WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Вади будови деревини - Реферат

Вади будови деревини - Реферат


Реферат на тему:
Вади будови деревини
ПЛАН
1. Неправильне розміщення волокон та річних кілець.
2. Реактивна деревина.
3. Нерегулярні анатомічні утворення.
4. Серцевина і подвійна серцевина.
5. Пасинок і вікна.
6. Рами.
7. Ненормальні відкладення в деревині.
Група вад будови деревини е однією з найбільших /19 видів і 29 різновидностей/ і для зручності їх розгляду поділимо її на 7 підгруп за взаємним впливом на якість продукції.
Неправильне розміщення волокон та річних кілець. Сюди входять такі вали: радіальний і тангенціальний нахили волокон, хвилястість та завиток.
Нахил волокон виявляється у відхиленні їх від поздовжньої осі сортименту, він може бути в усіх порід. Тангенціальний нахил волокон пов'язаний із спіральним розміщенням волокон у ростучому дереві.
В круглих лісоматеріалах ця вада добре виявляється на бічній поверхні - по гвинтоподібних тріщинах кори на поверхні. В більшості випадків таке розміщення для окремих порід може бути спадковим. Наприклад, для капітана кінського характерне розміщення знизу вверх направо, для інших порід - може бути протилежним. З віком ця вада посилюється і на периферії стовбура буває сильніше розвинена, ніж у центрі.
Радіальний нахил волокон часто називають штучним у зв'язку s тим, що він спостерігається лише в пиломатеріалах та деталях. Отримуємо радіальний нахил волокон при розпиловці збіжистих, окоренкуватих та кривих стовбурів.
У круглих лісоматеріалах нахил волокон вимірюють на верхньому торці за розміром хорди, що відповідає величині відхилення волокон від поздовжньої осі сортименту протягом 1 м від цього торця /в сантиметрах або в частках діаметра торця/; n пиломатеріалах - у найбільш характерному місці за величиною відхилення h, на довжині L, що дорівнює не менше подвійної ширини.
Нахил волокон утруднює обробку деревини, знижує міцність при згині та розтягу, пилопродукція з нахилом волокон здатна до деформацій.
Хвилястість - хвилясте або невпорядковане розміщення волокон, що найчастіше трапляється в листяних порід. Розрізняють хвилясту і плутану хвилястість. Вона має струменеподібну текстуру деревини. Така різ-новидність спостерігається часто в нижній частині стовбура /береза, осика, клен, ясень тощо/. Плутана хвилястість відрізняється невпорядкованим розміщенням волокон і трапляється в деревині наростів. Іноді це може бути місцевою вадою, або займати значну площу.
Хвилястість вимірюють за площею зони тільки в пиломатеріалах та шпоні. Вода вважається умовною, оскільки надає деревині красивої текстури і підвищує цінність деревини.
Завиток /місцеве викривлення річних шарів у зоні сучків та проростей/, враховують його лише в пиломатеріалах та шпоні. Завитки можуть бути однобічні й наскрізні. Вимірюють їх за шириною і довжиною в лінійних мірах і враховують кількість штук на l u довжини або на l м2 шпону.
Реактивна деревина. Сюди входять вади: крень і тягова деревина. Крень утворюється в зоні нахилених стовбурів і буває місцева або суцільна. В круглих лісоматеріалах добре виділяється на торцях овальної норми у вигляді темнозабарвлених широких пізніх зон річних кілець. Дуже часто зустрічається в деревині ялини. Місцева крень охоплює лише окремі річні кільця. В круглих лісоматеріалах вимірюють за площею зони в процентах, в пиломатеріалах - за шириною і довжиною в лінійних мірах або площі зони, зайнятої вадою.
Крень підвищує твердість деревини і міцність при стиску і статичному згині, одначе понижує міцність при розтягу, збільшує усушку, що приводить до тріщин і покороблення.
Тягова деревина характерна для листяних порід і відрізняється різким розширенням ранньої вони річних кілець. Деревина має сіруватий відтінок і при обробці розчином йоду забарвлюється в синьо-фіолетовий колір. Така деревина мае багато целюлози і мало лігніну. Щільність її на 10-30% вище від нормальної деревини. Усушка вздовж волокон приблизно в 2 рази більша, міцність при стиску вздовж волокон менша і в причиною утворення відлупних тріщин.
Тягова деревина утруднює обробку деталей, вона дає ворсисті /мшисті/ поверхні. Виміри виконують аналогічно крені.
Нерегулярні анатомічні утворення /несправжнє ядро, внутрішня заболонь і плямистість/.
Несправжнє ядро утворюється в листяних розсіяносудинних породах /берези, бук, клен, вільха, осика/. Межа річного шару не оточує межу несправжнього ядра і від заболоні часто відокремлена темною смугою.
Колір несправжнього ядра має різноманітні відтінки, а за формою може бути овальним, зірчастим або лопатевим. У круглих лісоматеріалах вимірюють за найменшим діаметром круга, в який воно вписується, в фанерних кряжах - за найменшою шириною, вільною від вади периферійної зоні в пиломатеріалах і шпоні - за глибиною, шириною і довжиною або за площею зони, зайнятої вадою. Негативно впливав на якість деревини, погіршує вигляд і знижує механічні властивості.
Внутрішня заболонь утворюється в деревині кільцевосудинних порід у вигляді декількох річних кілець, що за кольором нагадують заболонь. У пиломатеріалах має вигляд рівних світлих смуг серед ядрової частини. Є причиною порушення нормальної діяльності камбію деревини.
У круглих лісоматеріалах вимірюють ширину зовнішньої зони, вільної від вали, в пиломатеріалах і шпоні - ширину і довжину вади. Внутрішня заболонь менш стійка до загнивання, вона легко пропускав рідини. Мав нижчі механічні властивості.
Плямистість виникає в заболоні листяних порід під дією грибів і шкідників у вигляді невеликих за розміром темнозабарвлених ділянок деревини. Розрізняють тангенціальну, радіальну плямистість і прожилки. Враховується лише в пиломатеріалах і шпоні за площею зони, зайнятої вадою. Псує вигляд деревини.
Серцевина і подвійна серцевина. У круглих лісоматеріалах не е вадою. В пиломатеріалах вимірюється глибина залягання в міліметрах до найближчої пласті. Дошки з серцевиною частіше розтріскуються і коробляться.
Подвійна серцевина буває в сортиментах, що отримані з дерев, які зрослись в процесі росту; її не вимірюють, а лише враховують. За наявності подвійної серцевини утворюються додаткові відходи і утруднюється обробіток деревини.
Пасинок і вічка /рис.76/. Пасинок - це відстала в рості або відмерла друга вершина, що проходить під кутом через сортимент. Вимірюють найменший діаметр. Сортименти з пасинком як у хвойних, так і у листяних порід бувають лише ІІІ сорту.
Вічка - сліди не розвинутих в пагін бруньок. Враховуються лише в пиломатеріалах і шпоні. Діаметр їх не більше 5 ми. Розрізнюють розкидані /поодинокі/ та групові /3 вічка на 10 мм/ вічка. У шпоні виділяють ще вічка світлі і темні. Враховують за кількістю штук на і м довжини або на 1 м2 листка шпону. Вада вважається умовною, бо іноді надев декоративності деревині.
Рани /сухобокість, прорість і рак/. Сухобокість - однобічне відмирання деревини на стовбурі, коли здерта кора. По краях сухобокості згодом утворюються валики,часто сухобокість зв'язана смолистістю, грибними забарвленнями і гнилями в місцях поранення.
У круглих лісоматеріалах сухобокість виміряють за глибиною, шири-ною і довжиною, або за одним з наведених параметрів. Сухобокість до-пускається лише Ш сорту. Вона змінює форму стовбура, порушує цілісність деревини, знижує вихід пиломатеріалів.
Прорість - заросла в стовбурі кора або змертвіла, деревина. При частковому заростанні прорість буде відкрита, а при повному заростанні закрита.
У круглих лісоматеріалах вимірюють за мінімальною товщиною ви-різки, в яку вона може бути вписана; закриту - за мінімальним діаметром; в пиломатеріалах - за глибиною, шириною і довжиною.
Рак - рана на поверхні стовбура в результаті діяльності грибів і бактерій. Може бути відкритим і закритим. Відкритий вимірюється за шириною, довжиною і глибиною, закритий - за товщиною і довжиною.
Ненормальні відкладення в деревині, /засмолок, смоляні кишеньки і водошар/. Засмолок - сильно просочена смолою ділянка деревини в місцях поранення; вимірюється за шириною і довжиною. Така деревина погано клеїться.
Смоляні кишеньки - пустоти між річними кільцями, заповненими смолою; дуже часто бувають в ялини. В пиломатеріалах розрізнюють однобічні і наскрізні кишеньки. Вимірюють за глибиною, шириною і довжиною, а також враховують кількість штук на 1 м довжини або на 1 м2 листка шпону. Негативно впливають на склеювання деревини.
Водошар - ділянка ядра або спілої деревини з підвищеною вологістю в свіжозрубаному стані. Зустрічається у хвойних і листяних порід. На торцях такої деревини помітні-темні плями різної форми. Після висихання вони бліднуть і в цих місцях утворюються тріщини. За висотою водошар може бути до 10 м. У круглих лісоматеріалах вимірюється за товщиною вирізки, в пиломатеріалах - за шириною і довжиною, або за площею, зони.
Деревина водошару має більшу усушку.

 
 

Цікаве

Загрузка...