WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Будова, властивості і способи випробування металів - Реферат

Будова, властивості і способи випробування металів - Реферат

Оскільки щільність кристалічної решітки у-заліза більша від щільності решітки а-заліза, в точці Асз об'єм зменшується, у точці Аг3 - збільшується.
Основні властивості металів
У металів виділяють механічні, технологічні, фізичні і хімічні властивості.
До фізичних властивостей належать: колір, щільність, температура плавлення, електропровідність, магнітні властивості, теплопровідність, теплоємність, розширення і стиск при нагріванні, охолодженні та при фазових перетвореннях;
до хімічних - окислюваність, розчинність, корозійна стійкість, вогнетривкість;
- до механічних - міцність, твердість, пружність, пластичність,в'язкість, крихкість;
- до технологічних - прогартовуваність, рідиннотекучість, ковкість, зварюваність, оброблюваність різанням.
Міцність - властивість матеріалу чинити опір руйнуванню і появі
залишкових деформацій під дією зовнішніх сил.
Питома міцність - відношення границі міцності до щільності; для деяких, наприклад, алюмінієвих, справів або титану вона вища, ніж для сталі.
Твердістю - називається здатність матеріалу чинити опір деформації в поверхневому шарі при місцевій силовій контактній дії.
Пружність - здатність матеріалу відновлювати свою форму після, того як перестануть діяти зовнішні сили, які спричинили зміну форми (деформацію).
Пластичність - властивість металу деформуватися без руйнування під впливом зовнішніх сил і зберігати нову форму після того, як ці сили перестануть діяти. Пластичність - властивість, протилежна пружності.
В'язкістю матеріалу називають здатність його поглинати механічну енергію і при цьому проявляти значну пластичність аж до руйнування. В'язкість - властивість, протилежна крихкості.
Сучасними методами випробовування металів є механічні випро-бовування, хімічний, спектральний, металографічний та рентгенографічний аналізи, технологічні проби, дефектоскопія, а також випробовування на оброблюваність різанням, корозійні випробовування металів та ін. Ці випробовування дають можливість дістати уявлення про природу металів, їх будову, склад і властивості, а також, визначити якість готових виробів.
Механічні властивості. Перша вимога, яка ставиться до кожного виробу,- це достатня міцність.
Метали - міцні матеріали, тому навантажені деталі машин, механізмів та споруд, як правило, виготовляють з металів.
В'язкі метали застосовують у тих випадках, коли деталі під час роботи зазнають ударних навантажень.
Пластичність металів дає можливість обробляти їх тиском (кувати, прокатувати, волочити).
Експлуатаційні властивості. Багато виробів крім загальної міцності повинні характеризуватися ще й особливими властивостями. Наприклад, різальні інструменти повинні мати високу твердість. Для виготовлення різальних та інших інструментів застосовують інструментальні сталі і сплави, а для ресор і пружин - сталі і сплави, які мають високу пружність.
Фізичні властивості. В авіа-, авто- та вагонобудуванні вага деталей часто є найважливішою характеристикою, тому сплави титану, алюмінію і магнію тут особливо корисні.
Здатність плавитися при нагріванні використовують для виготовлення відливків заливанням розплавленого металу у форми. Деякі складні сплави мають настільки низьку температуру плавлення, що розплавлюються в гарячій воді. Такі сплави застосовують для відливання друкарських матриць, у приладах, призначених для запобігання пожарам, і т. п.
Метали з високою електропровідністю (мідь, алюміній) використовують в електромашинобудуванні, для спорудження ліній електропередач, а сплави з високим електроопором - для ламп розжарювання, електронагрівальних приладів.
Магнітні властивості металів відіграють першорядну роль в
Чі
електромашинобудуванні (електричні генератори, електродвигуни, трансформатори) і приладобудуванні (телефонні і телеграфні апарати) тощо.
Теплопровідність металів дає можливість рівномірно нагрівати їх для обробки тиском, термічної обробки; вона забезпечує також можливість паяння металів, зварювання їх і т. ін.
Деякі сплави металів мають коефіцієнт лінійного розширення, близький до нуля; такі сплави застосовують для виготовлення точних приладів. Розширення металів треба брати до уваги при будівництві довгих споруд, наприклад мостів, трубопроводів. Треба також враховувати, що дві деталі із металів з різним коефіцієнтом розширення, скріплені між собою, згинаються при нагріванні.
Хімічні властивості. Корозійна стійкість особливо важлива для виробів, які працюють у хімічно активних середовищах (колошникові ґратки, деталі машин у хімічній промисловості). Для деталей і споруд, які повинні мати високу корозійну стійкість, виробляють спеціальні нержавіючі, кислотостійкі та вогнетривкі сталі і сплави. Для виробів також застосовують захисні покриття.
Технологічні властивості. Технологічні властивості мають важливе значення при тих або інших видах обробки. Окремі технологічні властивості розглянуті в розділах, які висвітлюють технологічні процеси.
Механічні випробування
Механічні випробування мають велике значення в промисловості. Деталі машин, механізмів і споруд працюють під навантаженнями різних видів. Одні деталі навантажені постійно діючою в одному напрямі силою, інші зазнають ударів, у третіх - сили більш або менш часто змінюються за своєю величиною і напрямом. Деякі деталі машин зазнають навантажень при підвищених або низьких температурах, при дії корозії і т. ін.; такі деталі працюють у складних умовах.
Відповідно до цього розроблені різні методи випробувань, за допомогою яких визначають механічні властивості металів. Найпоширенішими випробуваннями є випробування на твердість, статичний розтяг, динамічні випробування.
Статичними називаються такі випробування, при яких випробуваний метал піддають дії постійної сили або сили, яка зростає дуже повільно.
Динамічними називають випробування, при яких метал піддають впливу удару або сили, яка зростає досить швидко. Крім того, іноді проводять випробування на втомленість, повзучість та зношування, які дають більш повне уявлення про властивості металів.
Випробування на розтяг. Статичне випробування на розтяг - дуже поширений спосіб механічних випробувань металів. У цих випробуваннях по перерізу зразка створюється однорідний напружений стан і матеріал перебуває під дією нормальних та дотичних напруг.
Для статичних випробувань виготовляють звичайно круглі зразки металу, який випробовується, або плоскі для листових матеріалів. Зразки складаються з робочої частини і головок, призначених для закріплення їх у захватах розривної

 
 

Цікаве

Загрузка...