WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаТехнічні науки → Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат

Система охолодження та система мащення двигуна: будова та технічне обслуговування - Реферат

нагнітальної порожнини на клапан діє сила тиску масла, а з протилежного боку - зусилля пружини. Коли сила тиску перевищить опір пружини (наприклад, при прокачуванні холодного масла при запуску непрогрітого двигуна), клапан відкриється і пропустить надлишок масла у всмоктувальну порожнину, знизивши навантаження на деталі насоса.
Для забезпечення нормальної роботи центрифуги потрібен достатньо високий тиск масла, яке надходить до неї, тому перепускний клапан 11 відрегульований на тиск відкриття 600-650 кПа. Для запобігання руйнуванню тонкостінних трубок масляного радіатора тиск масла в його магістралі повинен бути значно нижчим, тому зливний клапан 12 відкривається при тиску 50-70 кПа.
Системи мащення двигунів ЯМЗ мають подібну будову. Особливості системи мащення двигуна ЯМЗ-238 показані на рис. 3.
Рис. 3. Схема системи мащення двигуна ЯМЗ-238:
/ - центрифуга; 2 - паливний насос високого тиску; 3 - масляний фільтр турбокомпресора; 4 - маслозаливна горловина; 5 - центральний масляний канал; 6 - диференціальний клапан; 7 - напрям руху масла до масляного радіатора; 8 - запобіжний клапан радіаторної секції; 9 - маслоприймач масляного насоса; 10 - редукційний клапан; 11 - напрямок руху масла з радіатора в піддон; 12 - масляний насос; 13 - перепускний клапан масляного фільтра; 14 - фільтр грубого очищення масла; Г - масляні
канали колінчастого вала
ТЕХНІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ СИСТЕМИ МАЩЕННЯ
Висока працездатність системи мащення - одна з головних умов надійності і довговічності двигуна. Працездатний стан характеризується безперервним підведенням до тертьових поверхонь деталей масла, якість і стан якого дозволяє звести до мінімуму зношування деталей і втрати енергії на подолання тертя. Все це забезпечується необхідною кількістю масла, що циркулює в системі, оптимальною його в'язкістю і безвідмовною роботою масляного насоса, масло-очисників і радіатора.
У двигун можна заливати масло, яке рекомендоване заводом. Марку масла зовнішнім оглядом визначити неможливо, вона повинна бути вказана в накладній нафтоскладу і нанесена на тарі.
Перевірка рівня масла. Для нормальної роботи системи мащення рекомендується щодня перевіряти рівень масла в піддоні непрацюючого двигуна (не раніше ніж через 5 хв після його зупинки) при горизонтальному положенні автомобіля. Якщо рівень масла знаходиться біля відмітки Н, необхідно долити масло до верхньої мітки В.
Контроль тиску масла. Тиск масла в системі необхідно постійно контролювати. Роботу двигуна при тиску нижче 0,3 МПа на номінальній частоті обертання колінчастого вала і нижче 0,05 МПа на мінімальній частоті обертання допускати не можна. Про зниження тиску масла в системі мащення двигуна нижче допустимого сигналізує контрольна лампа.
Заміна масла. Замінювати масло в піддоні двигуна необхідно зразу ж після роботи при добре прогрітому двигуні. В цьому випадку бруд, відстій і сторонні частинки видаляються разом з відпрацьованим маслом, яке зливають через зливний отвір піддона картера. Після заливання нового масла рекомендується запустити двигун на 5-10 хв для заповнення системи маслом. Потім двигун потрібно зупинити, зачекати поки стече масло і перевірити його рівень, а при необхідності долити до рівня верхньої мітки масловимірювального стрижня (щупа). Двигун заправляється чистим, відповідним сезону маслом через маслозаливну горловину. Масло з колонок заливають дозуючими пістолетами, за відсутності колонок - з чистого посуду
через лійку з сіткою. Замінивши масло, слід перевірити на працюючому двигуні всі зовнішні з'єднання системи мащення і при виявленні протікання усунути його.
Промивка фільтра грубого очищення масла двигунів ЯМЗ. Проводиться при кожній заміні масла в картері двигуна.
Порядок промивки наступний:
злити масло з фільтра, викрутивши пробку зливного отвору;
викрутити болт ковпака фільтра і зняти ковпак, верхню кришку і фільтруючий елемент;
помістити на 3 год (не менше) фільтруючий елемент у ванну з розчинником - гасом або чотирихлористим вуглецем, пам'ятаючи, що він отруйний і тому при поводженні з ним потрібно дотримуватися обережності;
м'якою волосяною щіткою промити фільтруючі елементи у ванні з розчинником;
помістити фільтруючі елементи у ванну з чистим гасом або чо-тирихлористим вуглецем, прополоскати і потім продути стисненим повітрям. Фільтруючий елемент можна також очистити, помістивши у ванну з киплячим 10%-ним водним розчином каустичної соди, потім промити в гасі і продути стисненим повітрям; залежно від ступеня забруднення фільтруючих елементів час перебування їх у киплячому розчині повинен бути від ЗО хв до 6 год;
промити в гасі ковпак та зібрати фільтр.
МОЖЛИВІ НЕСПРАВНОСТІ СИСТЕМИ МАЩЕННЯ ТА СПОСОБИ ЇХ УСУНЕННЯ
Можливі несправності системи мащення, що порушують її працездатність, визначають за зовнішніми ознаками: різкому падінні тиску масла або невідповідності тиску масла технічним вимогам.
Найнебезпечніші несправності, які супроводжуються раптовим падінням тиску масла в системі. В цьому випадку двигун необхідно терміново зупинити. Знов запускати його можна тільки після виявлення і усунення несправності. Найвіроїтніші причини раптового падіння тиску - витікання масла, несправність масляного насоса, руйнування шестірні приводу.
Коли тиск масла відрізняється від нормального, необхідно в першу чергу перевірити справність штатного манометра, звіривши його показання з показаннями контрольного.
При зниженому тиску необхідно перевірити рівень масла. Якщо при експлуатації рівень не знижується, тобто немаєпотреби періодичного доливання масла в картер двигуна, то зниження тиску може бути викликане розрідженням масла охолоджуючою рідиною або паливом; це потрібно перевірити.
Охолодна рідина може потрапити в систему мащення через негерметичне ущільнення гільзи циліндра в нижній її частині, зруйновані прокладки головок циліндрів, а також через раковини і тріщини в блоці і головках циліндра, що можуть сполучити сорочку охолодження з порожнинами для штанг газорозподільного механізму.
Паливо може потрапити в систему мащення через негерметичні ущільнення секцій паливного насоса високого тиску або форсунки при непрацюючому циліндрі.
При нормальному рівні масла і температурі охолодної рідини слід перевірити положення крана масляного радіатора на центрифузі. Якщо кран відкритий, то низький тиск масла може бути викликаний заїданням зливного клапана центрифуги у відкритому положенні, поломкою пружини або заїданням у відкритому положенні клапана системи мащення (диференціального) або запобіжного клапана нагнітальної секції масляного насоса, забрудненням сітки маслоприймача, зношеністю деталей масляного насоса.
Порушення працездатності системи мащення може бути викликане і непрямими причинами, які не пов'язані з несправностями її складових частин. Наприклад, якщо відразу після запуску холодного двигуна в системі встановиться нормальний тиск, а у міру нагрівання він знижується, то це свідчить про посилене витікання масла в зазори зношених сполучень шатунних і корінних підшипників колінчастого і розподільного валів, втулок коромисел клапанів і їх осей.
При надто високому тиску слід перевірити в'язкість масла і при підвищеній в'язкості замінити його. Перевірити, чи немає заїдання диференціального клапана в закритому положенні.

 
 

Цікаве

Загрузка...