою на шасі автомашини ЗИЛ-157Е, в якій розміщені
лебідка 2 із знімним кабелем-тросом (КТГН-10) і електронагрівач 3. На причепі розміщені автотрансформатор 5 і пульт управління 6.
Основні технічні дані установки СУЭПС-1200:
Місткість барабана лебідки, м 1200
Тягове зусилля при максимальній швидкості підйому, кгс 1500
Потужність електронагрівача, кВт 21
Вага електронагрівача, кг 60 і 100
Напруга автотрансформатора, В 380 - 560
Максимальна сила струму наземної електроустаткуванні, А. 45
Прогрів призабійної зони виробляється таким чином. Установка СУЭПС-1200 з одним причепом 4 під'їжджає до свердловини. Нагрівач спускають на необхідну глибину. На гирлі
Мал. 2. Схема установки СУЭПС-1200:
1 - автомашина; 2 - лебідка; 3 - електронагрівач; 4 - причіп; 5 - автотрансформатор; 6 - пульт управління.
свердловини кабель закріплюють за допомогою спеціального затиску, а залишок його змотують з лебідки і під'єднують до причепа, який підключають до лінії електропередач. Поки виробляється прогрівання однієї свердловини за допомогою підйомника станції СУЕПС, можна встановлювати нагрівачі в інших свердловинах. Є і стаціонарні нагрівачі [94].
10.6. ПРОЕКТУВАННЯ ПЕРІОДИЧНОЇ ЕЛЕКТРОТЕПЛОВОЇ
ОБРОБКИ ПРИЗАБІЙНОЇ ЗОНИ
Періодична електротеплова обробка призабійної зони [4] - ефективний засіб підвищення дебітів добувних свердловин, коли продукція уявлена в'язкою рідиною (нафтою) в призабійної зоні відбувається відкладення смол і парафінів.
Для розрахунку цього процесу використовується графічна залежність, показана на мал. 44, 45 і 46. Користування вказаними графіками покажемо на конкретному прикладі.
Задача 10.8. Розрахувати основні показники електротепловій обробці призабійній зони свердловини діаметром 168 мм.
Мал. 44. Залежність параметра До продукції при нафті нп >80 мПа·с
Мал. 45. Номограма для розрахунку параметрів періодичної електротеплової обробки призабійної зони Продуктивний горизонт уявлений пісковиком, в'язкість нафти в пластових умовах o з, обводнює продукції В = 0,3. Використовується електронагрівач потужністю
N = 25 кВт, а радіус прогрівання rп = 1,2 м.
Розв'язання. По мал. 44 для обводнювання б = 0,3 визначаємо параметр До : До = 1,1 .
По номограмі для визначення параметрів електротеплової обробки (див. мал. 45) відкладаємо на лівій осі абсцис величину = 1,1 і настроюємо з цієї крапки перпендикуляр до перетину з лінією Dc = 0,168 м і N = 25 кВт. З точки перетину проводимо горизонталь до осі ординат, звідки In ?tзаб = 5,58. Таким чином, підвищення забійної температури складає 265,1 0С. На правій осі абсцисвідкладаємо обводнювання В = 0,3 і проводимо горизонталь до перетину з лінією "пісковик, D = 168 мм". З точки перетину настроюємо перпендикуляр перетину з штриховою лінією (крапка А). З крапки А під кутом проводимо лінію до перетину з лівою віссю абсцис, одержуємо
Мал. 46. Номограма для розрахунку тривалості електротеплової обробки = 5,25. Для визначення часу обробки скористаємося номограмою на мал. 46. Відкладаємо на шкалі величину 5,25 і опускаємо вертикаль до перетину з лінією "пісковик". Точку перетину проектуємо на вісь абсцис із значенням rп = 0. Знаходимо крапку Я Через крапку В під кутом 45' проводимо лінію.
Відкладаємо на осі r величину r = 1,2 м. Настроюємо перпендикуляр з цієї крапки до перетину з проведеною під кутом 450 лінією. Проектуємо точку перетину (крапка З) на вісь рима часу обробки In т, одержуємо In т- 4,6. Звідки т - 99,5. Таким чином, параметри електротеплової обробки наступні ?tзаб = 265,1 0С

 
 

Цікаве

Загрузка...